"Może się okazać stosunkowo słabym prezydentem". Komentarze po wygranej Zełenskiego


Wołodymyr Zełenski to nie polityk, tylko aktor, to nie dyplomata - to komik. Czy te talenty pomogą w relacjach z Putinem? Zełenski wygrał i to z miażdżącą przewagą. Co ten wybór oznacza dla Ukrainy?

Radość ze zwycięstwa w sztabie była raczej spodziewana, bo sondaże dawały Wołodymyrowi Zełenskiemu miażdżąca przewagę już od wielu dni.

- Będziemy stawiać na nowych ludzi - zapowiadał po swoim zwycięstwie Zełenski, zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Jego zwolennicy właśnie na to liczą, bo mają już dość starych układów. - Podoba mi się, że do władzy doszedł wreszcie nie polityk - mówi jeden ze zwolenników Zelenskiego.

Dla jednych to nowa nadzieja, a dla innych iluzja. Zełenski ma zaledwie 41 lat. Popularność zdobył jako aktor komediowy w serialu, w którym przypadkowy człowiek zostaje prezydentem. Fikcja stała się jednak rzeczywistością.

Może się okazać słabym prezydentem

Po wyborze Zełenskiego się wiele pytań. Te najważniejsze, to pytania o przyszłość wojny w Donbasie i o stosunki z Moskwą. Szanse na poprawę stosunków z Rosją są - tak ostrożnie wypowiadają się politycy w Moskwie, z premierem Dmitrijem Miedwiediewem na czele.

Dostrzega się, że nowy prezydent Ukrainy w kampanii mówił o Rosji łagodniej niż inni kandydaci. Dodatkowo Zełenski używał po równo języka ukraińskiego i rosyjskiego. Nic nie pozwala przypuszczać, by teraz bardziej dbał o interesy rosyjskie niż ukraińskie - zauważają rosyjscy eksperci, a niektórzy wręcz sądzą, że Zełenski może prowadzić wobec Rosji nawet ostrzejszy kurs polityczny niż dotychczasowy prezydent.

Zełenski jest kojarzony z oligarchą Ihorem Kołomojskim, który jest właścicielem telewizji, w której to właśnie prezydent elekt występował. Kołomojski jest skłócony z odchodzącym Poroszenką, ale jeszcze bardziej z Putinem. Kołomojski za pomocą prywatnych pieniędzy, finansował ukraiński batalion w wojnie z separatystami.

- Może się okazać stosunkowo słabym prezydentem, czyli prezydentem podlegającym różnym wpływom, różnych grup politycznych, biznesowych na Ukrainie - mówi Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych i członek Państwowej Akademii Nauk. Dodaje jednak, że jego zdaniem nie będzie łatwo zrobić z Zełenskiego prezydenta na usługach Kremla.

"Spójrzcie na nas. Wszystko jest możliwe"

Zełenski wstępnie zapowiedział, że będzie kontynuował obecne rozmowy w formacie normandzkim i procesie mińskim.

- Zwracam się do wszystkich państw byłego Związku Radzieckiego. Spójrzcie na nas. Wszystko jest możliwe - nawoływał Zełenski, a jego zdanie zaczęło być szeroko komentowane jako przekaz dla putinowskiej Rosji.

- Kartką wyborczą można zmienić prezydenta. Rosjanie nie mają o tym pojęcia - zauważa Michał Kamiński.

Zełenskiemu gratuluje szef NATO i szef Rady Europejskiej. O gratulacjach piszą też urzędnicy Donalda Trumpa, a Andrzej Duda zaprosił już prezydenta elekta do Polski. Niedługo przed wyborami Zełenskiego w Paryżu przyjął prezydent Macron. Odebrano to jako wsparcie, choć w tym samym czasie kanclerz Niemiec spotkała się z prezydentem Poroszenką.

Odchodzący prezydent zapowiedział, że nie wycofa się z polityki.

- Bedę dalej służył Ukrainie i wspierał kurs na integrację z Unią Europejską i NATO - zapowiadał Petro Poroszenko.

Odbudował armie, stawił czoła Rosji, ale nie umiał odeprzeć zarzutów o tolerowanie korupcji. - Petro Poroszenko, co on przegrał, to on przegrał walkę z korupcja - mówi Anatolij Zymnin, ukraiński dziennikarz.

Jestem rezultatem pańskich błędów - mówił Zełenski Poroszence w trakcie debaty. Dla niektórych jest to podsumowanie wyborczego rezultatu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS