Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty TVN
Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty TVN

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica mogą liczyć w sumie na 250 mandatów. PiS i Konfederacja - na 209. Większość bezwzględna wynosi 231 mandatów.

Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce - tak wynika z najnowszego, ostatniego już przed ciszą wyborczą sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Trzy partie opozycyjne - KO, Trzecia Droga, Nowa Lewica - mogą liczyć na 250 mandatów, czyli na wyraźną większość w Sejmie - to o 6 mandatów więcej niż w badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przed tygodniem.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 z 4 października: opozycja z sejmową większością

Z najnowszego badania wynika, że Koalicja Obywatelska uzyskałaby 150 mandatów (spadek o 7 mandatów w porównaniu do badania z 4 października), Trzecia Droga - 52 mandaty (wzrost o 11), a Nowa Lewica - 48 mandatów (wzrost o 2). PiS może liczyć na 173 miejsca w Sejmie (spadek o 15 mandatów), a Konfederacja na 36 miejsc (wzrost o 9). Chociaż Prawo i Sprawiedliwość ma największe poparcie, to nawet przy wsparciu Konfederacji nie ma szans na stworzenie rządu. Badanie było zrealizowane na większej i dokładniejszej niż dotychczas próbie. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Sondaż: PiS z największym poparciem

Zgodnie z wynikami najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 najwięcej wyborców - 31 procent - chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość. To spadek o trzy punkty procentowe w porównaniu do badania z 4 października.

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, która może liczyć na poparcie na poziomie 26 procent. To spadek o 4 p.p. w porównaniu do poprzedniego badania.

Podium zamyka Trzecia Droga z poparciem na poziomie 12 procent (wzrost o 3 p.p.). Na dalszych miejscach znajdują się: Nowa Lewica (11 procent - wzrost o 1 p.p.) i Konfederacja (8 procent - bez zmian). Zgodnie z wynikami sondażu na przekroczenie progu wyborczego nie mają szans Bezpartyjni Samorządowcy, na których chce zagłosować 3 procent respondentów (wzrost o 1 p.p.).

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Odpowiedź "Nie wiem, trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)" wskazało 8 procent (wzrost o 3 p.p.) respondentów, a 1 procent (spadek o 1 p.p.) ankietowanych zadeklarował, że zamierza głosować na "inny komitet wyborczy".

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 10-12 października 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1702 pełnoletnich osób.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 dobrze przewidział ich wynik. Błąd wszystkich partii wyniósł tylko 3,2 pkt procentowego. Kantar pomylił się niewiele również przed I turą wyborów prezydenckich w 2020 roku.

>>CZYTAJ WIĘCEJ<<

Autorka/Autor:kkow/fil

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS