Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty TVN
Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty TVN
Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty TVN

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica mogą liczyć w sumie na 250 mandatów. PiS i Konfederacja - na 209. Większość bezwzględna wynosi 231 mandatów.

Opozycja stoi przed szansą przejęcia władzy w Polsce - tak wynika z najnowszego, ostatniego już przed ciszą wyborczą sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Trzy partie opozycyjne - KO, Trzecia Droga, Nowa Lewica - mogą liczyć na 250 mandatów, czyli na wyraźną większość w Sejmie - to o 6 mandatów więcej niż w badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przed tygodniem.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 z 4 października: opozycja z sejmową większością

Z najnowszego badania wynika, że Koalicja Obywatelska uzyskałaby 150 mandatów (spadek o 7 mandatów w porównaniu do badania z 4 października), Trzecia Droga - 52 mandaty (wzrost o 11), a Nowa Lewica - 48 mandatów (wzrost o 2). PiS może liczyć na 173 miejsca w Sejmie (spadek o 15 mandatów), a Konfederacja na 36 miejsc (wzrost o 9). Chociaż Prawo i Sprawiedliwość ma największe poparcie, to nawet przy wsparciu Konfederacji nie ma szans na stworzenie rządu. Badanie było zrealizowane na większej i dokładniejszej niż dotychczas próbie. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Sondaż: PiS z największym poparciem

Zgodnie z wynikami najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 najwięcej wyborców - 31 procent - chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość. To spadek o trzy punkty procentowe w porównaniu do badania z 4 października.

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, która może liczyć na poparcie na poziomie 26 procent. To spadek o 4 p.p. w porównaniu do poprzedniego badania.

Podium zamyka Trzecia Droga z poparciem na poziomie 12 procent (wzrost o 3 p.p.). Na dalszych miejscach znajdują się: Nowa Lewica (11 procent - wzrost o 1 p.p.) i Konfederacja (8 procent - bez zmian). Zgodnie z wynikami sondażu na przekroczenie progu wyborczego nie mają szans Bezpartyjni Samorządowcy, na których chce zagłosować 3 procent respondentów (wzrost o 1 p.p.).

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Odpowiedź "Nie wiem, trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)" wskazało 8 procent (wzrost o 3 p.p.) respondentów, a 1 procent (spadek o 1 p.p.) ankietowanych zadeklarował, że zamierza głosować na "inny komitet wyborczy".

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 10-12 października 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1702 pełnoletnich osób.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 dobrze przewidział ich wynik. Błąd wszystkich partii wyniósł tylko 3,2 pkt procentowego. Kantar pomylił się niewiele również przed I turą wyborów prezydenckich w 2020 roku.

>>CZYTAJ WIĘCEJ<<

Autorka/Autor:kkow/fil

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS