Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcę

Źródło:
Fakty TVN
Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcę
Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcę
Michał Tracz/Fakty TVN
Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcęMichał Tracz/Fakty TVN

Z obozu władzy coraz śmielej przebijają się głosy powyborczej krytyki. I tak się składa, że ci najodważniejsi recenzenci skupieni są wokół prezydenta. Czy to się składa w polityczny plan na przyszłość?

Jan Krzysztof Ardanowski - doradca prezydenta - od lat był politycznie blisko związany z Jarosławem Kaczyńskim. Ostatnio jednak bardziej z prezydentem Andrzejem Dudą. Trzy tygodnie po wyborach, w wyniku których PiS traci władzę, mówi o przyszłości prezesa partii. - Przede wszystkim (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) powinien kogoś namaścić i ktoś powinien być przygotowywany do przejęcia rządów na prawicy, jeżeli ona ma przetrwać - stwierdził w RMF FM Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta.

W ostatnich dniach reporterzy "Faktów" TVN i TVN24 nie raz pytali polityków PiS-u o wyciąganie konsekwencji po przegranej kampanii. Ci albo odpowiadali ogólnikami, albo wskazywali tych, którzy już i tak tę odpowiedzialność ponieśli. - Struktury w kampanii nie funkcjonowały najlepiej - mówił Zbigniew Kuźmiuk z PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zrobi prezydent w sprawie nowego rządu? "On tak naprawdę chce się zemścić na PiS-ie"

Po wyborach stanowiska stracili: sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski, szef warszawskich struktur Jarosław Krajewski czy szef sejmowego klubu PiS-u Ryszard Terlecki.

Rzadko pojawiają się publicznie dalej idące wnioski. A już na pewno nikt z czynnych posłanek i posłów PiS-u do tej pory tak jednoznacznie nie wskazał na odpowiedzialność prezesa. A zrobił to właśnie poseł i doradca prezydenta - Jan Krzysztof Ardanowski. - Była jakaś koncepcja, jakiś przekaz, wokół którego zbudowano wybory i o tym decydowało kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości - zaznacza Ardanowski. To niemal tożsamy głos z tym, który wybrzmiewa od Marcina Mastalerka - przyjaciela i szefa gabinetu prezydenta - który to stwierdził, że Jarosław Kaczyński powinien odejść na wcześniejszą emeryturę. Jego głos należy traktować jako głos Andrzeja Dudy. - On (Andrzej Duda - przyp. red.) myśli o zemście, bo on od PiS-u doznał tylu strasznych rzeczy, upokorzeń. O wszystkim, o czym on myśli, to o zemście na nich - oceniał w sobotnich "Faktach po Faktach" Zbigniewa Janas, działacz opozycji w PRL.

Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"Michał Tracz/Fakty TVN

Zastąpić prezesa?

A może Andrzej Duda myśli także o przejęciu schedy po prezesie w partii? Chętnym był na pewno Mateusz Morawiecki, ale właśnie przegrał wybory. W ten sposób szanse Andrzeja Dudy urosły. Joanna Kluzik-Rostkowska, tak samo jak Paweł Poncyljusz, kiedyś byli blisko prezesa. Dziś oboje uważają, że Andrzej Duda może myśleć o przejęciu władzy w PiS-ie, choć różnie oceniają jego szanse na sukces. - On może myśleć o sobie jako o sukcesorze tym bardziej, że ta legenda 10 lat bycia prezydentem będzie nie do pogardzenia wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości - mówi Paweł Poncyliusz z PO. - Andrzej Duda nie był w stanie się postawić Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie sądzę, żeby miał tyle siły w sobie, żeby zebrać partię - twierdzi Joanna Kluzik-Rostkowska z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy decyzja Andrzeja Dudy w sprawie przyszłego rządu? Prezydencka minister odpowiada

Za kilkanaście miesięcy Andrzej Duda kończy drugą, ostatnią kadencję. - Prezydent raczej musi myśleć, jak ostatnie kilkanaście miesięcy swojej kadencji przepracować i co dalej po tej jego drugiej kadencji - twierdzi profesor Szymon Ossowski, politolog z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. - Po 10 latach prezydentury zostanie tylko, może aż, ale jednak tylko przewodniczącym czy prezesem partii politycznej, która - jak to w demokracji - raz może być u władzy, a raz w opozycji, jest raczej poniżej ambicji Andrzeja Dudy - ocenia profesor Anna Pacześniak, politolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Dominski/Reporter/East News

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS