Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcę

Źródło:
Fakty TVN
Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcę
Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcę
Michał Tracz/Fakty TVN
Wraca temat zmian w kierownictwie PiS. Doradca prezydenta: Jarosław Kaczyński powinien kogoś namaścić na następcęMichał Tracz/Fakty TVN

Z obozu władzy coraz śmielej przebijają się głosy powyborczej krytyki. I tak się składa, że ci najodważniejsi recenzenci skupieni są wokół prezydenta. Czy to się składa w polityczny plan na przyszłość?

Jan Krzysztof Ardanowski - doradca prezydenta - od lat był politycznie blisko związany z Jarosławem Kaczyńskim. Ostatnio jednak bardziej z prezydentem Andrzejem Dudą. Trzy tygodnie po wyborach, w wyniku których PiS traci władzę, mówi o przyszłości prezesa partii. - Przede wszystkim (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) powinien kogoś namaścić i ktoś powinien być przygotowywany do przejęcia rządów na prawicy, jeżeli ona ma przetrwać - stwierdził w RMF FM Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta.

W ostatnich dniach reporterzy "Faktów" TVN i TVN24 nie raz pytali polityków PiS-u o wyciąganie konsekwencji po przegranej kampanii. Ci albo odpowiadali ogólnikami, albo wskazywali tych, którzy już i tak tę odpowiedzialność ponieśli. - Struktury w kampanii nie funkcjonowały najlepiej - mówił Zbigniew Kuźmiuk z PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zrobi prezydent w sprawie nowego rządu? "On tak naprawdę chce się zemścić na PiS-ie"

Po wyborach stanowiska stracili: sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski, szef warszawskich struktur Jarosław Krajewski czy szef sejmowego klubu PiS-u Ryszard Terlecki.

Rzadko pojawiają się publicznie dalej idące wnioski. A już na pewno nikt z czynnych posłanek i posłów PiS-u do tej pory tak jednoznacznie nie wskazał na odpowiedzialność prezesa. A zrobił to właśnie poseł i doradca prezydenta - Jan Krzysztof Ardanowski. - Była jakaś koncepcja, jakiś przekaz, wokół którego zbudowano wybory i o tym decydowało kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości - zaznacza Ardanowski. To niemal tożsamy głos z tym, który wybrzmiewa od Marcina Mastalerka - przyjaciela i szefa gabinetu prezydenta - który to stwierdził, że Jarosław Kaczyński powinien odejść na wcześniejszą emeryturę. Jego głos należy traktować jako głos Andrzeja Dudy. - On (Andrzej Duda - przyp. red.) myśli o zemście, bo on od PiS-u doznał tylu strasznych rzeczy, upokorzeń. O wszystkim, o czym on myśli, to o zemście na nich - oceniał w sobotnich "Faktach po Faktach" Zbigniewa Janas, działacz opozycji w PRL.

Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"Michał Tracz/Fakty TVN

Zastąpić prezesa?

A może Andrzej Duda myśli także o przejęciu schedy po prezesie w partii? Chętnym był na pewno Mateusz Morawiecki, ale właśnie przegrał wybory. W ten sposób szanse Andrzeja Dudy urosły. Joanna Kluzik-Rostkowska, tak samo jak Paweł Poncyljusz, kiedyś byli blisko prezesa. Dziś oboje uważają, że Andrzej Duda może myśleć o przejęciu władzy w PiS-ie, choć różnie oceniają jego szanse na sukces. - On może myśleć o sobie jako o sukcesorze tym bardziej, że ta legenda 10 lat bycia prezydentem będzie nie do pogardzenia wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości - mówi Paweł Poncyliusz z PO. - Andrzej Duda nie był w stanie się postawić Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie sądzę, żeby miał tyle siły w sobie, żeby zebrać partię - twierdzi Joanna Kluzik-Rostkowska z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy decyzja Andrzeja Dudy w sprawie przyszłego rządu? Prezydencka minister odpowiada

Za kilkanaście miesięcy Andrzej Duda kończy drugą, ostatnią kadencję. - Prezydent raczej musi myśleć, jak ostatnie kilkanaście miesięcy swojej kadencji przepracować i co dalej po tej jego drugiej kadencji - twierdzi profesor Szymon Ossowski, politolog z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. - Po 10 latach prezydentury zostanie tylko, może aż, ale jednak tylko przewodniczącym czy prezesem partii politycznej, która - jak to w demokracji - raz może być u władzy, a raz w opozycji, jest raczej poniżej ambicji Andrzeja Dudy - ocenia profesor Anna Pacześniak, politolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Dominski/Reporter/East News

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS