Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"

Źródło:
Fakty TVN
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Michał Tracz/Fakty TVN
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"Michał Tracz/Fakty TVN

Prezydent sprawuje władzę - co najwyraźniej widać, kiedy wetuje ustawy albo kieruje je przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego. Rola prezydenta jest też duża, kiedy ma desygnować premiera.

Cezary Tomczyk jako rzecznik rządu pracował z premier Ewą Kopacz. Pamięta on sytuację, gdy Andrzej Duda nie chciał podać ręki urzędującej premier. Podczas uroczystości na Westerplatte prezydent odwrócił się i odszedł, gdy do zebranych gości podeszła premier Kopacz. Po ośmiu latach Andrzej Duda znów będzie musiał koabitować. Jak się zachowa? - Chciałabym bardzo, żeby prezydent Duda wyrwał się z tych PiS-owskich szponów i zachowywał się jak pierwsza osoba w państwie - podkreśla Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Konstytucja nie może być stosowana tak, aby odpowiadało to doraźnym kalkulacjom"

Największą bronią prezydenta jest prawo weta lub skierowanie ustawy - bez podpisu - do Trybunału Konstytucyjnego. Nowy rząd szykuje nie tylko nowy budżet, ale też ustawy, które mają zapobiec wzrostowi inflacji czy cen energii - ewentualny brak podpisu może mieć bardzo poważne skutki. - Wątpię, żeby były kłopoty w obszarach gospodarczych, systemu ochrony zdrowia. Ale takie mogą pojawić się na przykład przy zmianach legislacyjnych w obszarze wymiaru sprawiedliwości - powiedział Dariusz Klimczak, poseł PSL. To prezydent był współautorem części zmian w sądownictwie, które teraz trzeba odkręcać, by dostać pieniądze na KPO. - Jeśli pan prezydent będzie miał w sobie tyle odwagi, żeby powiedzieć pacjentom, inwestorom, przedsiębiorcom, samorządowcom, emerytom, rencistom i całej Polsce "mam was w nosie, będę blokował te ustawy", to ja gratuluję takiej odwagi - oświadcza Izabela Leszczyna, posłanka PO.

Budka o powołaniu rządu: tutaj prezydent nie ma żadnej roli kreatoraTVN24

Wiele pytań

Pytanie także, co zrobi prezydent, gdy na jego biurku pojawi się nowa ustawa dotycząca aborcji czy ta o związkach partnerskich. Opozycja wyraźnie wskazuje, że głosując na opozycję, suweren wybrał zmianę także polityki prezydenta. - To, co robił dotąd pan prezydent, to były działania tylko i wyłącznie podyktowane interesem Prawa i Sprawiedliwości. Z jednym wyjątkiem: zachował się naprawdę mądrze i godnie w sprawie Ukrainy - zaznacza Andrzej Szejna, poseł Nowej Lewicy.

Strona prezydencka mówi: współpraca tak, ale podkreśla też, że prezydent będzie chciał współpracować wszędzie, gdzie się da, i z tymi ludźmi, którzy będą chcieli współpracować. - Najgorsze, jeżeli będzie takim jednym wielkim hamulcem ręcznym zaciąganym na rządzie. Tego sobie nie wyobrażam - przyznaje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050. Historia zna takie przypadki - opozycja przypomina choćby walkę o krzesło, czyli konflikt prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem o to, kto będzie reprezentował kraj na szczytach w Brukseli. Barbara Labuda pamięta trudną współpracę prezydenta Kwaśniewskiego z rządem Jerzego Buzka, ale przepis na dobrą współpracę ma jeden. - Ważna jest nie tylko wola polityczna, ale też wola zwyczajnie ludzka. Dobra wola do współpracy obu stron - zaznacza była minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS