Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"

Źródło:
Fakty TVN
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Michał Tracz/Fakty TVN
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"Michał Tracz/Fakty TVN

Prezydent sprawuje władzę - co najwyraźniej widać, kiedy wetuje ustawy albo kieruje je przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego. Rola prezydenta jest też duża, kiedy ma desygnować premiera.

Cezary Tomczyk jako rzecznik rządu pracował z premier Ewą Kopacz. Pamięta on sytuację, gdy Andrzej Duda nie chciał podać ręki urzędującej premier. Podczas uroczystości na Westerplatte prezydent odwrócił się i odszedł, gdy do zebranych gości podeszła premier Kopacz. Po ośmiu latach Andrzej Duda znów będzie musiał koabitować. Jak się zachowa? - Chciałabym bardzo, żeby prezydent Duda wyrwał się z tych PiS-owskich szponów i zachowywał się jak pierwsza osoba w państwie - podkreśla Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Konstytucja nie może być stosowana tak, aby odpowiadało to doraźnym kalkulacjom"

Największą bronią prezydenta jest prawo weta lub skierowanie ustawy - bez podpisu - do Trybunału Konstytucyjnego. Nowy rząd szykuje nie tylko nowy budżet, ale też ustawy, które mają zapobiec wzrostowi inflacji czy cen energii - ewentualny brak podpisu może mieć bardzo poważne skutki. - Wątpię, żeby były kłopoty w obszarach gospodarczych, systemu ochrony zdrowia. Ale takie mogą pojawić się na przykład przy zmianach legislacyjnych w obszarze wymiaru sprawiedliwości - powiedział Dariusz Klimczak, poseł PSL. To prezydent był współautorem części zmian w sądownictwie, które teraz trzeba odkręcać, by dostać pieniądze na KPO. - Jeśli pan prezydent będzie miał w sobie tyle odwagi, żeby powiedzieć pacjentom, inwestorom, przedsiębiorcom, samorządowcom, emerytom, rencistom i całej Polsce "mam was w nosie, będę blokował te ustawy", to ja gratuluję takiej odwagi - oświadcza Izabela Leszczyna, posłanka PO.

Budka o powołaniu rządu: tutaj prezydent nie ma żadnej roli kreatoraTVN24

Wiele pytań

Pytanie także, co zrobi prezydent, gdy na jego biurku pojawi się nowa ustawa dotycząca aborcji czy ta o związkach partnerskich. Opozycja wyraźnie wskazuje, że głosując na opozycję, suweren wybrał zmianę także polityki prezydenta. - To, co robił dotąd pan prezydent, to były działania tylko i wyłącznie podyktowane interesem Prawa i Sprawiedliwości. Z jednym wyjątkiem: zachował się naprawdę mądrze i godnie w sprawie Ukrainy - zaznacza Andrzej Szejna, poseł Nowej Lewicy.

Strona prezydencka mówi: współpraca tak, ale podkreśla też, że prezydent będzie chciał współpracować wszędzie, gdzie się da, i z tymi ludźmi, którzy będą chcieli współpracować. - Najgorsze, jeżeli będzie takim jednym wielkim hamulcem ręcznym zaciąganym na rządzie. Tego sobie nie wyobrażam - przyznaje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050. Historia zna takie przypadki - opozycja przypomina choćby walkę o krzesło, czyli konflikt prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem o to, kto będzie reprezentował kraj na szczytach w Brukseli. Barbara Labuda pamięta trudną współpracę prezydenta Kwaśniewskiego z rządem Jerzego Buzka, ale przepis na dobrą współpracę ma jeden. - Ważna jest nie tylko wola polityczna, ale też wola zwyczajnie ludzka. Dobra wola do współpracy obu stron - zaznacza była minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS