Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"

Źródło:
Fakty TVN
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"
Michał Tracz/Fakty TVN
Jak Andrzej Duda będzie współpracował z nowym rządem? "Ważna jest nie tylko wola polityczna"Michał Tracz/Fakty TVN

Prezydent sprawuje władzę - co najwyraźniej widać, kiedy wetuje ustawy albo kieruje je przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego. Rola prezydenta jest też duża, kiedy ma desygnować premiera.

Cezary Tomczyk jako rzecznik rządu pracował z premier Ewą Kopacz. Pamięta on sytuację, gdy Andrzej Duda nie chciał podać ręki urzędującej premier. Podczas uroczystości na Westerplatte prezydent odwrócił się i odszedł, gdy do zebranych gości podeszła premier Kopacz. Po ośmiu latach Andrzej Duda znów będzie musiał koabitować. Jak się zachowa? - Chciałabym bardzo, żeby prezydent Duda wyrwał się z tych PiS-owskich szponów i zachowywał się jak pierwsza osoba w państwie - podkreśla Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Konstytucja nie może być stosowana tak, aby odpowiadało to doraźnym kalkulacjom"

Największą bronią prezydenta jest prawo weta lub skierowanie ustawy - bez podpisu - do Trybunału Konstytucyjnego. Nowy rząd szykuje nie tylko nowy budżet, ale też ustawy, które mają zapobiec wzrostowi inflacji czy cen energii - ewentualny brak podpisu może mieć bardzo poważne skutki. - Wątpię, żeby były kłopoty w obszarach gospodarczych, systemu ochrony zdrowia. Ale takie mogą pojawić się na przykład przy zmianach legislacyjnych w obszarze wymiaru sprawiedliwości - powiedział Dariusz Klimczak, poseł PSL. To prezydent był współautorem części zmian w sądownictwie, które teraz trzeba odkręcać, by dostać pieniądze na KPO. - Jeśli pan prezydent będzie miał w sobie tyle odwagi, żeby powiedzieć pacjentom, inwestorom, przedsiębiorcom, samorządowcom, emerytom, rencistom i całej Polsce "mam was w nosie, będę blokował te ustawy", to ja gratuluję takiej odwagi - oświadcza Izabela Leszczyna, posłanka PO.

Budka o powołaniu rządu: tutaj prezydent nie ma żadnej roli kreatoraTVN24

Wiele pytań

Pytanie także, co zrobi prezydent, gdy na jego biurku pojawi się nowa ustawa dotycząca aborcji czy ta o związkach partnerskich. Opozycja wyraźnie wskazuje, że głosując na opozycję, suweren wybrał zmianę także polityki prezydenta. - To, co robił dotąd pan prezydent, to były działania tylko i wyłącznie podyktowane interesem Prawa i Sprawiedliwości. Z jednym wyjątkiem: zachował się naprawdę mądrze i godnie w sprawie Ukrainy - zaznacza Andrzej Szejna, poseł Nowej Lewicy.

Strona prezydencka mówi: współpraca tak, ale podkreśla też, że prezydent będzie chciał współpracować wszędzie, gdzie się da, i z tymi ludźmi, którzy będą chcieli współpracować. - Najgorsze, jeżeli będzie takim jednym wielkim hamulcem ręcznym zaciąganym na rządzie. Tego sobie nie wyobrażam - przyznaje Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050. Historia zna takie przypadki - opozycja przypomina choćby walkę o krzesło, czyli konflikt prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem o to, kto będzie reprezentował kraj na szczytach w Brukseli. Barbara Labuda pamięta trudną współpracę prezydenta Kwaśniewskiego z rządem Jerzego Buzka, ale przepis na dobrą współpracę ma jeden. - Ważna jest nie tylko wola polityczna, ale też wola zwyczajnie ludzka. Dobra wola do współpracy obu stron - zaznacza była minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS