Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym

Źródło:
Fakty TVN
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innym
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wojtek wygrał z nowotworem. Historia 8-latka daje nadzieję innymMarek Nowicki/Fakty TVN

8-letni Wojtek zakończył już kurację antynowotworową, czuje się coraz silniejszy, chce wrócić do sportu, a na początek do szkoły. Niech ta historia pokrzepi wszystkich, którzy też walczą. 

Dużo życia i dużo śmiechu jest w domu Wojtka Kwiatkowskiego, który właśnie wygrał walkę z nowotworem kości uda. Blizna na rehabilitowanej nodze wskazuje miejsce, w którym lekarze usunęli kość i wszczepili endoprotezę.

Ekipa "Faktów" TVN spotkała się z Wojtkiem pół roku temu w Instytucie Matki i Dziecka, kiedy kończył chemioterapię. Rodzice Wojtka byli bliscy załamania, kiedy okazało się w kwietniu 2022 roku, że ich ukochany syn - dotąd w pełni zdrowy - ma raka. Zaczęło się od tego, że lekko spuchła mu noga. - Po tygodniu czasu postanowiliśmy działać i pójść do lekarza pierwszego kontaktu. (...) On momentalnie skierował nas na prześwietlenie - mówił w lutym Damian Kwiatkowski, ojciec Wojtka. Teraz chłopiec jest wyleczony.

- Skończyliśmy leczenie. Właściwie się cieszymy, bo wszystko jest dobrze. Onkologicznie jest dobrze. Oczywiście, będziemy go kontrolować. Właściwie, jak mija pół roku, to już bardzo duża szansa na to, że choroba nie nawróci - przekonuje profesor Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"
"Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej"Rozstrzygnięto plebiscyt Dziennikarz Medyczny Roku 2021. Dziennikarka magazynu TVN24 "Polska i Świat" Adrianna Otręba otrzymała nagrodę główną oraz nagrodę specjalną konkursu. Doceniona została za cykle "Blizny" i "Blizny. Onkologia" prezentowane w TVN24 GO. - Chciałam, żeby ten cykl był przewodnikiem dla tych osób które chorują, które dopiero zaczynają ścieżkę onkologiczną. Chciałam pokazać problem choroby nowotworowej jak najszerzej - mówiła w "Faktach po Południu" nagrodzona dziennikarka.Fakty po południu

Warto mieć nadzieję

W Polsce każdego roku lekarze diagnozują nowotwory u ponad tysiąca dzieci. Najczęściej są to białaczki, guzy mózgu, chłoniaki i mięsaki. Właśnie mięsaka miał Wojtek. - Zrozumieliśmy, że ten przeciwnik nie ma takiego czarnego PR-u, jak się podaje. Można z nim wygrać. To są słowa pani profesor - dodaje ojciec Wojtka. Pani profesor podkreśla też, że trzeba się cieszyć i jednocześnie sprawdzać, czy mięsak Wojtka znowu nie zaatakuje, ale przede wszystkim trzeba być dobrej myśli.

- Mamy leki, żeby leczyć takie dzieci i rokowanie u takich dzieci również może być dobre. Warto ćwiczyć, warto rehabilitować, warto chodzić - wylicza profesor Anna Raciborska. Warto też mieć nadzieję. To przekaz do rodziców dzieci, które cały czas zmagają się z chorobą w domach i na oddziałach onkologicznych w całej Polsce. - Życzyłaby im dużo zdrowia, dużo spokoju i dużo miłości, bo wydaje mi się, że są to najcenniejsze, najważniejsze rzeczy w życiu, i żeby po prostu zaufali lekarzom, żeby po prostu trwali przy swoich dzieciach na dobre i na złe - mówi Emilia Kwiatkowska, mama Wojtka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS