Polski neurochirurg pomógł rannemu żołnierzowi, później jego mamie. "Najważniejsze, że są już razem"

28.04.2022 | Polski neurochirurg pomógł rannemu żołnierzowi, później jego mamie. "Najważniejsze, że są już razem"
28.04.2022 | Polski neurochirurg pomógł rannemu żołnierzowi, później jego mamie. "Najważniejsze, że są już razem"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.04.2022 | Polski neurochirurg pomógł rannemu żołnierzowi, później jego mamie. "Najważniejsze, że są już razem"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Życiowe ścieżki Denisa i Łukasza skrzyżowały się we Lwowie. Denis trafił tam z frontu i był pierwszym żołnierzem operowanym przez Łukasza w Ukrainie. Lekarz nie poprzestał jedynie na tym. Poszkodowanemu żołnierzowi znalazł miejsce w klinice w Olsztynie i pomógł ewakuować mamę Denisa z Kijowa do Polski.

Łukasz jest neurochirurgiem, a Denis żołnierzem - wojna skrzyżowała ich życiowe ścieżki we Lwowie. Denis trafił tam z frontu i był pierwszym żołnierzem operowanym przez Łukasza w Ukrainie.

- Czekam, aż w pełni dam radę się pozbierać i będę mógł dalej bronić ojczyzny przed rosyjską agresją - mówi Denis Blizniuk.

W kręgosłupie Denisa utkwiły odłamki pocisku moździerzowego, ale nie zawiodło ani precyzyjne oko neurochirurga, ani poczucie odpowiedzialności za pacjenta, który skończyłby na wózku, gdyby doktor nie wyciągnął go z Ukrainy i nie znalazł mu miejsca w klinice w Olsztynie.

- Na początku myśleliśmy, że w ogóle nie będzie chodził. W tej chwili chodzi, porusza się, niewielki niedowład nogi, ale to wszystko jest do wyrehabilitowania - wyjaśnia doktor Łukasz Grabarczyk.

Gdy Denis zaczął w olsztyńskiej klinice stawiać pierwsze kroki, Rosjanie ostrzeliwali Czernichów. - Ojciec zginął, też był ranny od wybuchu. Męczył się dziesięć dni i odszedł na tamten świat - opowiada Denis.

Ewakuacja matki Denisa

Matka Denisa została ciężko ranna. Odratowano ją w szpitalu polowym i ewakuowano do Kijowa. Schronienie znalazła u zupełnie obcych ludzi.

Denisa wieści o rodzinie załamały, dlatego doktor Grabarczyk znów ruszył do akcji. Pociągiem medycznym przedostał się z Lwowa do Kijowa, odnalazł Tatianę i przywiózł ją swoim samochodem do Olsztyna.

- Z całej rodziny została ich tylko dwójka, dlatego pojechałem i przywiozłem Tatianę. Tatiana - postrzelona w nogę i w rękę - teraz będzie wymagała leczenia, operacji ręki, ale najważniejsze, że są już razem - mówi neurochirurg.

Tatiana zapewne jeszcze długo się z traumy nie otrząśnie, nadal wydaje się być myślami na bombardowanej ulicy w Czernichowie, którą tamtego dnia po prostu z mężem szli. Małżeństwo ostatnie dni razem spędziło w schronach, bo z domu niewiele zostało.

- W dom strzelali, szarpnęli z jednej z drugiej strony, okna powylatywały, winkle są trochę uszkodzone - wspomina matka Denisa.

Teraz Denis jeszcze szybciej chce wrócić na front.

- U mamy wszystko w porządku, żywa, zdrowa, to mnie najbardziej cieszy. Wszystko będzie dobrze i zwyciężymy, zwyciężymy z Rosją, z tym fejkowym państwem - mówi żołnierz.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS