Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"

Źródło:
Fakty TVN
Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"
Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Stosunek do wojny na Bliskim Wschodzie z rosnącą siłą polaryzuje zachodnią opinię publiczną. Przez europejskie stolice przetaczają się wielotysięczne demonstracje. W Wielkiej Brytanii podziały doprowadziły nawet do przetasowań w rządzie i sensacyjnego powrotu do polityki byłego premiera Davida Camerona.

W samym Paryżu demonstrowało ponad sto tysięcy ludzi - w całej Francji niemal dwa razy więcej. - Widzimy coraz więcej i więcej antysemickich aktów. Ważne, by dać temu świadectwo - podkreśla Jack Nahon, uczestnik demonstracji w Paryżu. Na czele marszu szedł premier Francji, byli prezydenci i politycy - w tym skrajnie prawicowa Marine Le Pen, ale też przedstawiciele kultury i celebryci. - Jesteśmy tu całą rodziną, by pokazać, że nie wolno stygmatyzować nikogo we Francji ani gdziekolwiek na świecie - zaznacza Monica Griso, uczestniczka demonstracji w Paryżu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czołg sunie przez ruiny, w tle kula ognia. Izraelska armia pokazała nagrania z operacji

Dotąd we Francji więcej było głosów w obronie palestyńskich cywilów, ale paryski marsz to sprzeciw wobec antysemickich aktów, których od początku wojny Izraela z Hamasem było we Francji już ponad tysiąc. Takie ataki nasiliły się też w Niemczech. Dlatego wyjątkowy wydźwięk miała 85. rocznica Nocy Kryształowej - czyli pogromów Żydów. - Każda forma antysemityzmu zatruwa nasze społeczeństwo tak, jak robią to teraz islamistyczne demonstracje i marsze - podkreślił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Kanclerz Scholz powtarza, że Izrael ma prawo do obrony i jest przeciwny szybkiemu zawieszeniu broni.

Podzielona Europa

Stanowisko niemieckich władz rozmija się z tym, co słychać na ulicach niemieckich miast w czasie propalestyńskich demonstracji. - Izrael nie jest już ofiarą tak jak 7 października. Każdego dnia setki dzieci, kobiet i innych cywilów giną w Gazie, a świat biernie na to patrzy - alarmuje Ramazan Kuruyuz, organizator demonstracji we Frankfurcie. - Wydarzenia w Palestynie dzielą Europę i to bardzo głęboko. Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy - zaznacza Małgorzata Bonikowska, prezeska ośrodka Centrum Stosunków Międzynarodowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna Izraela z Hamasem. Sytuacja Palestyńczyków w Gazie jest ciężka

W Wielkiej Brytanii te podziały doprowadziły nawet do zmian w rządzie. Pracę straciła od dawna kontrowersyjna szefowa MSW, która w czwartek w artykule dla dziennika "The Times" nazwała propalestyńskie demonstracje "marszami nienawiści".

Nowym szefem MSW został dotychczasowy minister spraw zagranicznych James Cleverly, a nowym szefem dyplomacji - były premier David Cameron. - Stoimy w obliczu wielu przytłaczających wyzwań na arenie międzynarodowej, jak wojna w Ukrainie i kryzys na Bliskim Wschodzie - ocenił były premier, którego decyzje sprzed kilku lat poskutkowały wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS