Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"

Źródło:
Fakty TVN
Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"
Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Wojna Izraela z Hamasem dzieli Europę. "Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Stosunek do wojny na Bliskim Wschodzie z rosnącą siłą polaryzuje zachodnią opinię publiczną. Przez europejskie stolice przetaczają się wielotysięczne demonstracje. W Wielkiej Brytanii podziały doprowadziły nawet do przetasowań w rządzie i sensacyjnego powrotu do polityki byłego premiera Davida Camerona.

W samym Paryżu demonstrowało ponad sto tysięcy ludzi - w całej Francji niemal dwa razy więcej. - Widzimy coraz więcej i więcej antysemickich aktów. Ważne, by dać temu świadectwo - podkreśla Jack Nahon, uczestnik demonstracji w Paryżu. Na czele marszu szedł premier Francji, byli prezydenci i politycy - w tym skrajnie prawicowa Marine Le Pen, ale też przedstawiciele kultury i celebryci. - Jesteśmy tu całą rodziną, by pokazać, że nie wolno stygmatyzować nikogo we Francji ani gdziekolwiek na świecie - zaznacza Monica Griso, uczestniczka demonstracji w Paryżu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czołg sunie przez ruiny, w tle kula ognia. Izraelska armia pokazała nagrania z operacji

Dotąd we Francji więcej było głosów w obronie palestyńskich cywilów, ale paryski marsz to sprzeciw wobec antysemickich aktów, których od początku wojny Izraela z Hamasem było we Francji już ponad tysiąc. Takie ataki nasiliły się też w Niemczech. Dlatego wyjątkowy wydźwięk miała 85. rocznica Nocy Kryształowej - czyli pogromów Żydów. - Każda forma antysemityzmu zatruwa nasze społeczeństwo tak, jak robią to teraz islamistyczne demonstracje i marsze - podkreślił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Kanclerz Scholz powtarza, że Izrael ma prawo do obrony i jest przeciwny szybkiemu zawieszeniu broni.

Podzielona Europa

Stanowisko niemieckich władz rozmija się z tym, co słychać na ulicach niemieckich miast w czasie propalestyńskich demonstracji. - Izrael nie jest już ofiarą tak jak 7 października. Każdego dnia setki dzieci, kobiet i innych cywilów giną w Gazie, a świat biernie na to patrzy - alarmuje Ramazan Kuruyuz, organizator demonstracji we Frankfurcie. - Wydarzenia w Palestynie dzielą Europę i to bardzo głęboko. Sama Unia Europejska, złożona z 27 państw, podzieliła się na trzy obozy - zaznacza Małgorzata Bonikowska, prezeska ośrodka Centrum Stosunków Międzynarodowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna Izraela z Hamasem. Sytuacja Palestyńczyków w Gazie jest ciężka

W Wielkiej Brytanii te podziały doprowadziły nawet do zmian w rządzie. Pracę straciła od dawna kontrowersyjna szefowa MSW, która w czwartek w artykule dla dziennika "The Times" nazwała propalestyńskie demonstracje "marszami nienawiści".

Nowym szefem MSW został dotychczasowy minister spraw zagranicznych James Cleverly, a nowym szefem dyplomacji - były premier David Cameron. - Stoimy w obliczu wielu przytłaczających wyzwań na arenie międzynarodowej, jak wojna w Ukrainie i kryzys na Bliskim Wschodzie - ocenił były premier, którego decyzje sprzed kilku lat poskutkowały wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS