Najpierw obrona rządu, później rekonstrukcja. Platforma pokrzyżowała plany Kaczyńskiego

24.11.2017 | Najpierw obrona rządu, później rekonstrukcja. Platforma pokrzyżowała plany Kaczyńskiego
24.11.2017 | Najpierw obrona rządu, później rekonstrukcja. Platforma pokrzyżowała plany Kaczyńskiego
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
24.11.2017 | Najpierw obrona rządu, później rekonstrukcja. Platforma pokrzyżowała plany KaczyńskiegoKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Czy wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło pokrzyżuje szyki partii rządzącej? Czy wpływ na uchwalanie ustaw o sądach będzie miała zapowiadana rekonstrukcja rządu? Politycy PiS unikają odpowiedzi na te pytania, ale zapewniają jednocześnie, że wszystko rozstrzygnie się w najbliższych tygodniach.

- Składamy wniosek o odwołanie rządu. Konstruktywne wotum nieufności jest zawsze bronią najcięższego kalibru - oświadczył w piątek Grzegorz Schetyna, lider PO. W ten sposób opozycja psuje prezesowi PiS-u polityczny kalendarz. Oczywiście Platforma nie odwoła rządu Szydło i nie powoła swojego premiera, bo zwyczajnie nie ma odpowiedniej liczby głosów w Sejmie. Jednak inna sprawa jest kluczowa. Złożony w piątek wniosek musi być przegłosowany, a pierwszy możliwy termin jest na kolejnym posiedzeniu Sejmu w dniach 6-8 grudnia.

Dlatego harmonogram prezesa PiS będzie najprawdopodobniej wyglądał tak: najpierw odrzucenie wniosku o wotum nieufności, czyli obrona Beaty Szydło na początku grudnia, a potem zmiany w rządzie.

"Polacy i historia mu tego nie wybaczą"

Według informacji "Faktów" ten plan został potwierdzony w czwartek, na wieczornym spotkaniu kierownictwa PiS-u.

Politycy PiS-u unikają komentarza w sprawie ewentualnych opóźnień w rekonstrukcji rządu, a opozycja nie kryje zadowolenia ze swojego posunięcia. - Chyba już pokrzyżowaliśmy (plany rekonstrukcji - przyp. red.), ale nie wiem jakie to plany, bo wszystko jest uzależnione od rozmów prezydenta Dudy z Jarosławem Kaczyńskim - mówił dziennikarzom Schetyna. Dopiero po odrzuceniu wniosku Platformy, PiS dokończy pracę nad ustawami o sądach, czyli zrealizuje porozumienie z prezydentem. Również po głosowaniu nad wotum nieufności dojdzie do zmian w rządzie. Być może bardzo głębokich, które również są elementem tego porozumienia. - Przecież chcecie mu (prezydentowi - przyp. red.) po rekonstrukcji dać mu odpowiedzialność za politykę zagraniczną - tak Rafał Trzaskowski, poseł PO, wprost odniósł się do spekulacji o większym zaangażowaniu prezydenta w prace rządu.

Trzeba zwrócić uwagę na reakcję Jarosława Kaczyńskiego, gdy padły te słowa.To był jedyny moment w piątkowej debacie o sądach, gdy prezes PiS-u zainteresował się tym, co mówi opozycja.

- Jeżeli prawdą jest, że prezydent przehandlował wolne sądy i niezależny wymiar sprawiedliwości za własną politykę zagraniczną to ani Polacy, ani historia nigdy tego nie wybaczy - ocenia Borys Budka, poseł PO.

Propozycja dla prezydenta

Partia rządząca studzi emocje. - Absolutnie nie należy łączyć jednego z drugim - zapewnia Jan Maria Jackowski, senator PiS. Wtórował mu parlamentarny kolega z klubu Marek Ast: - Cel jest wspólny: szybkie procedowanie tych projektów i jak najszybsze wprowadzenie ich w życie.

Jak już informowaliśmy w "Faktach" - jedno ze spotkań w Belwederze, gdzie oficjalnie dyskutowano o poprawkach do ustaw o sądach, niemal w całości poświęcone było zmianom w rządzie.

Według nieoficjalnych informacji prezydent usłyszał od Jarosława Kaczyńskiego ofertę: jeśli prezes PiS postanowi zostać premierem, to Andrzej Duda otrzyma wpływ na obsadę szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Prezydent miał mówić wtedy także o trudnej do ułożenia współpracy z ministrem obrony.

Szef MON konsekwentnie unika komentarza w sprawie jego przyszłości w resorcie. - Ja w ogóle jestem dosyć spokojnym człowiekiem - tak Macierewicz odpowiada na pytanie o obawy w sprawie dymisji. Zwolnienie prac nad ustawami, dzięki którym politycy zostaną kadrowymi w sądach oznacza, że dopiero w przyszłym tygodniu posłowie dowiedzą się, co tak naprawdę ustalono podczas spotkań Belwederze. Kształt rządu po rekonstrukcji pokaże, jaka jest cena tego porozumienia.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN