"Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza

20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza
20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego Macierewicza
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.11.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: prezes Kaczyński ma nie wykluczać dymisji Antoniego MacierewiczaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

- Oczekujemy jak najszybszego wyjaśnienia od ministra Macierewicza - słychać z Pałacu Prezydenckiego. A mówi to szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Mówi o klimacie nieufności i pyta o los generała, który jest prawą ręką prezydenta i który stał się zakładnikiem ministra. Nieoficjalnie mówi się, że prezes PiS ma nie wykluczać dymisji szefa MON.

Nawet w odważnych dywagacjach najodważniejszych polityków PiS, nazwisko Antoniego Macierewicza nie przewijało się w kontekście rekonstrukcji rządu. Ale to się zmieniło.

- Pan prezydent domaga się korekty polityki ministra obrony, prowadzonej w stosunku do ośrodka prezydenckiego - podkreślił na antenie TVN24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gdy takie publiczne wezwania padają z ust ludzi prezydenta, to jest to wyraźny sygnał wysłany przez samego Andrzeja Dudę. Nie zamierza on dłużej tolerować sytuacji, w której minister odbiera mu narzędzia kontroli nad armią.

Resort obrony mści się na prezydencie?

Antoni Macierewicz zrobił to blokując, a teraz przedłużając blokadę na dostęp do informacji temu najwyższemu rangą wojskowemu w otoczeniu prezydenta, czyli gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu. Pełni on funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

- Minister Macierewicz odmówił udzielenia informacji o co tak naprawdę chodzi - dodał Paweł Soloch. Szef BBN nie wyklucza w spekulacjach nawet wątku zemsty ze strony resortu obrony. - Nie chciał bym tego tak interpretować, ale przedłużanie tej procedury daje asumpt do myślenia w tym kierunku - wskazuje Soloch.

Takie słowa są ciężkim oskarżeniem, skierowanym w ministra obrony. On sam unika komentarza w tej sprawie. Podobnie, jak oceny słów prezydenta Dudy, który po obchodach święta 11 listopada mówił o "ubeckich" metodach Macierewicza.

Po ich opublikowaniu już wszyscy, nie tylko prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiedzą, że tych relacji nie da się ułożyć po prostu.

Dlatego odcinek "armia" jest kluczowym przy układance dotyczącej rekonstrukcji rządu. Według informacji "Faktów", sprawie Antoniego Macierewicza poświęcone było - niemal w całości - jedno ze spotkań prezydenta z prezesem, choć oficjalnie miało dotyczyć ustaw o sądach.

W jego trakcie Andrzej Duda wyraźnie miał powiedzieć o fatalnej współpracy z szefem MON. Najistotniejszy jest jednak morał z tej rozmowy, bo Jarosław Kaczyński miał nie wykluczyć dymisji Antoniego Macierewicza.

"To podważenie wiarygodności państwa polskiego"

Opozycja wyraźnie pokazuje, komu kibicuje w tym sporze. - To jest bardzo poważna sprawa, bo dotyczy konstytucyjnych obowiązków głowy państwa. Niezbyt często to robię, ale muszę powiedzieć jasno i wprost, że dziś staję w obronie głowy państwa i jego prerogatyw - ocenił Cezary Tomczyk, poseł Platformy.

Jednak politycy partii rządzącej studzą emocje. - Zwracam uwagę, że jednak różnice są trzeciorzędne. Na przykład chodzi o ocenę jednego z generałów - mówi Marcin Horała, poseł PiS.

To zaklinanie rzeczywistości przez polityków PiS. Sam prezydent w ostatnich dniach kilkukrotnie powiedział, że sprawa generała Kraszewskiego jest jedynie tłem tego sporu.

- Pan minister Antoni Macierewicz próbuje uniemożliwić mi wykonywanie tak naprawdę mojej funkcji zwierzchnika sił zbrojnych - podkreślił Andrzej Duda w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". - Po prostu się na to nie zgadzam i się z tym nie pogodzę - stanowczo zapewniał prezydent w piątkowej rozmowie w Radiu RMF FM.

Ludzie związani z wojskowością podkreślają znaczenie sporu. - Uderzanie w prezydenta, w majestat Rzeczpospolitej jest jak by podważeniem wiarygodności głowy państwa i państwa polskiego - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Według relacji polityków PiS, którzy znają kulisy rozmów prezesa z prezydentem, rekonstrukcja, która objęłaby ministra obrony jest rozważana przy scenariuszu, że premierem zostaje Jarosław Kaczyński.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN