Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji, jak wynika z badań szwedzkich naukowców

Źródło:
Fakty TVN
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Z badań naukowców z Uniwersytetu w Uppsali wynika, że nosiciele wirusa opryszczki są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na demencję. To choroba osób w podeszłym wieku. Na świecie cierpi na nią 55 milionów osób.

Mała, nawracająca opryszczka może - choć nie musi - oznaczać poważne kłopoty w przyszłości. Wirus ją powodujący - herpes simplex - jak raz dostanie się do naszego organizmu, to już go nie chce opuścić. Uwielbia zagnieżdżać się w naszych neuronach - latami uśpiony trwa wcale nie w okolicy ust, tylko w mózgu, i może spowodować demencję - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Uppsali.

- To nie są wcale wyniki zaskakujące. Już od dawna wiadomo, że choroby zakaźne to nie jest tylko to, że mamy zimno na wardze, to nie jest tylko to, że jesteśmy przeziębieni, to nie jest tylko to, że mamy biegunkę, ale wszystkie te choroby mogą prowadzić do tak zwanych powikłań - zwraca uwagę prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Okazuje się, że demencja też może być wirusowym powikłaniem. Tak jak zapalenie mózgu i wiele innych poważnych neurologicznych chorób, które wymieniają lekarze jako neurodegeneracyjne - dziś jeszcze nieuleczalne. - Różni się to typami białek. Wymieniamy tu amyloid, wymieniamy białko tau, ale jest też alfa synukleina - wskazuje prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Siemiatycze zachęcają mieszkańców do bezpłatnych badań w kierunku niektórych nowotworów
Siemiatycze zachęcają mieszkańców do bezpłatnych badań w kierunku niektórych nowotworówStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Jak przeciwdziałać?

W białkach naszych genów wirus herpes simplex może czynić szkody, kiedy dochodzi do jakiegoś osłabienia organizmu wywołanego jeszcze inną przyczyną. Tak pewnie też jest z demencją. - Demencja jest chorobą, która może mieć bardzo wiele przyczyn, więc tutaj nie możemy stwierdzić, że wirus opryszczki jest jedynym możliwym czynnikiem, który ją wywołuje - zaznacza dr Emilia Cecylia Skirmuntt z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Profesor Rejdak jednak informuje, że możemy przeciwdziałać chorobie. - Dotychczas uznawano, że jest to czynnik infekcyjny, wszechobecny, zatem nie budowano jakiejś strategii ochronnej - dodaje.

Wirus opryszczki występuje powszechnie u większości dorosłych i nie ma na niego lekarstwa. Nie można się go pozbyć z organizmu i nie ma też przeciw niemu szczepionki. - Na pewno powinniśmy minimalizować to ryzyko, głównie w przypadku dzieci. Jeżeli jest jakaś osoba dorosła, która ma objawy opryszczki, jakaś ciocia, wujek, to niech nie obcałowywuje tego dziecka, spróbujmy zmniejszać to ryzyko zakażenia - zaleca prof. Pyrć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS