Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji, jak wynika z badań szwedzkich naukowców

Źródło:
Fakty TVN
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badań
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy ze Szwecji przedstawili wyniki badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Z badań naukowców z Uniwersytetu w Uppsali wynika, że nosiciele wirusa opryszczki są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na demencję. To choroba osób w podeszłym wieku. Na świecie cierpi na nią 55 milionów osób.

Mała, nawracająca opryszczka może - choć nie musi - oznaczać poważne kłopoty w przyszłości. Wirus ją powodujący - herpes simplex - jak raz dostanie się do naszego organizmu, to już go nie chce opuścić. Uwielbia zagnieżdżać się w naszych neuronach - latami uśpiony trwa wcale nie w okolicy ust, tylko w mózgu, i może spowodować demencję - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Uppsali.

- To nie są wcale wyniki zaskakujące. Już od dawna wiadomo, że choroby zakaźne to nie jest tylko to, że mamy zimno na wardze, to nie jest tylko to, że jesteśmy przeziębieni, to nie jest tylko to, że mamy biegunkę, ale wszystkie te choroby mogą prowadzić do tak zwanych powikłań - zwraca uwagę prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Okazuje się, że demencja też może być wirusowym powikłaniem. Tak jak zapalenie mózgu i wiele innych poważnych neurologicznych chorób, które wymieniają lekarze jako neurodegeneracyjne - dziś jeszcze nieuleczalne. - Różni się to typami białek. Wymieniamy tu amyloid, wymieniamy białko tau, ale jest też alfa synukleina - wskazuje prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Siemiatycze zachęcają mieszkańców do bezpłatnych badań w kierunku niektórych nowotworów
Siemiatycze zachęcają mieszkańców do bezpłatnych badań w kierunku niektórych nowotworówStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Jak przeciwdziałać?

W białkach naszych genów wirus herpes simplex może czynić szkody, kiedy dochodzi do jakiegoś osłabienia organizmu wywołanego jeszcze inną przyczyną. Tak pewnie też jest z demencją. - Demencja jest chorobą, która może mieć bardzo wiele przyczyn, więc tutaj nie możemy stwierdzić, że wirus opryszczki jest jedynym możliwym czynnikiem, który ją wywołuje - zaznacza dr Emilia Cecylia Skirmuntt z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Profesor Rejdak jednak informuje, że możemy przeciwdziałać chorobie. - Dotychczas uznawano, że jest to czynnik infekcyjny, wszechobecny, zatem nie budowano jakiejś strategii ochronnej - dodaje.

Wirus opryszczki występuje powszechnie u większości dorosłych i nie ma na niego lekarstwa. Nie można się go pozbyć z organizmu i nie ma też przeciw niemu szczepionki. - Na pewno powinniśmy minimalizować to ryzyko, głównie w przypadku dzieci. Jeżeli jest jakaś osoba dorosła, która ma objawy opryszczki, jakaś ciocia, wujek, to niech nie obcałowywuje tego dziecka, spróbujmy zmniejszać to ryzyko zakażenia - zaleca prof. Pyrć.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS