Dziesiątki tysięcy imigrantów wciąż przybywają do Europy. Problem zmalał, ale nie zniknął

21.12 | Dziesiątki tysięcy imigrantów wciąż przybywają do Europy. Problem zmalał, ale nie zniknąłFakty TVN

To nie jest tak, że problem zniknął - wrócił do poziomu sprzed 2015 roku. Według danych ONZ w mijającym roku do Europy przybyło 170 tysięcy imigrantów - ponad 80 procent mniej, niż w szczycie kryzysu. Ale uchodźcami wciąż straszy się i buduje na tym strachu kampanie wyborcze.

Świąteczna atmosfera na bożonarodzeniowym jarmarku w Budapeszcie, gdzie przyjechał pojazd opancerzony, postawiono betonowe bariery oraz wyszły patrole antyterrorystów. - Przecież na ulicach jest spokój, jest radość, nadchodzą święta, a to tylko wzbudza strach - skarży się mieszkanka Budapesztu.

Strach na polityczne zamówienie

Węgierskie władze, szczególnie przed zaplanowanymi na wiosnę wyborami, coraz częściej wzbudzają i wykorzystują strach przez uchodźcami i imigrantami.

- Z powodu nielegalnej imigracji Europa musi zmierzyć się z zagrożeniem terrorystycznym, którego nigdy nie doświadczyła - przekonuje Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier.

- Stały przekaz nastawiony na kryzys migracyjny, na integrowanie swoich zwolenników wokół tej osi, która przez samych Węgrów nie jest uznawana za największy problem, ma przede wszystkim działać na wyobraźnię podczas kwietniowych wyborów parlamentarnych - tłumaczy politolog Dominik Hejj.

Ta narracja jest wykorzystywana także w Polsce. Pojawiła się w środę, w związku z uruchomieniem przez Komisję Europejską artykułu siódmego, co było odpowiedzią na przyjęcie ustaw o KRS i SN przez parlament.

- Być może te sankcje to efekt nie tylko donoszenia na własny kraj przez polityków Platformy Obywatelskiej, totalnej opozycji, ale też tego, że nie chcemy przyjąć imigrantów muzułmanów, dbając o bezpieczeństwo Polaków - teoretyzuje rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Fala opada

Kryzys uchodźczy podzielił Europę, ale ta fala została już niemal zatrzymana. Dwa lata temu na nasz kontynent dotarło ponad milion osób. W tym roku, jak dotychczas, 170 tysięcy.

- Napływ osób, które chciałyby złożyć wniosek o nadanie statusu uchodźcy, jest dużo mniejszy niż był w poprzednich dwóch latach i spadł do poziomu sprzed kryzysu - mówi Rafał Kostrzyński z Polskiego Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Nie skończył się jednak kryzys polityczny wokół uchodźców, a unijnych podziałów nie zlikwiduje deklaracja Grupy Wyszehradzkiej sprzed tygodnia o finansowym wsparciu dla Rzymu, by powstrzymać nielegalną imigrację z Libii.

- Cieszę się, że kraje Grupy Wyszehradzkiej chcą przeznaczyć 35 milionów euro, by zwalczać przyczyny migracji, ale tak robią wszystkie kraje. To nie może zastąpić chęci dzielenia się ciężarem przyjęcia uchodźców w ramach relokacji - uważa Mark Rutte, premier Holandii.

Zmiana zdania

Przyjęcie 7 tysięcy uchodźców zadeklarował rząd Platformy Obywatelskiej. Jeszcze kilka tygodni po wygranych wyborach, premier Beata Szydło mówiła tak: "jest ciągłość władzy w Polsce. Ja podkreślam po raz kolejny, że jesteśmy rządem przewidywalnym i racjonalnym, i oczywiście jest zobowiązanie podjęte przez poprzedni rząd".

Od miesięcy, rządy w Warszawie i w Budapeszcie, odmawiają przyjęcia jakichkolwiek uchodźców. Program relokacji formalnie się zakończył, ale w obozach we Włoszech i w Grecji na przesiedlenie czeka jeszcze kilka tysięcy uchodźców.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN