Dziesiątki tysięcy imigrantów wciąż przybywają do Europy. Problem zmalał, ale nie zniknął

21.12 | Dziesiątki tysięcy imigrantów wciąż przybywają do Europy. Problem zmalał, ale nie zniknąłFakty TVN

To nie jest tak, że problem zniknął - wrócił do poziomu sprzed 2015 roku. Według danych ONZ w mijającym roku do Europy przybyło 170 tysięcy imigrantów - ponad 80 procent mniej, niż w szczycie kryzysu. Ale uchodźcami wciąż straszy się i buduje na tym strachu kampanie wyborcze.

Świąteczna atmosfera na bożonarodzeniowym jarmarku w Budapeszcie, gdzie przyjechał pojazd opancerzony, postawiono betonowe bariery oraz wyszły patrole antyterrorystów. - Przecież na ulicach jest spokój, jest radość, nadchodzą święta, a to tylko wzbudza strach - skarży się mieszkanka Budapesztu.

Strach na polityczne zamówienie

Węgierskie władze, szczególnie przed zaplanowanymi na wiosnę wyborami, coraz częściej wzbudzają i wykorzystują strach przez uchodźcami i imigrantami.

- Z powodu nielegalnej imigracji Europa musi zmierzyć się z zagrożeniem terrorystycznym, którego nigdy nie doświadczyła - przekonuje Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier.

- Stały przekaz nastawiony na kryzys migracyjny, na integrowanie swoich zwolenników wokół tej osi, która przez samych Węgrów nie jest uznawana za największy problem, ma przede wszystkim działać na wyobraźnię podczas kwietniowych wyborów parlamentarnych - tłumaczy politolog Dominik Hejj.

Ta narracja jest wykorzystywana także w Polsce. Pojawiła się w środę, w związku z uruchomieniem przez Komisję Europejską artykułu siódmego, co było odpowiedzią na przyjęcie ustaw o KRS i SN przez parlament.

- Być może te sankcje to efekt nie tylko donoszenia na własny kraj przez polityków Platformy Obywatelskiej, totalnej opozycji, ale też tego, że nie chcemy przyjąć imigrantów muzułmanów, dbając o bezpieczeństwo Polaków - teoretyzuje rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Fala opada

Kryzys uchodźczy podzielił Europę, ale ta fala została już niemal zatrzymana. Dwa lata temu na nasz kontynent dotarło ponad milion osób. W tym roku, jak dotychczas, 170 tysięcy.

- Napływ osób, które chciałyby złożyć wniosek o nadanie statusu uchodźcy, jest dużo mniejszy niż był w poprzednich dwóch latach i spadł do poziomu sprzed kryzysu - mówi Rafał Kostrzyński z Polskiego Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Nie skończył się jednak kryzys polityczny wokół uchodźców, a unijnych podziałów nie zlikwiduje deklaracja Grupy Wyszehradzkiej sprzed tygodnia o finansowym wsparciu dla Rzymu, by powstrzymać nielegalną imigrację z Libii.

- Cieszę się, że kraje Grupy Wyszehradzkiej chcą przeznaczyć 35 milionów euro, by zwalczać przyczyny migracji, ale tak robią wszystkie kraje. To nie może zastąpić chęci dzielenia się ciężarem przyjęcia uchodźców w ramach relokacji - uważa Mark Rutte, premier Holandii.

Zmiana zdania

Przyjęcie 7 tysięcy uchodźców zadeklarował rząd Platformy Obywatelskiej. Jeszcze kilka tygodni po wygranych wyborach, premier Beata Szydło mówiła tak: "jest ciągłość władzy w Polsce. Ja podkreślam po raz kolejny, że jesteśmy rządem przewidywalnym i racjonalnym, i oczywiście jest zobowiązanie podjęte przez poprzedni rząd".

Od miesięcy, rządy w Warszawie i w Budapeszcie, odmawiają przyjęcia jakichkolwiek uchodźców. Program relokacji formalnie się zakończył, ale w obozach we Włoszech i w Grecji na przesiedlenie czeka jeszcze kilka tysięcy uchodźców.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS