WHO podało wyniki najnowszch badań na temat skuteczności szczepień

Źródło:
Fakty TVN
WHO podało wyniki najnowszch badań na temat skuteczności szczepień
WHO podało wyniki najnowszch badań na temat skuteczności szczepień
Marek Nowicki/Fakty TVN
WHO podało wyniki najnowszch badań na temat skuteczności szczepieńMarek Nowicki/Fakty TVN

Miliony osób zmarły na świecie na skutek pandemii COVID-19, a gdyby nie szczepionki, zmarłoby ponad dwa razy więcej - to wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Raport pokazuje, jak wiele zmieniło pojawienie się szczepionek na SARS-CoV-2, dlatego eksperci apelują o ich przyjmowanie i przypominają, że koronawirus nie zniknął.

Pani Aleksandra Radomiak właśnie zaszczepiła się przeciwko COVID-19. - Zaszczepiłam się do tej pory czterema dawkami, teraz dowiedziałam się, że mogę się zaszczepić piątą. Ja generalnie wierzę w naukę i medycynę, a nie w teorie spiskowe - mówi kobieta.

Do tej pory dostępną w Polsce od grudnia szczepionką chroniącą przed najnowszymi szczepami SARS-CoV-2 zaszczepiło się ponad pół miliona osób. Większość to osoby między 60. a 80. rokiem życia.

Jak wynika z najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia, dzięki szczepionkom przeciwko COVID-19 udało się zmniejszyć liczbę zgonów aż o 57 procent. To oznacza, że tylko w samej Europie uratowano prawie półtora miliona ludzi. W skali całego świata uratowanych dzięki szczepionkom jest o wiele więcej. Według nieoficjalnych danych z powodu pandemii zmarło na całym świecie aż 20 milionów ludzi. W dużej części z powodu ostrego zapalenia płuc.

Zobacz też: Powikłania po COVID-19 "przypominają pole bitwy". WOŚP pomoże tym, którzy "tę walkę jeszcze toczą"

- Szczepionka, która weszła w 2021 roku, powstrzymywała ten proces uszkodzenia płuc, w związku z tym nie dziwi mnie to, że jest tak wysoka skuteczność w tych pierwszych latach pandemii - komentuje dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Teraz szczepionki, o czym przypomina doktor Grzesiowski, chronią nas przed tak zwanym long covidem. Dobrze więc, że zaszczepiło się już w tym sezonie pół miliona Polaków, ale satysfakcja farmaceutów miesza się z irytacją, bo mogłoby się zaszczepić o wiele więcej.

Problemy z nową aplikacją

Do grudnia nowych szczepionek w Polsce w ogóle nie było, bo były minister zdrowia Adam Niedzielski nie zamówił ich na czas, a w grudniu pojawiły się jako trudno dostępny rarytas. Teraz są, ale w aptekach chętnych do szczepień nie ma zbyt wielu, bo system e-rejestracji źle działa.

- Zainteresowanie szczepieniami spadło w momencie wprowadzenia nowej e-rejestracji - informuje Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, apteka Pod Wagą w Pleszewie. - Są problemy z zapisaniem, ponieważ aplikacja, która do tej pory umożliwiała zapisanie na szczepienie przeciwko COVID-19, została wyłączona w połowie grudnia - wskazuje Agnieszka Dyl z apteki Oliwa w Krakowie.

Czytaj też: Badania: zmiany w mózgach pacjentów po covidzie. Lęki, zaburzenia pamięci, objawy depresji

Winna temu jest jeszcze odchodząca ekipa PiS-u. Nowa aplikacja zawiera bardzo dużo błędów. - Ta poprzednia w porównaniu do tej była rolls-roycem, gdy teraz posługujemy się wozem drabiniastym - ocenia Politowicz. - Niektóre apteki w systemie e-rejestracji, które szczepią, są niewidoczne - dodaje Krzysztof Majka, kierownik apteki Na Maliny w Sosnowcu.

Warto jednak, patrząc na dane WHO, zmierzyć się z biurokracją, znaleźć miejsce do szczepień i się zaszczepić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS