Wewnętrzna analiza wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. "Strażacy nie okazali wdzięczności"

Źródło:
Fakty TVN
Wewnętrzna analiza wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. "Strażacy nie okazali wdzięczności"
Wewnętrzna analiza wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. "Strażacy nie okazali wdzięczności"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
wideo 2/2
Wewnętrzna analiza wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. "Strażacy nie okazali wdzięczności"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

"Efekt Funduszu Sprawiedliwości nie zadziałał", a "strażacy nie okazali wdzięczności" - eksperci Funduszu usiedli, policzyli pieniądze i głosy, i przygotowali raport dla polityków Suwerennej Polski. Miliony z FS szły na ich kampanie, pieniądze rozdawano szerokim gestem - jak się okazało, z marnym skutkiem. Pieniądze, o których przekazaniu decydował minister Zbigniew Ziobro. Co sam przyznał.

Jakub Sobieniowski, reporter "Faktów" TVN, przypomniał archiwalną wypowiedź Zbigniewa Ziobry z 31 stycznia 2018 roku. Ówczesny minister był wtedy w Rabce-Zdroju, gdzie przekazywał strażakom sprzęt.

Ziobro przyznał, że to on decydował w tej sprawie. - To, że tutaj jesteśmy, jest oczywiście wynikiem decyzji, jaką podjąłem o przekazaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej - powiedział.

26 marca 2024 roku, po tym jak śledczy przeszukali dom Ziobry, mówił on z kolei: - Każdy doskonale wie, że bezpośrednio decyzje, co do konkretnych spraw, które zapadały w Funduszu Sprawiedliwości, poza jedną, podejmowali moi podwładni.

- Ja nawet - w sensie dokumentacyjnym - nie uczestniczyłem w podejmowaniu tych czynności - przekonywał.

Wypowiedzi Ziobry z 2018 i 2024 roku o Funduszu Sprawiedliwości
Wypowiedzi Ziobry z 2018 i 2024 roku o Funduszu SprawiedliwościTVN24

Strażacy "nie okazali wdzięczności"

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek wewnętrzną analizę ekspertów Funduszu Sprawiedliwości. Wynika z nich, że celowo wydano z Funduszu ponad osiem milionów złotych w gminach, gdzie podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku nieskutecznie startował odpowiedzialny za Fundusz wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

"Efekt FS nie zadziałał" - ocenili eksperci. Jak wyliczyli, "ponad osiem milionów złotych poszło na OSP" w okręgu, z którego startował Romanowski. Zestawili także wydatki w poszczególnych gminach z jego wynikiem wyborczym. Między innymi gmina Turobin otrzymała 800 tysięcy złotych (Romanowski otrzymał tam 100 głosów), gmina Goraj także 800 tysięcy złotych (138 głosów dla Romanowskiego).

"Strażacy ładnie się ubrali. Dostali kilkaset tysięcy złotych. Władze lokalne przedstawiły to jako ich sukces, a oni sami nie okazali wdzięczności, bo byli przekonani, że im się to należy" - czytamy w dokumencie opublikowanym przez "Wyborczą".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS