"Jeśli chcesz iść na mecz albo zanim spakujesz walizki na wakacje, dokładnie oceń ryzyko"


Puby były pełne, radość zrozumiała, tylko Brytyjczycy zapomnieli, że pandemia nie minęła, a wariant Delta jest w natarciu. Widok stłoczonych, ściskający się ludzi musi przyprawiać o ból głowy lekarzy. Zwłaszcza w czasie, gdy Wielka Brytania bije rekordy nowych zakażeń.

Po sobotnim awansie do półfinału Euro 2020 na ulice Londynu wyszły tysiące angielskich kibiców. Po zwycięskim meczu z Ukrainą Anglicy cieszyli się też w Rzymie, chociaż tam na stadion mogli wejść tylko angielscy kibice, którzy nie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Włoskie przepisy wymagają pięciodniowej kwarantanny, a po niej negatywnego wyniku testu.

Teraz Euro 2020 wraca na Wembley. Mecze półfinałowe i finał będzie mogło obejrzeć z trybun po 60 tysięcy osób. Duńscy kibice już się pakują do Londynu.

- To jest potwornie ważne. W 1992 roku byliśmy mali. Teraz będziemy się mogli poczuć jak nasi rodzice. Wygramy to Euro - zapowiada Nicholas Hansen, jeden z kibiców duńskiej reprezentacji.

- Jest cudownie, nawet nie musimy nosić masek. Wspaniale zobaczyć takie tłumy - mówi Soren Daxel, kibic reprezentacji Danii.

Radość kibiców jest zrozumiała, jednak covidowe dane powinny włączać czerwoną lampkę. W Wielkiej Brytanii zanotowano ponad 24 tysiące nowych przypadków koronawirusa.

Wariant Delta wykryto już w 98 krajach. Mimo że rozprzestrzenia się bardzo szybko, to szczepienia skutecznie chronią przed ciężkim przebiegiem choroby.

- Nie chcę nikomu wylewać kubła zimnej wody na głowę, ale jeśli chcesz iść na mecz albo zanim spakujesz walizki na wakacje, dokładnie oceń ryzyko - alarmuje Hans Kluge z WHO.

Kolejne fale?

Kibice też są celem koronawirusa. Świadczą o tym losy choćby Szkotów. Prawie 2000 przypadków zakażeń w Szkocji powiązano właśnie z nimi. Trzy czwarte z nich ma mniej niż 40 lat.

Z Petersburga do Finlandii z wirusem wróciło niemal czterystu kibiców - to aż 45 procent wszystkich nowych zakażeń w tym kraju w ciągu tygodnia. W Rosji sytuacja jest najgorsza od stycznia.

- Teraz rozumiem, co to jest COVID. Nie szczepiłem się. Myślałem, że jak jestem wysportowany, to nic mi nie będzie. I to był błąd - opowiada chorujący na COVID-19 Aleksander Djaczenko.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych skrytykował UEFA, zwracając uwagę, że takie masowe wydarzenia sprzyjają zakażeniom. - Uważam stanowisko UEFA za absolutnie nieodpowiedzialne. Wszyscy wiemy, że unikanie kontaktu i określone zasady higieny są niezbędne, aby pewnego dnia pokonać infekcję - stwierdził Horst Seehofer.

- Procedury i standardy bezpieczeństwa powinny być absolutnie jednakowe na wszystkich stadionach. Niezależnie od tego, czy w danym kraju obowiązują mniejsze czy większe restrykcje - dodaje doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Zdaniem epidemiologów - wirus nie zniknie nigdy i, by nowe fale były łagodne, trzeba się szczepić.

Jeden ze specjalistów z Francji prognozuje już nie tylko czwartą falę, ale też piątą i szóstą.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS