Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?

21.06 | Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?tvn24

Coraz więcej europejskich krajów luzuje pandemiczne obostrzenia, dlatego coraz więcej turystów z Polski przygotowuje się do zagranicznych wakacji. Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, o czym należy pamiętać podczas przygotowań do zagranicznej podróży.

Turyści z Polski ruszyli na lotnisko, aby wreszcie rozpocząć swoje wakacje. Wprawdzie z dala od Polski, ale nadal w pandemicznym klimacie. - Testy są wymagane. 48-godzinne. My lecimy akurat do kraju, który wymaga - wyjaśnia jeden z podróżujących.

Gdzie i kiedy obowiązuje nas kwarantanna? W jakich wakacyjnych krajach trzeba zrobić test antygenowy lub PCR i gdzie działa tak zwany paszport covidowy? Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, jak obecnie wygląda sytuacja z obostrzeniami w krajach, które najczęściej na wakacyjne wyjazdy wybierają Polacy.

- Dzisiaj musimy sprawdzać wszystkie obostrzenia najdalej na dzień przed wylotem, żebyśmy mieli wszystkie aktualne warunki. Dlatego, że państwa poszczególne zmniejszają obostrzenia - wyjaśnia Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

W ostatni weekend obostrzenia poluzowały Grecja i Portugalia. Osoby niezaszczepione i te, które nie są ozdrowieńcami, nie muszą na granicy pokazywać negatywnego wyniku testu PCR. Wystarczy tańszy test antygenowy. Dodatkowo dzieci do 12. roku życia są zwolnione z testów i kwarantanny. Osoby zaszczepione mające "paszport covidowy" wjeżdżają bez problemu.

Do Włoch tyko z testem

- Mamy już listę krajów, które nie wymagają testu. Ani antygenowego, ani PCR. Jest to na przykład Albania, Cypr, Czarnogóra, Dominikana - wylicza Krzysztof Brożyna z Biura Podróży EuroTravel.

Lecąc na przykład do Turcji, Hiszpanii czy Egiptu trzeba pamiętać o zrobieniu testu najlepiej przed wylotem. Te kraje wymagają negatywnego wyniku testu od osób, które nie są w pełni zaszczepione. Warto też pamiętać, że wynik badania musi być przetłumaczony na język angielski.

Niektóre kraje - jak chociażby Włochy - wymagają też zarejestrowania przyjazdu na specjalnej stronie. Musimy podać, dokąd lecimy i gdzie się zatrzymujemy. Co ważne - ani pełne szczepienie, ani przebycie choroby nie zwalnia nas z obowiązku posiadania testu.

- Wszystkie te dokumenty, dotyczące certyfikatu zielonego lub certyfikatu ozdrowieńca lub wyniku testu możemy pobrać na pacjent.gov.pl, więc trzeba się tam zalogować - zapewnia Agnieszka Kulbida z Biura Podróży "Camino Travel".

Zmieniające się formy obostrzeń warto śledzić nie tylko planując zagraniczne wakacje. Zmiany dotyczą też tych, którzy zostają w Polsce.

Od najbliższej soboty, korzystając z niektórych pociągów PKP Intercity, będzie można podróżować bez rezerwacji miejsca siedzącego. To kolejny etap luzowania obostrzeń.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS