Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?

21.06 | Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?tvn24

Coraz więcej europejskich krajów luzuje pandemiczne obostrzenia, dlatego coraz więcej turystów z Polski przygotowuje się do zagranicznych wakacji. Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, o czym należy pamiętać podczas przygotowań do zagranicznej podróży.

Turyści z Polski ruszyli na lotnisko, aby wreszcie rozpocząć swoje wakacje. Wprawdzie z dala od Polski, ale nadal w pandemicznym klimacie. - Testy są wymagane. 48-godzinne. My lecimy akurat do kraju, który wymaga - wyjaśnia jeden z podróżujących.

Gdzie i kiedy obowiązuje nas kwarantanna? W jakich wakacyjnych krajach trzeba zrobić test antygenowy lub PCR i gdzie działa tak zwany paszport covidowy? Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, jak obecnie wygląda sytuacja z obostrzeniami w krajach, które najczęściej na wakacyjne wyjazdy wybierają Polacy.

- Dzisiaj musimy sprawdzać wszystkie obostrzenia najdalej na dzień przed wylotem, żebyśmy mieli wszystkie aktualne warunki. Dlatego, że państwa poszczególne zmniejszają obostrzenia - wyjaśnia Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

W ostatni weekend obostrzenia poluzowały Grecja i Portugalia. Osoby niezaszczepione i te, które nie są ozdrowieńcami, nie muszą na granicy pokazywać negatywnego wyniku testu PCR. Wystarczy tańszy test antygenowy. Dodatkowo dzieci do 12. roku życia są zwolnione z testów i kwarantanny. Osoby zaszczepione mające "paszport covidowy" wjeżdżają bez problemu.

Do Włoch tyko z testem

- Mamy już listę krajów, które nie wymagają testu. Ani antygenowego, ani PCR. Jest to na przykład Albania, Cypr, Czarnogóra, Dominikana - wylicza Krzysztof Brożyna z Biura Podróży EuroTravel.

Lecąc na przykład do Turcji, Hiszpanii czy Egiptu trzeba pamiętać o zrobieniu testu najlepiej przed wylotem. Te kraje wymagają negatywnego wyniku testu od osób, które nie są w pełni zaszczepione. Warto też pamiętać, że wynik badania musi być przetłumaczony na język angielski.

Niektóre kraje - jak chociażby Włochy - wymagają też zarejestrowania przyjazdu na specjalnej stronie. Musimy podać, dokąd lecimy i gdzie się zatrzymujemy. Co ważne - ani pełne szczepienie, ani przebycie choroby nie zwalnia nas z obowiązku posiadania testu.

- Wszystkie te dokumenty, dotyczące certyfikatu zielonego lub certyfikatu ozdrowieńca lub wyniku testu możemy pobrać na pacjent.gov.pl, więc trzeba się tam zalogować - zapewnia Agnieszka Kulbida z Biura Podróży "Camino Travel".

Zmieniające się formy obostrzeń warto śledzić nie tylko planując zagraniczne wakacje. Zmiany dotyczą też tych, którzy zostają w Polsce.

Od najbliższej soboty, korzystając z niektórych pociągów PKP Intercity, będzie można podróżować bez rezerwacji miejsca siedzącego. To kolejny etap luzowania obostrzeń.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS