W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia"

Źródło:
Fakty TVN
W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia, są życzenia i kolędy
W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia, są życzenia i kolędy
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia, są życzenia i kolędyKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Wigilia to dzień, w którym nikt nie powinien być samotny. Dlatego samorządowcy, organizacje charytatywne, przedsiębiorcy i wolontariusze w wielu miastach Polski zorganizowali miejskie wigilie. Dla najbardziej potrzebujących to nie tylko kwestia posiłku, a zainteresowania i pamięci.

Nie elfy i nie mikołaje - to ludzie pomagają ludziom. - Już od 3 rano siostry stanęły do garnków, żeby kilkadziesiąt litrów tego barszczu ugotować - mówi siostra Magdalena z Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincji Poznańskiej.

Dzieci, dorośli, przedsiębiorcy, wolontariusze, księża i zakonnice - w niedzielę wszyscy połączyli siły, by ugościć tych, którzy tego potrzebują. - W gronie ludzi zupełnie inaczej - mówi jedna z uczestniczek wigilii. - Cieszę się, że mogę tu być, że tak przyjemnie spędzę wigilię - dodaje kolejna. - Nikt nie jest tak biedny, żeby nie pomógł drugiemu, i nikt nie jest tak bogaty, żeby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka - podkreśla Piotr Dzik, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy.

W wigilijny wieczór drugiego człowieka spotkać można przy stole. - To, co możemy sobie dać nawzajem, to właśnie wspólny stół - zaznacza Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca obowiązki prezydenta Sopotu.

Zobacz także: Wigilia dla potrzebujących po raz pierwszy w Sejmie. "Będę robił wszystko, żeby te spotkania stały się tradycją"

Przy wspólnych stołach powstały miejsca dla setek gości. W Katowicach, Poznaniu, Sopocie czy Gdańsku było wszystko to, co świąteczne. - Jest i opłatek, i jest czytana ewangelia, i są życzenia, są kolędy na żywo śpiewane, biały obrus na stole, więc myślę, że bardziej domowo nie może być - wylicza Maria Książkiewicz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Żeby święta potrwały odrobinę dłużej, były też prezenty. - Nie tylko wspólne jedzenie, ale także wspólne dzielenie się, rozmowy, ale chcemy ich także obdarować, żeby zabrali coś do domu - mówi ksiądz Krzysztof Łuszczek z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Przygotowania do Wigilii dla potrzebujących w Poznaniu
Przygotowania do Wigilii dla potrzebujących w PoznaniuTVN24

Wzruszające chwile

Białystok zasypany setkami paczek, a we Wrocławiu dzieci przygotowały prezenty dzieciom. - Różnimy się poglądami, ale to jest taki jeden dzień, kiedy powinniśmy to pozostawić na boku i pokazać, kim tak naprawdę jesteśmy, a jesteśmy ludźmi naprawdę wspaniałymi, życzliwymi, dobrymi - przypomina arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Tym dobrem niektórzy postanowili się podzielić. - Właśnie w wigilię, w dzień, kiedy wszyscy myślimy o rodzinie i o tym, żeby usiąść z kimś bliskim, spotykamy się z tymi, którzy być może tego kogoś nie mają - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Tego szczególnego dnia tak samo mocno wzrusza i otrzymywanie, i ofiarowywanie pomocy. - Ja się sama sobie dziwię w tym roku, bo co chwilę ocieram łzy, bardzo mnie poruszają te twarze - mówi siostra Magdalena.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS