W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia"

Źródło:
Fakty TVN
W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia, są życzenia i kolędy
W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia, są życzenia i kolędy
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
W wielu miastach zorganizowano wigilie dla potrzebujących. "Jest opłatek, jest czytana ewangelia, są życzenia i kolędyKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Wigilia to dzień, w którym nikt nie powinien być samotny. Dlatego samorządowcy, organizacje charytatywne, przedsiębiorcy i wolontariusze w wielu miastach Polski zorganizowali miejskie wigilie. Dla najbardziej potrzebujących to nie tylko kwestia posiłku, a zainteresowania i pamięci.

Nie elfy i nie mikołaje - to ludzie pomagają ludziom. - Już od 3 rano siostry stanęły do garnków, żeby kilkadziesiąt litrów tego barszczu ugotować - mówi siostra Magdalena z Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincji Poznańskiej.

Dzieci, dorośli, przedsiębiorcy, wolontariusze, księża i zakonnice - w niedzielę wszyscy połączyli siły, by ugościć tych, którzy tego potrzebują. - W gronie ludzi zupełnie inaczej - mówi jedna z uczestniczek wigilii. - Cieszę się, że mogę tu być, że tak przyjemnie spędzę wigilię - dodaje kolejna. - Nikt nie jest tak biedny, żeby nie pomógł drugiemu, i nikt nie jest tak bogaty, żeby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka - podkreśla Piotr Dzik, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy.

W wigilijny wieczór drugiego człowieka spotkać można przy stole. - To, co możemy sobie dać nawzajem, to właśnie wspólny stół - zaznacza Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca obowiązki prezydenta Sopotu.

Zobacz także: Wigilia dla potrzebujących po raz pierwszy w Sejmie. "Będę robił wszystko, żeby te spotkania stały się tradycją"

Przy wspólnych stołach powstały miejsca dla setek gości. W Katowicach, Poznaniu, Sopocie czy Gdańsku było wszystko to, co świąteczne. - Jest i opłatek, i jest czytana ewangelia, i są życzenia, są kolędy na żywo śpiewane, biały obrus na stole, więc myślę, że bardziej domowo nie może być - wylicza Maria Książkiewicz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Żeby święta potrwały odrobinę dłużej, były też prezenty. - Nie tylko wspólne jedzenie, ale także wspólne dzielenie się, rozmowy, ale chcemy ich także obdarować, żeby zabrali coś do domu - mówi ksiądz Krzysztof Łuszczek z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Przygotowania do Wigilii dla potrzebujących w Poznaniu
Przygotowania do Wigilii dla potrzebujących w PoznaniuTVN24

Wzruszające chwile

Białystok zasypany setkami paczek, a we Wrocławiu dzieci przygotowały prezenty dzieciom. - Różnimy się poglądami, ale to jest taki jeden dzień, kiedy powinniśmy to pozostawić na boku i pokazać, kim tak naprawdę jesteśmy, a jesteśmy ludźmi naprawdę wspaniałymi, życzliwymi, dobrymi - przypomina arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Tym dobrem niektórzy postanowili się podzielić. - Właśnie w wigilię, w dzień, kiedy wszyscy myślimy o rodzinie i o tym, żeby usiąść z kimś bliskim, spotykamy się z tymi, którzy być może tego kogoś nie mają - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Tego szczególnego dnia tak samo mocno wzrusza i otrzymywanie, i ofiarowywanie pomocy. - Ja się sama sobie dziwię w tym roku, bo co chwilę ocieram łzy, bardzo mnie poruszają te twarze - mówi siostra Magdalena.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS