W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
Arleta Zalewska/Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatówArleta Zalewska/Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

- Z Gdańska przyjechałam wesprzeć prezydenta Fijołka - przyznała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w rozmowie z mieszkańcem Rzeszowa. Prezydent Dulkiewicz, która wybory ma już za sobą, odwiedziła w poniedziałek Rzeszów. Tam razem z urzędującym prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem przekonywali do głosowania w najbliższą niedzielę.

"No to do boju"

- Apeluję o waszą mobilizację, kochane rzeszowianki, kochani rzeszowiacy, po to, żebyście nie przespali - mówiła Dulkiewicz. - No to do boju - zachęcał Fijołek. Konrada Fijołka w drugiej turze poparła też Trzecia Droga.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego też był w poniedziałek w Rzeszowie. - Deklaruję bardzo silną obecność wojska w województwie podkarpackim - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Kontrkandydatem Fijołka jest Waldemar Szumny, radny Prawa i Sprawiedliwości. - My rzeszowianie nie potrzebujemy polityków z Warszawy, z Gdańska, z centrali. Tutaj wybory są lokalne, miejscowe - stwierdził.

46 prezydentów miast będzie walczyć o reelekcję

Swojego fotela w najbliższą niedzielę będzie bronić aż 46 urzędujących prezydentów - tak jest w 60 miastach, w których 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów. Między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Koszalinie, Suwałkach, Świdnicy czy Mysłowicach.

Ciekawe pojedynki rozegrają się też w Gliwicach, Krakowie i w Gdyni, gdzie nowy prezydent bądź prezydentka obejmie urząd po Wojciechu Szczurku, który po 26 latach urzędowania nie wszedł nawet do drugiej tury.

Kandydata na prezydenta Krakowa w weekend poparł Rafał Trzaskowski, a w poniedziałek lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Trzymam kciuki, proszę państwa o głosy, bo to jest sytuacja, w której decydujemy na 5 lat - mówi Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: "Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowych
Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowychTVN24

Aleksander Miszalski w drugiej turze zmierzy się z Łukaszem Gibałą, kiedyś posłem, dziś radnym i przedsiębiorcą. Gibała nie kandyduje z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ani z żadnej innej partii. Jest kandydatem niezależnym. Gibałę poparł w poniedziałek Jerzy Sadowski, krakowski kardiochirurg. - Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że pan profesor będzie moim doradcą - zapowiedział Gibała. - Wierzę, że wspólnie, panie profesorze, sprawimy, że Kraków będzie miastem ludzi zdrowych - dodał.

W niektórych miastach koalicjanci się popierają, w innych ze sobą rywalizują

We Wrocławiu pojedynek rozgrywa się w ramach koalicji rządowej. Prezydenta Jacka Sutryka poparł jeszcze przed pierwszą turą Donald Tusk. Natomiast Izabelę Bodnar - Szymon Hołownia i Trzecia Droga.

Inaczej jest jednak w samym Poznaniu. Tam Trzecia Droga poparła prezydenta Jacka Jaśkowiaka w walce z kandydatem Zjednoczonej Prawicy. - To jest odpowiedzialność odpowiedzialnych polityków - komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania ubiegający się o reelekcję z Koalicji Obywatelskiej.

W Mysłowicach z kolei obecny prezydent, Dariusz Wójtowicz, który w poniedziałek rozdawał żurek i robił sobie z mieszkańcami zdjęcia, powalczy z kandydatką Koalicji Obywatelskiej, którą jest Dorota Konieczny-Simela. W niedzielę wsparła ją marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS