W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
Arleta Zalewska/Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatówArleta Zalewska/Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

- Z Gdańska przyjechałam wesprzeć prezydenta Fijołka - przyznała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w rozmowie z mieszkańcem Rzeszowa. Prezydent Dulkiewicz, która wybory ma już za sobą, odwiedziła w poniedziałek Rzeszów. Tam razem z urzędującym prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem przekonywali do głosowania w najbliższą niedzielę.

"No to do boju"

- Apeluję o waszą mobilizację, kochane rzeszowianki, kochani rzeszowiacy, po to, żebyście nie przespali - mówiła Dulkiewicz. - No to do boju - zachęcał Fijołek. Konrada Fijołka w drugiej turze poparła też Trzecia Droga.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego też był w poniedziałek w Rzeszowie. - Deklaruję bardzo silną obecność wojska w województwie podkarpackim - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Kontrkandydatem Fijołka jest Waldemar Szumny, radny Prawa i Sprawiedliwości. - My rzeszowianie nie potrzebujemy polityków z Warszawy, z Gdańska, z centrali. Tutaj wybory są lokalne, miejscowe - stwierdził.

46 prezydentów miast będzie walczyć o reelekcję

Swojego fotela w najbliższą niedzielę będzie bronić aż 46 urzędujących prezydentów - tak jest w 60 miastach, w których 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów. Między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Koszalinie, Suwałkach, Świdnicy czy Mysłowicach.

Ciekawe pojedynki rozegrają się też w Gliwicach, Krakowie i w Gdyni, gdzie nowy prezydent bądź prezydentka obejmie urząd po Wojciechu Szczurku, który po 26 latach urzędowania nie wszedł nawet do drugiej tury.

Kandydata na prezydenta Krakowa w weekend poparł Rafał Trzaskowski, a w poniedziałek lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Trzymam kciuki, proszę państwa o głosy, bo to jest sytuacja, w której decydujemy na 5 lat - mówi Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: "Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowych
Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowychTVN24

Aleksander Miszalski w drugiej turze zmierzy się z Łukaszem Gibałą, kiedyś posłem, dziś radnym i przedsiębiorcą. Gibała nie kandyduje z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ani z żadnej innej partii. Jest kandydatem niezależnym. Gibałę poparł w poniedziałek Jerzy Sadowski, krakowski kardiochirurg. - Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że pan profesor będzie moim doradcą - zapowiedział Gibała. - Wierzę, że wspólnie, panie profesorze, sprawimy, że Kraków będzie miastem ludzi zdrowych - dodał.

W niektórych miastach koalicjanci się popierają, w innych ze sobą rywalizują

We Wrocławiu pojedynek rozgrywa się w ramach koalicji rządowej. Prezydenta Jacka Sutryka poparł jeszcze przed pierwszą turą Donald Tusk. Natomiast Izabelę Bodnar - Szymon Hołownia i Trzecia Droga.

Inaczej jest jednak w samym Poznaniu. Tam Trzecia Droga poparła prezydenta Jacka Jaśkowiaka w walce z kandydatem Zjednoczonej Prawicy. - To jest odpowiedzialność odpowiedzialnych polityków - komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania ubiegający się o reelekcję z Koalicji Obywatelskiej.

W Mysłowicach z kolei obecny prezydent, Dariusz Wójtowicz, który w poniedziałek rozdawał żurek i robił sobie z mieszkańcami zdjęcia, powalczy z kandydatką Koalicji Obywatelskiej, którą jest Dorota Konieczny-Simela. W niedzielę wsparła ją marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kolejne relacje tych, którzy stracili domy, samochody i dorobek życia. Wiele domów spłonęło doszczętnie. Walka z żywiołem trwa.

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że premierowi Donaldowi Tuskowi "brakuje determinacji", jeżeli chodzi o przeforsowanie w koalicji rządzącej ustaw dotyczących aborcji i związków partnerskich. Zdaniem europosła szef rządu, nie dyscyplinując ministrów, którzy sprzeciwiają się tym zmianom, "daje na to przyzwolenie".

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak 

Źródło:
TVN24

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Deklaracja polskiego rządu w sprawie premiera Izraela została odnotowana w mediach na całym świecie. W sprawie nie tylko chodzi o pamięć żydowskich ofiar nazistów, ale o międzynarodowy system sprawiedliwości. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jeszcze w listopadzie wydał za Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Izraela list gończe, zupełnie jak za Władimirem Putinem. Świat mocno podzielił się w sprawie tej decyzji, a amerykański kongres wprost ją potępił.

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS