W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
Arleta Zalewska/Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatówArleta Zalewska/Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

- Z Gdańska przyjechałam wesprzeć prezydenta Fijołka - przyznała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w rozmowie z mieszkańcem Rzeszowa. Prezydent Dulkiewicz, która wybory ma już za sobą, odwiedziła w poniedziałek Rzeszów. Tam razem z urzędującym prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem przekonywali do głosowania w najbliższą niedzielę.

"No to do boju"

- Apeluję o waszą mobilizację, kochane rzeszowianki, kochani rzeszowiacy, po to, żebyście nie przespali - mówiła Dulkiewicz. - No to do boju - zachęcał Fijołek. Konrada Fijołka w drugiej turze poparła też Trzecia Droga.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego też był w poniedziałek w Rzeszowie. - Deklaruję bardzo silną obecność wojska w województwie podkarpackim - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Kontrkandydatem Fijołka jest Waldemar Szumny, radny Prawa i Sprawiedliwości. - My rzeszowianie nie potrzebujemy polityków z Warszawy, z Gdańska, z centrali. Tutaj wybory są lokalne, miejscowe - stwierdził.

46 prezydentów miast będzie walczyć o reelekcję

Swojego fotela w najbliższą niedzielę będzie bronić aż 46 urzędujących prezydentów - tak jest w 60 miastach, w których 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów. Między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Koszalinie, Suwałkach, Świdnicy czy Mysłowicach.

Ciekawe pojedynki rozegrają się też w Gliwicach, Krakowie i w Gdyni, gdzie nowy prezydent bądź prezydentka obejmie urząd po Wojciechu Szczurku, który po 26 latach urzędowania nie wszedł nawet do drugiej tury.

Kandydata na prezydenta Krakowa w weekend poparł Rafał Trzaskowski, a w poniedziałek lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Trzymam kciuki, proszę państwa o głosy, bo to jest sytuacja, w której decydujemy na 5 lat - mówi Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: "Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowych
Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowychTVN24

Aleksander Miszalski w drugiej turze zmierzy się z Łukaszem Gibałą, kiedyś posłem, dziś radnym i przedsiębiorcą. Gibała nie kandyduje z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ani z żadnej innej partii. Jest kandydatem niezależnym. Gibałę poparł w poniedziałek Jerzy Sadowski, krakowski kardiochirurg. - Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że pan profesor będzie moim doradcą - zapowiedział Gibała. - Wierzę, że wspólnie, panie profesorze, sprawimy, że Kraków będzie miastem ludzi zdrowych - dodał.

W niektórych miastach koalicjanci się popierają, w innych ze sobą rywalizują

We Wrocławiu pojedynek rozgrywa się w ramach koalicji rządowej. Prezydenta Jacka Sutryka poparł jeszcze przed pierwszą turą Donald Tusk. Natomiast Izabelę Bodnar - Szymon Hołownia i Trzecia Droga.

Inaczej jest jednak w samym Poznaniu. Tam Trzecia Droga poparła prezydenta Jacka Jaśkowiaka w walce z kandydatem Zjednoczonej Prawicy. - To jest odpowiedzialność odpowiedzialnych polityków - komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania ubiegający się o reelekcję z Koalicji Obywatelskiej.

W Mysłowicach z kolei obecny prezydent, Dariusz Wójtowicz, który w poniedziałek rozdawał żurek i robił sobie z mieszkańcami zdjęcia, powalczy z kandydatką Koalicji Obywatelskiej, którą jest Dorota Konieczny-Simela. W niedzielę wsparła ją marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS