W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów
Arleta Zalewska/Fakty TVN
W wielu miastach kampania wyborcza trwa. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatówArleta Zalewska/Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

- Z Gdańska przyjechałam wesprzeć prezydenta Fijołka - przyznała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w rozmowie z mieszkańcem Rzeszowa. Prezydent Dulkiewicz, która wybory ma już za sobą, odwiedziła w poniedziałek Rzeszów. Tam razem z urzędującym prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem przekonywali do głosowania w najbliższą niedzielę.

"No to do boju"

- Apeluję o waszą mobilizację, kochane rzeszowianki, kochani rzeszowiacy, po to, żebyście nie przespali - mówiła Dulkiewicz. - No to do boju - zachęcał Fijołek. Konrada Fijołka w drugiej turze poparła też Trzecia Droga.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego też był w poniedziałek w Rzeszowie. - Deklaruję bardzo silną obecność wojska w województwie podkarpackim - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Kontrkandydatem Fijołka jest Waldemar Szumny, radny Prawa i Sprawiedliwości. - My rzeszowianie nie potrzebujemy polityków z Warszawy, z Gdańska, z centrali. Tutaj wybory są lokalne, miejscowe - stwierdził.

46 prezydentów miast będzie walczyć o reelekcję

Swojego fotela w najbliższą niedzielę będzie bronić aż 46 urzędujących prezydentów - tak jest w 60 miastach, w których 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów. Między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Koszalinie, Suwałkach, Świdnicy czy Mysłowicach.

Ciekawe pojedynki rozegrają się też w Gliwicach, Krakowie i w Gdyni, gdzie nowy prezydent bądź prezydentka obejmie urząd po Wojciechu Szczurku, który po 26 latach urzędowania nie wszedł nawet do drugiej tury.

Kandydata na prezydenta Krakowa w weekend poparł Rafał Trzaskowski, a w poniedziałek lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Trzymam kciuki, proszę państwa o głosy, bo to jest sytuacja, w której decydujemy na 5 lat - mówi Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: "Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowych
Szef badań exit poll Ipsos: najlepsze wyniki sondażowe w historii wyborów samorządowychTVN24

Aleksander Miszalski w drugiej turze zmierzy się z Łukaszem Gibałą, kiedyś posłem, dziś radnym i przedsiębiorcą. Gibała nie kandyduje z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ani z żadnej innej partii. Jest kandydatem niezależnym. Gibałę poparł w poniedziałek Jerzy Sadowski, krakowski kardiochirurg. - Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że pan profesor będzie moim doradcą - zapowiedział Gibała. - Wierzę, że wspólnie, panie profesorze, sprawimy, że Kraków będzie miastem ludzi zdrowych - dodał.

W niektórych miastach koalicjanci się popierają, w innych ze sobą rywalizują

We Wrocławiu pojedynek rozgrywa się w ramach koalicji rządowej. Prezydenta Jacka Sutryka poparł jeszcze przed pierwszą turą Donald Tusk. Natomiast Izabelę Bodnar - Szymon Hołownia i Trzecia Droga.

Inaczej jest jednak w samym Poznaniu. Tam Trzecia Droga poparła prezydenta Jacka Jaśkowiaka w walce z kandydatem Zjednoczonej Prawicy. - To jest odpowiedzialność odpowiedzialnych polityków - komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania ubiegający się o reelekcję z Koalicji Obywatelskiej.

W Mysłowicach z kolei obecny prezydent, Dariusz Wójtowicz, który w poniedziałek rozdawał żurek i robił sobie z mieszkańcami zdjęcia, powalczy z kandydatką Koalicji Obywatelskiej, którą jest Dorota Konieczny-Simela. W niedzielę wsparła ją marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS