W trzynaście lat okradli kilkadziesiąt plebanii. Policja zatrzymała gang złodziei

Źródło:
Fakty TVN
W trzynaście lat okradli kilkadziesiąt plebanii. Policja zatrzymała gang złodziei
W trzynaście lat okradli kilkadziesiąt plebanii. Policja zatrzymała gang złodziei
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
W trzynaście lat okradli kilkadziesiąt plebanii. Policja zatrzymała gang złodzieiDariusz Łapiński/Fakty TVN

To nie były wielkie skoki, ale przeprowadzano je na terenie całego kraju, a proceder trwał latami, więc gang włamywaczy nieźle się wzbogacił. Zgarnęli w sumie niemal pół miliona złotych. Na celownik wzięli małe wiejskie plebanie. Bez alarmu i bez monitoringu i pewnie dlatego bezkarni byli tak długo.

Wykorzystywali to, że na plebanii nikogo nie było. Jeden obserwował otoczenie, dwóch plądrowało pomieszczenia. W podobny sposób okradli co najmniej kilkadziesiąt plebanii w całym kraju. W jednej z nich, w Dąbrowie Zielonej koło Częstochowy, pracował ksiądz Zbigniew Heluszka. - Był to czas akurat po wizycie duszpasterskiej, czyli po kolędzie. Były zbierane pieniądze na remont kościoła, głównie to miały być pieniądze przeznaczone na remont ołtarza - opowiada Zbigniew Heluszka, który był wikarym w parafii w Dąbrowie. Pieniądze od wiernych przepadły. Teraz wiadomo, do kogo trafiły.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gang włamywaczy do plebanii złapany

Kujawsko-pomorska policja zatrzymała gang złodziei, którzy przez trzynaście lat jeździli po kraju, wyszukiwali stojące na uboczu plebanie i po krótkiej obserwacji wkraczali do akcji. - Wjeżdżali po prostu na teren plebanii, pukali do drzwi, do okien. Jeżeli nikogo nie było, dokonywali włamania - mówi oficer operacyjny policji. - Najczęściej ich łupem padały po prostu pieniądze, biżuteria, ale także broń, ponieważ w wielu miejscach były te osoby, które mają po prostu pozwolenie na broń myśliwską - dodaje młodszy inspektor Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Przez ponad dekadę włamywali się do plebanii w całym kraju
Przez ponad dekadę włamywali się do plebanii w całym krajuKWP Bydgoszcz

Masowy proceder

Przez lata sprawcy byli nieuchwytni, bo nie popełniali błędów. Nikt ich nie widział. Zmieniali samochody, nie ryzykowali. - Z wielu obiektów zrezygnowali tylko dlatego, że posiadały one albo jakąś ochronę fizyczną, albo ochronę elektroniczną i szli tam, gdzie było łatwiej - tłumaczy były policjant Maciej Szuba.

W żadnej z okradzionych plebanii nie było monitoringu. - Nie ma tam być może jakichś wielkich kosztowności, ale jak się to robi masowo, to można się obłowić nieźle - przyznaje prywatny detektyw Jerzy Partyła.

Policja ma dowody, że zatrzymani obrabowali niemal 50 plebanii. Teraz sprawdza, czy nie było ich więcej.

Za te czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności. W sumie złodzieje ukradli księżom co najmniej pół miliona złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: KWP W BYDGOSZCZY

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS