W Polsce zostały rozdystrybuowane tabletki z jodkiem potasu. Kiedy można je zażyć?

13.10.2022 | W Polsce zostały rozdystrybuowane tabletki z jodkiem potasu. Kiedy można je zażyć?
13.10.2022 | W Polsce zostały rozdystrybuowane tabletki z jodkiem potasu. Kiedy można je zażyć?
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.10.2022 | W Polsce zostały rozdystrybuowane tabletki z jodkiem potasu. Kiedy można je zażyć?Marek Nowicki | Fakty TVN

Tabletki z jodkiem potasu czekają w szkołach i urzędach. W przypadku zagrożenia radiologicznego ich spożycie ma zapobiec wchłonięciu przez tarczycę radioaktywnego jodu. W innych sytuacjach zażywanie tych tabletek jest szkodliwe. Nie wolno ich brać "prewencyjnie", nie są także w ogóle wskazane dla osób starszych.

Tabletki jodku potasu muszą być przechowywane w miejscu suchym i bezpiecznym, tak jak w Szkole Podstawowej numer 59 w Szczecinie. - Są to tabletki przeznaczone dla mieszkańców okolicznego osiedla. Są przeznaczone dla mieszkańców do lat 60 - informuje Cecylia Baran, dyrektorka szkoły.

Dlaczego nie należy ich podawać osobom po 60. roku życia? Bo im nie pomogą, a mogą zaszkodzić. W razie skażenia radioaktywnego jodek potasu ma chronić tarczycę przed powstaniem raka. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nowotwór tego organu rozwija się przez wiele lat, a skutki uboczne mogą pojawić się bardzo szybko. Do tego jodek potasu u osób dojrzałych słabo się do tarczycy wchłania. - Żeby rozwinął się rak, potrzeba naprawdę sporo czasu, jeśli chodzi o nowotwór tarczycy - wyjaśnia Szymon Suwała, endokrynolog. Krótko mówiąc, dla seniorów jest więcej ryzyka niż korzyści.

Ponadto nowotwór tarczycy jest obecnie dobrze i skutecznie leczony. - Nawet małe ogniska raka tarczycy, do centymetra, raczej powinny być obserwowane niż usuwane. O tym mówią standardy. I amerykańskie, i nasze, europejskie - mówi profesor Janusz Myśliwiec, podlaski konsultant do spraw medycyny nuklearnej.

Na wszelki wypadek

Jeżeli nawet tabletki jodku potasu trzeba będzie rozdać, to dostaną je młodsi, a nie starsi. W Gdańsku, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, mają ich prawie siedemset tysięcy. - Jesteśmy gotowi przenieść te tabletki z komendy straży pożarnej do tych wyznaczonych punktów, gdzie będą dystrybuowane dla mieszkańców - zapewnia Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Eksperci podkreślają, że nie ma powodów do paniki. Trwa wojna w Ukrainie, więc tabletki mają być pod ręką. Także w jednostce straży pożarnej w Swarzędzu. Na wszelki wypadek. - Jodek potasu, czyli te tabletki, są podawane w celu zabezpieczenia tarczycy. One mają wysycić tarczycę przed wchłonięciem tego niebezpiecznego, radioaktywnego jodu - podkreśla Sławomir Kaźmierczak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpożarowej gminy Swarzędz.

Nawet młodsi jednak nie mogą ich przyjmować prewencyjnie, wcześniej niż potrzeba, bo wtedy sobie też mogą zaszkodzić. - Narażamy się na bardzo wiele zaburzeń czynności tarczycy. Łącznie z bardzo poważną nadczynnością, która może grozić zawałem i udarem - alarmuje profesor Myśliwiec.

Zażycie tabletek bez potrzeby może doprowadzić do nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS