"To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misji

07.10.2022 | "To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misji
07.10.2022 | "To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misji
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
07.10.2022 | "To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misjiWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Czy Bałtyk jest bezpieczny i jak groźne mogą być konsekwencje wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Dziennikarz "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski towarzyszył grupie niemieckich naukowców, którzy z lotu ptaka sprawdzają, co dzieje się nad powierzchnią morza. Po 11 dniach od wykrycia uszkodzeń chmura metanu jest namierzona.

Choć wciąż brakuje ewidentnych dowodów, to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych coraz częściej wspomina, że za atakiem na gazociągi Nord Stream 1 i 2 mogła stać Rosja.

- Tylko Rosjanom mogło tak naprawdę na tym zależeć. To Rosji zależy na tym, żeby w Europie zapanował chaos, żeby najbliższa zima nie była dla nas łatwa, żeby wzrastały ceny energii. Natomiast pamiętajmy o tym, jak trudno jest złapać kogoś za rękę - podkreśla Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

To, kto doprowadził do eksplozji, w niezależnych śledztwach badają prokuratury: polska, niemiecka, duńska i szwedzka.

- Podejrzenia, że doszło do sabotażu, zostały uprawdopodobnione. Ustaliliśmy, że w pobliżu Nord Stream 1 i Nord Stream 2 doszło do detonacji - informuje Fredrik Hultgren-Friberg z Szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa SAPO.

Równolegle do śledztwa prowadzone są intensywne badania dotyczące konsekwencji poważnego wycieku. Gdzie dokładnie jest teraz wielka gazowa chmura, która przesuwa się nad Bałtykiem, jak się zachowuje i czy może stanowić realne zagrożenie dla żeglugi i lotnictwa, sprawdzają niemieccy naukowcy we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych.

- To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. Zdarzały się inne duże katastrofy, jednak ta jest najpoważniejsza - zaznacza dr Anke Roiger z Niemieckiego Centrum Lotniczego i Kosmicznego oraz Instytutu Fizyki Atmosfery.

Ekipa "Faktów" TVN na pokładzie śmigłowca

Badanie skutków wycieku to niezwykle niebezpieczna misja. - Jest to trudna misja. Mam to szczęście być jednym z dwóch pilotów, którzy są uprawnieni w Polsce do tego rodzaju zadań. To znaczy do lotów z ładunkami, które są podwieszone pod śmigłowcem - mówi Bartłomiej Kieblesz, pilot śmigłowca Helipoland.

Ekipa "Faktów" TVN wzięła udział w misji z niemieckimi naukowcami.

- Pierwsze pytanie, na które próbujemy sobie odpowiedzieć: ile metanu wydostało się z tych przecieków. Podczas lotu na żywo sprawdzamy stężenie - wyjaśnia Klaus Gottschaldt z Niemieckiego Centrum Lotniczego i Kosmicznego oraz Instytutu Fizyki Atmosfery.

Bezpośrednio nad miejscem wybuchu wprowadzona została strefa zakazu lotów.

- Obserwujemy stężenie metanu na monitorze, jeśli zacznie się zbliżać do niebezpiecznego zakresu, to będziemy musieli zawrócić po to, by nie spowodować wybuchu - tłumaczy Gottschaldt. - Jeśli wysokie nasycenie metanem zanotujemy z dala od miejsca wycieków, to będzie ważne odkrycie z punktu widzenia bezpieczeństwa - dodaje naukowiec.

Prowadzone pomiary są ważne nie tylko z punktu widzenia nauki, ale też z punktu widzenia możliwości przywrócenia bezpiecznej żeglugi i lotów w rejonie katastrofy.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS