W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"
W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

Skala sklepowych kradzieży przeraża. Pracownicy sklepów mówią, że tak źle nie było nigdy. - Kradzieże są na bardzo dużą skalę. To są nawet owoce, to są jabłka, pomarańcze, serki, masła - wylicza Nina Herter, sprzedawczyni w sklepie spożywczym.

Jeszcze kilka lat temu większości kradzieży sklepowych dokonywali złodzieje, którzy skradziony towar sprzedawali dla zysku. - Kilka lat temu to były takie towary bardziej luksusowe, typu alkohol, perfumy - mówi Grzegorz Wojtasik, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona. Teraz w sklepach kradzione są głównie podstawowe artykuły spożywcze. W weekendy duże sklepy mają nawet po kilkadziesiąt kradzieży dziennie. - Seniorka złapana 25 razy. Okazało się, że w tym samym sklepie dokonywała tych kradzieży. Kradła pieczarki i seler, takie podstawowe zupełnie rzeczy - mówi Edyta Kochlewska, redaktorka naczelna portalu dlahandlu.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Złodzieje wjechali terenówką w lombard w Nowym Targu

Skala kradzieży sklepowych narasta lawinowo. Z policyjnych statystyk wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba kradzieży wzrosła o 60 procent. Liczba wykroczeń, czyli kradzieży towarów o wartości mniejszej niż osiemset złotych, w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 45 procent. - Właściciel sklepu musi mieć szeroko oczy otwarte, bo nie tylko tak zwany podejrzany typ może mu coś ukraść, ale również, jak się okazuje, staruszka czy bardzo młody nastolatek - ostrzega Edyta Kochlewska.

Kiedyś złodzieje sklepowi mieli głównie od 20 do 40 lat. Teraz duża część z nich to nastolatkowie i seniorzy. Wielu przyłapanych na gorącym uczynku za powód kradzieży podaje po prostu głód. - Kradną z powodów podstawowych, życiowych. Po prostu nie mają co jeść - mówi doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny. - Jest to oznaka pewnego rodzaju ubóstwa. To jest bardzo zły sygnał. Druga sprawa, to dobra żywnościowe zdrożały w ostatnim okresie najbardziej - dodaje doktor Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych na SGH.

Adam Glapiński: w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP
Adam Glapiński: w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBPTVN24

Alarmujące statystki

Cena półkilogramowego bochenka chleba od 2020 roku do 2023 roku wzrosła o 76 procent, kilograma cukru - o 114 procent, litra mleka - o 50 procent, a litra oleju rzepakowego - o 46 procent. Może być jeszcze gorzej. - Mniejsza liczba pracowników ochrony, czyli kasy samoobsługowe, czyli brak monitoringu. To są elementy, które sprawcy ułatwiają popełnienie tej kategorii przestępstwa - twierdzi młodszy inspektor Katarzyna Nowak z Komendy Głównej Policji.

Od kilku miesięcy łatwiej też uniknąć kary za przestępstwo kradzieży. Z 500 do 800 złotych wzrosła wartość skradzionych rzeczy, poniżej której kradzież jest wykroczeniem. Za wykroczenie karą jest grzywna lub mandat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS