W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"
W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

Skala sklepowych kradzieży przeraża. Pracownicy sklepów mówią, że tak źle nie było nigdy. - Kradzieże są na bardzo dużą skalę. To są nawet owoce, to są jabłka, pomarańcze, serki, masła - wylicza Nina Herter, sprzedawczyni w sklepie spożywczym.

Jeszcze kilka lat temu większości kradzieży sklepowych dokonywali złodzieje, którzy skradziony towar sprzedawali dla zysku. - Kilka lat temu to były takie towary bardziej luksusowe, typu alkohol, perfumy - mówi Grzegorz Wojtasik, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona. Teraz w sklepach kradzione są głównie podstawowe artykuły spożywcze. W weekendy duże sklepy mają nawet po kilkadziesiąt kradzieży dziennie. - Seniorka złapana 25 razy. Okazało się, że w tym samym sklepie dokonywała tych kradzieży. Kradła pieczarki i seler, takie podstawowe zupełnie rzeczy - mówi Edyta Kochlewska, redaktorka naczelna portalu dlahandlu.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Złodzieje wjechali terenówką w lombard w Nowym Targu

Skala kradzieży sklepowych narasta lawinowo. Z policyjnych statystyk wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba kradzieży wzrosła o 60 procent. Liczba wykroczeń, czyli kradzieży towarów o wartości mniejszej niż osiemset złotych, w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 45 procent. - Właściciel sklepu musi mieć szeroko oczy otwarte, bo nie tylko tak zwany podejrzany typ może mu coś ukraść, ale również, jak się okazuje, staruszka czy bardzo młody nastolatek - ostrzega Edyta Kochlewska.

Kiedyś złodzieje sklepowi mieli głównie od 20 do 40 lat. Teraz duża część z nich to nastolatkowie i seniorzy. Wielu przyłapanych na gorącym uczynku za powód kradzieży podaje po prostu głód. - Kradną z powodów podstawowych, życiowych. Po prostu nie mają co jeść - mówi doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny. - Jest to oznaka pewnego rodzaju ubóstwa. To jest bardzo zły sygnał. Druga sprawa, to dobra żywnościowe zdrożały w ostatnim okresie najbardziej - dodaje doktor Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych na SGH.

Adam Glapiński: w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP
Adam Glapiński: w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBPTVN24

Alarmujące statystki

Cena półkilogramowego bochenka chleba od 2020 roku do 2023 roku wzrosła o 76 procent, kilograma cukru - o 114 procent, litra mleka - o 50 procent, a litra oleju rzepakowego - o 46 procent. Może być jeszcze gorzej. - Mniejsza liczba pracowników ochrony, czyli kasy samoobsługowe, czyli brak monitoringu. To są elementy, które sprawcy ułatwiają popełnienie tej kategorii przestępstwa - twierdzi młodszy inspektor Katarzyna Nowak z Komendy Głównej Policji.

Od kilku miesięcy łatwiej też uniknąć kary za przestępstwo kradzieży. Z 500 do 800 złotych wzrosła wartość skradzionych rzeczy, poniżej której kradzież jest wykroczeniem. Za wykroczenie karą jest grzywna lub mandat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS