W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogody

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogody
W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogody
Maria Mikołajewska/Fakty TVN
W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogodyMaria Mikołajewska/Fakty TVN

W wielu szpitalach oddziały zakaźne znów są pełne pacjentów z COVID-19. Wzrost liczby chorych już widać nie tylko tam, bo także w analizie ścieków. We wtorek Ministerstwo Zdrowia odnotowało największą liczbę zakażeń koronawirusem od ponad pół roku. Dlatego eksperci i lekarze apelują o ostrożność, a także zalecają powrót do częstej dezynfekcji rąk i zachowania dystansu.

Wzrost liczby chorych już widać nie tylko na oddziałach zakaźnych. - W naszym Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii mamy coraz większą liczbę pacjentów covidowych dodatnich. Jest w tej chwili sytuacja bardzo napięta - mówi dr Irmina Wietlicka z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia odnotowało największą liczbę zakażeń koronawirusem od ponad pół roku. Z kolei w piątek i w sobotę podano informację o ponad tysiącu zakażeń dziennie, ale to i tak nie oddaje w pełni skali zjawiska, bo mało osób testuje się na COVID-19.

- On nie wraca, bo on był, tylko się zaostrza, ponieważ mamy taką, a nie inną porę roku, czyli chłodniej, zimniej, wilgotniej, więc w związku z tym ludzie zamykają się w pomieszczeniach i wirus się łatwiej szerzy - wyjaśnia prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego.

Wzrost liczby chorych wynika także z analizy ścieków. - Poziomy, które w tej chwili obserwujemy, nie są tak wysokie jak te, które obserwowaliśmy chociażby podczas szczytu piątej fali pandemii, ale są to poziomy, które są już poziomami alarmującymi - wskazuje dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Naukowcy znaleźli przyczynę uszkodzenia płuc u chorych na COVID-19
Naukowcy znaleźli przyczynę uszkodzenia płuc u chorych na COVID-19Reuters Archive

Dominuje wariant Omikron

Według naukowców i lekarzy dominującym wariantem koronawirusa od dwóch lat niezmiennie jest Omikron, który ewoluuje, tworząc kolejne warianty. - On stara się uciec przed naszymi obronami, naszym układem odpornościowym, on stara się uciec przed wszystkimi rzeczami, które mogą zablokować jego namnażanie się - wskazuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z tego powodu pacjenci nieobciążeni innymi chorobami najczęściej chorują bezobjawowo, albo łagodnie, mając objawy przypominające przeziębienie. Jednym ze skutków jest łatwiejsze, często nieświadome zarażanie wirusem innych. Dla seniorów i osób schorowanych to może okazać się śmiertelne.

- Niestety, u naszych pacjentów z przewlekłymi wadami układu oddechowego obserwujemy, że jest on równie niebezpieczny jak warianty, które były w ubiegłym roku, czy dwa lata temu - mówi dr Irmina Wietlicka.

Czytaj także: Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. "Nie wiemy wszystkiego o szkodach, jakie może nam wyrządzić"

Mimo zniesienia tego obowiązku, szpitale proszą odwiedzających i pacjentów ambulatoryjnych o noszenie maseczek. Zwłaszcza, że nie ma już szpitali covidowych. Dla ochrony siebie i bliskich warto też wrócić do częstej dezynfekcji rąk i zachowania dystansu - przede wszystkim w przychodniach, szpitalach i aptekach. - Tam, gdzie mamy ludzi, którzy kaszlą, kichają, prychają, tam powinniśmy zdecydowanie zakładać maseczki - zaleca dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

Przed ciężkim przebiegiem choroby chronią przede wszystkim cztery dostępne dawki szczepionki na COVID-19. Preparat przeciwko najnowszej odmianie koronawirusa, który będzie stanowił piątą dawkę, jeszcze nie trafił do Polski.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS