W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia
Marek Nowicki/Fakty TVN
Marek Nowicki/Fakty TVNW Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia

We współczesnej medycynie badanie holterem to standard. U nas najpierw jest wizyta u lekarza POZ i skierowanie do kardiologa, a po kolejnym skierowaniu oczekiwanie w długiej kolejce, bo holterów brakuje. 11 milionów Polaków ma nadciśnienie.

Holter do mierzenia ciśnienia jest w Polsce cały czas luksusem, choć już dawno powinien być standardem. Tym bardziej, że według najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego mierzenie ciśnienia w gabinecie lekarskim już nie wystarcza. Trzeba pacjentowi mierzyć ciśnienie też w domu. Najlepiej przez całą dobę, kiedy jest w pracy, kieruje samochodem i kiedy śpi. Do tego potrzebny jest właśnie holter.

Na razie to jest jednak luksus, z którego mogą korzystać na przykład pacjenci Instytutu Kardiologii w Warszawie. Grzegorz Nasiadka jest jednym z nich. Niedawno przeszedł udar i dlatego musiał mieć założony holter. Będzie z nim chodził przez całą dobę. Co kwadrans urządzenie zmierzy mu ciśnienie. - Zostałem skierowany do dalszej diagnostyki, już kardiologicznej. Miałem historię trzech lekarzy i pani doktor jest trzecim lekarzem kardiologiem, który szerzej się zainteresował tą diagnostyką i przyczyną nadciśnienia, które mogło być przyczyną udaru - mówi Grzegorz Nasiadka.

Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZMarek Nowicki/Fakty TVN

Towar luksusowy

W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi aż jedenaście milionów ludzi, a zatem co trzeci dorosły Polak, z czego połowa o tym nie wie. Nierozpoznane nadciśnienie niszczy po kolei narządy wewnętrzne: serce, nerki, płuca i oczy. Doprowadza do udarów i miażdżycy. W rozpoznaniu choroby pomógłby właśnie łatwo dostępny holter.

- Pacjent, który zgłasza się do lekarza rodzinnego, może wykonać sobie całodobowo rejestrację ciśnienia tętniczego dopiero wtedy, kiedy uzyska skierowanie do kardiologa. Oczywiście pod warunkiem, że kardiolog będzie w tym czasie dysponował aparatem do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego - tłumaczy profesor Andrzej Januszewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Pod warunkiem, że lekarz rodzinny w ogóle uzna, że badanie metodą holtera jest wskazane. - Nie każda poradnia lekarza rodzinnego dysponuje holterem ciśnieniowym. Dysponują nią poradnie, które realizują ścieżkę kardiologiczną opieki koordynowanej. No i nasza właśnie przychodnia taką ścieżkę realizuje - podkreśla Adam Boruch, specjalista medycyny rodzinnej, przychodnia Alma Med w Boćkach (Podlaskie). Takie gabinety to jednak wciąż mniejszość.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS