W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia
Marek Nowicki/Fakty TVN
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnieniaMarek Nowicki/Fakty TVN

We współczesnej medycynie badanie holterem to standard. U nas najpierw jest wizyta u lekarza POZ i skierowanie do kardiologa, a po kolejnym skierowaniu oczekiwanie w długiej kolejce, bo holterów brakuje. 11 milionów Polaków ma nadciśnienie.

Holter do mierzenia ciśnienia jest w Polsce cały czas luksusem, choć już dawno powinien być standardem. Tym bardziej, że według najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego mierzenie ciśnienia w gabinecie lekarskim już nie wystarcza. Trzeba pacjentowi mierzyć ciśnienie też w domu. Najlepiej przez całą dobę, kiedy jest w pracy, kieruje samochodem i kiedy śpi. Do tego potrzebny jest właśnie holter.

Na razie to jest jednak luksus, z którego mogą korzystać na przykład pacjenci Instytutu Kardiologii w Warszawie. Grzegorz Nasiadka jest jednym z nich. Niedawno przeszedł udar i dlatego musiał mieć założony holter. Będzie z nim chodził przez całą dobę. Co kwadrans urządzenie zmierzy mu ciśnienie. - Zostałem skierowany do dalszej diagnostyki, już kardiologicznej. Miałem historię trzech lekarzy i pani doktor jest trzecim lekarzem kardiologiem, który szerzej się zainteresował tą diagnostyką i przyczyną nadciśnienia, które mogło być przyczyną udaru - mówi Grzegorz Nasiadka.

Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZMarek Nowicki/Fakty TVN

Towar luksusowy

W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi aż jedenaście milionów ludzi, a zatem co trzeci dorosły Polak, z czego połowa o tym nie wie. Nierozpoznane nadciśnienie niszczy po kolei narządy wewnętrzne: serce, nerki, płuca i oczy. Doprowadza do udarów i miażdżycy. W rozpoznaniu choroby pomógłby właśnie łatwo dostępny holter.

- Pacjent, który zgłasza się do lekarza rodzinnego, może wykonać sobie całodobowo rejestrację ciśnienia tętniczego dopiero wtedy, kiedy uzyska skierowanie do kardiologa. Oczywiście pod warunkiem, że kardiolog będzie w tym czasie dysponował aparatem do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego - tłumaczy profesor Andrzej Januszewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Pod warunkiem, że lekarz rodzinny w ogóle uzna, że badanie metodą holtera jest wskazane. - Nie każda poradnia lekarza rodzinnego dysponuje holterem ciśnieniowym. Dysponują nią poradnie, które realizują ścieżkę kardiologiczną opieki koordynowanej. No i nasza właśnie przychodnia taką ścieżkę realizuje - podkreśla Adam Boruch, specjalista medycyny rodzinnej, przychodnia Alma Med w Boćkach (Podlaskie). Takie gabinety to jednak wciąż mniejszość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o społeczną świadomość, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS