W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnienia
Marek Nowicki/Fakty TVN
W Polsce brakuje holterów. Jest luksusem, a powinien być standardem w leczeniu nadciśnieniaMarek Nowicki/Fakty TVN

We współczesnej medycynie badanie holterem to standard. U nas najpierw jest wizyta u lekarza POZ i skierowanie do kardiologa, a po kolejnym skierowaniu oczekiwanie w długiej kolejce, bo holterów brakuje. 11 milionów Polaków ma nadciśnienie.

Holter do mierzenia ciśnienia jest w Polsce cały czas luksusem, choć już dawno powinien być standardem. Tym bardziej, że według najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego mierzenie ciśnienia w gabinecie lekarskim już nie wystarcza. Trzeba pacjentowi mierzyć ciśnienie też w domu. Najlepiej przez całą dobę, kiedy jest w pracy, kieruje samochodem i kiedy śpi. Do tego potrzebny jest właśnie holter.

Na razie to jest jednak luksus, z którego mogą korzystać na przykład pacjenci Instytutu Kardiologii w Warszawie. Grzegorz Nasiadka jest jednym z nich. Niedawno przeszedł udar i dlatego musiał mieć założony holter. Będzie z nim chodził przez całą dobę. Co kwadrans urządzenie zmierzy mu ciśnienie. - Zostałem skierowany do dalszej diagnostyki, już kardiologicznej. Miałem historię trzech lekarzy i pani doktor jest trzecim lekarzem kardiologiem, który szerzej się zainteresował tą diagnostyką i przyczyną nadciśnienia, które mogło być przyczyną udaru - mówi Grzegorz Nasiadka.

Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZMarek Nowicki/Fakty TVN

Towar luksusowy

W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi aż jedenaście milionów ludzi, a zatem co trzeci dorosły Polak, z czego połowa o tym nie wie. Nierozpoznane nadciśnienie niszczy po kolei narządy wewnętrzne: serce, nerki, płuca i oczy. Doprowadza do udarów i miażdżycy. W rozpoznaniu choroby pomógłby właśnie łatwo dostępny holter.

- Pacjent, który zgłasza się do lekarza rodzinnego, może wykonać sobie całodobowo rejestrację ciśnienia tętniczego dopiero wtedy, kiedy uzyska skierowanie do kardiologa. Oczywiście pod warunkiem, że kardiolog będzie w tym czasie dysponował aparatem do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego - tłumaczy profesor Andrzej Januszewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Pod warunkiem, że lekarz rodzinny w ogóle uzna, że badanie metodą holtera jest wskazane. - Nie każda poradnia lekarza rodzinnego dysponuje holterem ciśnieniowym. Dysponują nią poradnie, które realizują ścieżkę kardiologiczną opieki koordynowanej. No i nasza właśnie przychodnia taką ścieżkę realizuje - podkreśla Adam Boruch, specjalista medycyny rodzinnej, przychodnia Alma Med w Boćkach (Podlaskie). Takie gabinety to jednak wciąż mniejszość.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS