W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN
W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później
W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
W młodości zabił kolegę. Policjanci z Archiwum X zatrzymali go 26 lat późniejDariusz Łapiński/Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

Gdy popełniał zbrodnię, miał 22 lata. Teraz ma prawie 50 lat. O błędach młodości starał się nie pamiętać. Przypomniała mu je policja, gdy przyszła go zatrzymać.

Sprawa została dawno umorzona. Nie było świadków, ani dowodów

- Michał Z. był zaskoczony całą sytuacją. Przypominał sobie generalnie zdarzenie, natomiast odmówił współpracy z nami - mówi oficer operacyjny policyjnej grupy Archiwum X.

Według policji 26 lat temu Michał Z. zabił znajomego w trakcie kłótni. Sprawa została dawno umorzona. Nie było świadków, ani odcisków palców zabójcy. Do przełomu w śledztwie doszło, gdy zajęli się nim policjanci ze specjalnego wydziału - archiwum X Komendy Głównej Policji. - Na ustalenie sprawcy doprowadziły nas ponowne badania genetyczne przedmiotów zabezpieczonych na miejscu tego zdarzenia - wyjaśnia Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z niewielkiego śladu krwi zabójcy wyodrębniono kod genetyczny, który doprowadził policję do sprawcy. - W '98 roku w sprawie nie przewijał się, nie był przesłuchany, nikt tak naprawdę nie wiedział o jego istnieniu - opowiada oficer operacyjny. Teraz Michał Z. odpowie za zbrodnię.

Nowe techniki kryminalistyczne pozwalają określić kolor oczu czy włosów

Prawie 30 lat temu, gdy doszło do zabójstwa, policja nie miała możliwości badania DNA. Teraz, dzięki nowoczesnym metodom śledczym, można zrobić więcej. Nawet niewielkie ślady DNA pozwalają wytypować podstawowe cechy wizerunku sprawcy, co pozwala zawęzić krąg podejrzanych.

ZOBACZ TEŻ: Znaleziono jego DNA w kawałku gumy do żucia. Został skazany za morderstwo

Okrutna zbrodnia w Łodzi. Napastnikowi grozi dożywocie
Okrutna zbrodnia w Łodzi. Napastnikowi grozi dożywocieMarzanna Zielińśka/Fakty TVN

- To jest nowa technologia, polegająca na wykorzystaniu nowoczesnych technik pozwalających na oznaczenie i określenie na przykład koloru oczu, koloru włosów, koloru skóry - tłumaczy podinspektor Żaneta Makowska z Wydziału Badań Genetycznych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Z nowych technik kryminalistycznych korzystają wszystkie wydziały archiwum X, również w każdej komendzie wojewódzkiej policji. - Wykonujemy analizę takiej sprawy. Podejmujemy decyzję, czy jest coś, na czym można zawiesić oko - opisuje oficer operacyjny.

Coraz częściej udaje się zamknąć sprawy, jak to zabójstwo sprzed lat w Warszawie. - Te niewykryte przestępstwa to brak sprawiedliwości dla ofiary i dla rodziny ofiary, więc jest to przede wszystkim ogromna satysfakcja policjantów, którzy przywracają tę sprawiedliwość - podsumowuje młodsza inspektor Katarzyna Nowak z Komendy Głównej Policji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Główna Policji

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS