W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN
W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później
W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
W młodości zabił kolegę. Policjanci z Archiwum X zatrzymali go 26 lat późniejDariusz Łapiński/Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

Gdy popełniał zbrodnię, miał 22 lata. Teraz ma prawie 50 lat. O błędach młodości starał się nie pamiętać. Przypomniała mu je policja, gdy przyszła go zatrzymać.

Sprawa została dawno umorzona. Nie było świadków, ani dowodów

- Michał Z. był zaskoczony całą sytuacją. Przypominał sobie generalnie zdarzenie, natomiast odmówił współpracy z nami - mówi oficer operacyjny policyjnej grupy Archiwum X.

Według policji 26 lat temu Michał Z. zabił znajomego w trakcie kłótni. Sprawa została dawno umorzona. Nie było świadków, ani odcisków palców zabójcy. Do przełomu w śledztwie doszło, gdy zajęli się nim policjanci ze specjalnego wydziału - archiwum X Komendy Głównej Policji. - Na ustalenie sprawcy doprowadziły nas ponowne badania genetyczne przedmiotów zabezpieczonych na miejscu tego zdarzenia - wyjaśnia Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z niewielkiego śladu krwi zabójcy wyodrębniono kod genetyczny, który doprowadził policję do sprawcy. - W '98 roku w sprawie nie przewijał się, nie był przesłuchany, nikt tak naprawdę nie wiedział o jego istnieniu - opowiada oficer operacyjny. Teraz Michał Z. odpowie za zbrodnię.

Nowe techniki kryminalistyczne pozwalają określić kolor oczu czy włosów

Prawie 30 lat temu, gdy doszło do zabójstwa, policja nie miała możliwości badania DNA. Teraz, dzięki nowoczesnym metodom śledczym, można zrobić więcej. Nawet niewielkie ślady DNA pozwalają wytypować podstawowe cechy wizerunku sprawcy, co pozwala zawęzić krąg podejrzanych.

ZOBACZ TEŻ: Znaleziono jego DNA w kawałku gumy do żucia. Został skazany za morderstwo

Okrutna zbrodnia w Łodzi. Napastnikowi grozi dożywocie
Okrutna zbrodnia w Łodzi. Napastnikowi grozi dożywocieMarzanna Zielińśka/Fakty TVN

- To jest nowa technologia, polegająca na wykorzystaniu nowoczesnych technik pozwalających na oznaczenie i określenie na przykład koloru oczu, koloru włosów, koloru skóry - tłumaczy podinspektor Żaneta Makowska z Wydziału Badań Genetycznych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Z nowych technik kryminalistycznych korzystają wszystkie wydziały archiwum X, również w każdej komendzie wojewódzkiej policji. - Wykonujemy analizę takiej sprawy. Podejmujemy decyzję, czy jest coś, na czym można zawiesić oko - opisuje oficer operacyjny.

Coraz częściej udaje się zamknąć sprawy, jak to zabójstwo sprzed lat w Warszawie. - Te niewykryte przestępstwa to brak sprawiedliwości dla ofiary i dla rodziny ofiary, więc jest to przede wszystkim ogromna satysfakcja policjantów, którzy przywracają tę sprawiedliwość - podsumowuje młodsza inspektor Katarzyna Nowak z Komendy Głównej Policji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Główna Policji

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS