Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać
15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego baćJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

U boku Daniela Obajtka Mateusz Morawiecki mówił w czwartek o bezpieczeństwie na drogach i odpowiadał na pytania dziennikarzy o projekt ustawy anty-TVN. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - powiedział premier.

Premier nie doprecyzował, o czyim sumieniu mówi w kontekście zmian, które zaproponowało PiS i które uderzają na rynku telewizyjnym tylko w TVN S.A., w największą amerykańską inwestycję w Polsce, której ważna część, kanał TVN24, ma koncesję na nadawanie do 26 września. Wniosek o nową koncesję został złożony 17 miesięcy temu i jest zgodny z obowiązującym prawem, niezależnie od tego, jak się on przedstawia w świetle przepisów zaproponowanych w projekcie grupy posłów PiS.

- Zderzanie się w tej sprawie z tak kluczowym sojusznikiem Polski jak Stany Zjednoczone byłoby zupełnie niezrozumiałe - ocenił Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

Gdy z Rzymu, pomiędzy spotkaniami z włoskimi ministrami, Jarosław Gowin proponował poprawki do poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, które nie byłyby wymierzone w inwestycje amerykańskie, to w Polsce, u boku Daniela Obajtka, premier przekonywał, że proponowane zmiany są konieczne. Ma w tym poparcie Solidarnej Polski. Opozycja jest zgodna - jest przeciwko projektowi.

- My bronimy wolnych mediów, ponieważ atak na TVN nie jest jakimś sporem z prywatną firmą rządu polskiego, tylko jest fundamentalną dyskusją o tym, czy w Polsce można mówić prawdę o Jarosławie Kaczyńskim i Prawie i Sprawiedliwości - stwierdził Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

- W tym kształcie, w jakim projekt się znajduje w Sejmie, zagłosowałbym za nim. Natomiast każdy projekt ustawy, również w toku prac parlamentarnych, różne kształty przybiera - powiedział wiceminister sprawiedliwości poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

- Jako wicemarszałek Sejmu zleciłem trzem konstytucjonalistom opinie w tym zakresie i z tez, które już przedstawiono mi do wstępnej analizy, wynika, że to jest po prostu niezgodne z prawem - poinformował wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

- Nie wyobrażamy sobie i nie zagłosujemy za ustawą w kształcie pierwotnym - podkreślił Jarosław Gowin.

Czytaj więcej: Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Głosy zza granicy

Opinia Międzynarodowego Instytutu Prasy również jest krytyczna wobec zmian proponowanych przez PiS i wymierzonych w TVN: "to jest oburzająca próba polskiego rządu uciszenia znaczącego telewizyjnego nadawcy".

Przedstawiciel wnioskodawców, czyli Marek Suski, widzi przyszłość ustawy anty-TVN w czarnych barwach. Mateusz Morawiecki w czwartek wciąż do pomysłu przekonywał. W całej sprawie pojawił się też ważny głos z USA.

- Ten projekt jest prawdziwym zagrożeniem dla zaufania, którym obdarzono Polskę, że jest ona dobrym miejscem do inwestowania. Nikt nie chce, żeby jego inwestycje, to, co zainwestował, mu zabrano. Jest to znakomity sposób nie tylko na odstraszanie naszych firm, które chciałyby w Polsce zainwestować, ale również na zapoczątkowanie eksodusu z Polski - ocenił Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council i były urzędnik amerykańskiego Departamentu Obrony.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS