Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać
15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
15.07.2021 | Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego baćJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

U boku Daniela Obajtka Mateusz Morawiecki mówił w czwartek o bezpieczeństwie na drogach i odpowiadał na pytania dziennikarzy o projekt ustawy anty-TVN. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - powiedział premier.

Premier nie doprecyzował, o czyim sumieniu mówi w kontekście zmian, które zaproponowało PiS i które uderzają na rynku telewizyjnym tylko w TVN S.A., w największą amerykańską inwestycję w Polsce, której ważna część, kanał TVN24, ma koncesję na nadawanie do 26 września. Wniosek o nową koncesję został złożony 17 miesięcy temu i jest zgodny z obowiązującym prawem, niezależnie od tego, jak się on przedstawia w świetle przepisów zaproponowanych w projekcie grupy posłów PiS.

- Zderzanie się w tej sprawie z tak kluczowym sojusznikiem Polski jak Stany Zjednoczone byłoby zupełnie niezrozumiałe - ocenił Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

Gdy z Rzymu, pomiędzy spotkaniami z włoskimi ministrami, Jarosław Gowin proponował poprawki do poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, które nie byłyby wymierzone w inwestycje amerykańskie, to w Polsce, u boku Daniela Obajtka, premier przekonywał, że proponowane zmiany są konieczne. Ma w tym poparcie Solidarnej Polski. Opozycja jest zgodna - jest przeciwko projektowi.

- My bronimy wolnych mediów, ponieważ atak na TVN nie jest jakimś sporem z prywatną firmą rządu polskiego, tylko jest fundamentalną dyskusją o tym, czy w Polsce można mówić prawdę o Jarosławie Kaczyńskim i Prawie i Sprawiedliwości - stwierdził Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

- W tym kształcie, w jakim projekt się znajduje w Sejmie, zagłosowałbym za nim. Natomiast każdy projekt ustawy, również w toku prac parlamentarnych, różne kształty przybiera - powiedział wiceminister sprawiedliwości poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

- Jako wicemarszałek Sejmu zleciłem trzem konstytucjonalistom opinie w tym zakresie i z tez, które już przedstawiono mi do wstępnej analizy, wynika, że to jest po prostu niezgodne z prawem - poinformował wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

- Nie wyobrażamy sobie i nie zagłosujemy za ustawą w kształcie pierwotnym - podkreślił Jarosław Gowin.

Czytaj więcej: Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Głosy zza granicy

Opinia Międzynarodowego Instytutu Prasy również jest krytyczna wobec zmian proponowanych przez PiS i wymierzonych w TVN: "to jest oburzająca próba polskiego rządu uciszenia znaczącego telewizyjnego nadawcy".

Przedstawiciel wnioskodawców, czyli Marek Suski, widzi przyszłość ustawy anty-TVN w czarnych barwach. Mateusz Morawiecki w czwartek wciąż do pomysłu przekonywał. W całej sprawie pojawił się też ważny głos z USA.

- Ten projekt jest prawdziwym zagrożeniem dla zaufania, którym obdarzono Polskę, że jest ona dobrym miejscem do inwestowania. Nikt nie chce, żeby jego inwestycje, to, co zainwestował, mu zabrano. Jest to znakomity sposób nie tylko na odstraszanie naszych firm, które chciałyby w Polsce zainwestować, ale również na zapoczątkowanie eksodusu z Polski - ocenił Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council i były urzędnik amerykańskiego Departamentu Obrony.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS