USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

Konsultant do spraw sztucznej inteligencji zaufał za bardzo autonomicznej taksówce i prawie spóźnił się na samolot, a wszystko przez to, że samochód w pewnym momencie zaczął jeździć w kółko. - Musiałem w telefonie edytować mój przejazd. Pojazd wtedy się zorientował, jak wyjść z tej pętli - opowiada Mike Johns.

Mężczyzna po czwartym okrążeniu miał już zawroty głowy. W sumie auto wykonało osiem kółek, zanim system odzyskał kontrolę. W desperacji mężczyzna chciał nawet rzucić się na kierownicę. - Nawet jeżeli byśmy chcieli go poprowadzić, to go nie mamy jak poprowadzić - zwraca uwagę Adam Kornacki z TVN Turbo.

ZOBACZ TEŻ: Autonomiczne mercedesy na niemieckich autostradach. W określonych warunkach

W Phoenix w Arizonie identyczne auto testował Kuba Klawiter. - Przede wszystkim autonomia jest pozbawiona słabości kierowcy. Nie męczy się, przestrzega przepisy, nie wykazuje zachowań agresywnych - zauważa profesor Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego. 

Australijczycy testują robota-pasterza
Australijczycy testują robota-pasterzaPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Autonomiczne pojazdy zrewolucjonizują rynek?

W Krakowie testowano już tramwaj bez motorniczego, w Gliwicach i w Gdańsku - minibusy.

- Wszystkiego się boimy. Jak pierwsze samochody się pojawiły, to był wymóg, że z przodu biegł człowiek z flagą, który ostrzegał, że nadchodzi straszny potwór. Układy sensoryczne się rozbudowują, także to jest po prostu kwestia pięciu-dziesięciu lat - wskazuje profesor Wojciech Moczulski z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jedzie sam, wykorzystuje czujniki i komputery. Na pokład zabrał pasażerów

Na czele postępu są Stany Zjednoczonej i Chiny. W Amsterdamie pływają już autonomiczne łodzie, a Bruksela tworzy prawo. - Przede wszystkim prawo europejskie jest bardziej restrykcyjne od prawa amerykańskiego - podkreśla profesor Marcin Ślęzak.

- Potrzeba jeszcze, oczywiście, dobrej legislacji i infrastruktury. Jeżeli miasta będą gotowe, jeżeli prawo będzie gotowe, to ruch autonomiczny w dużych miastach powstanie, i to bardzo szybko - mówi Adam Kornacki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mike Johns

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS