Urzędy w całej Polsce przygotowują się do wyborów do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
Fakty TVN
Urzędy w całej Polsce przygotowują się do wyborów do Parlamentu Europejskiego
Urzędy w całej Polsce przygotowują się do wyborów do Parlamentu Europejskiego
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Urzędy w całej Polsce przygotowują się do wyborów do Parlamentu EuropejskiegoAdrianna Otręba/Fakty TVN

Tony wyborczych kart trafiają do urzędów, czas przygotować lokale wyborcze. Wybory do europarlamentu już w niedzielę. We wtorek mija termin dopisania się do spisu wyborców, jeśli ktoś chce głosować za granicą. Wszyscy musimy powalczyć o frekwencję.

Wybory bez kart do głosowania nie mogłyby się odbyć, dlatego te już trafiają do urzędów w całej Polsce. - Jesteśmy przygotowani na bardzo dużą frekwencję, kart na pewno nie zabraknie. I w sobotę, 8 czerwca, karty trafią do komisji - przekazuje Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina do spraw wyborów.

Przygotowania idą pełną parą - tablice i urny lada dzień trafią do lokali wyborczych. - Szkolimy obwodowe komisje wyborcze z tego, co mają zrobić w sobotę, czyli przed rozpoczęciem głosowania, jak przygotować lokale wyborcze, potem, jak mają pracować w niedzielę - relacjonuje Agnieszka Wrońska z Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Dzielnicy Mokotów w Warszawie.

Bez wątpienia w niedzielę nikt nie obrazi się na to, że będzie mieć dużo pracy, bo duża frekwencja to marzenie.

Ostatnie dni na jednorazową zmianę miejsca głosowania

Panią Danutę z Nowego Sącza spotykamy w urzędzie w Warszawie, gdzie zmieniała miejsce głosowania. - Zachęcam wszystkich, żeby brać w swoje ręce i głosować - apeluje pani Danuta.

Każdy, kto wyjeżdża, ma jeszcze kilka dni, żeby do czwartku, 6 czerwca, złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić elektronicznie przez stronę gov.pl lub w urzędzie gminy, w której będziemy w dniu wyborów.

Pan Leonard przyszedł złożyć inny wniosek. Chodzi o zaświadczenie o prawie do głosowania. W nim nie musimy podawać, gdzie będziemy w dniu wyborów. - Nie jestem zwolennikiem turystyki wyborczej, ale to jest dobry pretekst do tego, żeby zwiedzić trochę Polski - mówi pan Leonard.

ZOBACZ TEŻ: Apel do młodych. "Jak nie pójdziecie zagłosować moje pokolenie umebluje wam życie"

Ostanie dni na dopełnienie formalności przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Ostanie dni na dopełnienie formalności przed wyborami do Parlamentu EuropejskiegoStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Taki wniosek również możemy złożyć do 6 czerwca. Zaświadczenie o prawie do głosowania daje możliwość oddania głosu w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą. - Jest to dokument papierowy, który wydajemy jeden raz i wydajemy go osobiście w jakimkolwiek urzędzie gminy, gdzie jesteśmy na terenie całego kraju - informuje Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

"Lepiej nie czekać do ostatniej chwili"

Jeżeli chcemy głosować poza Polską, możemy też skorzystać z innej opcji - dopisania się do spisu wyborców za granicą.

- Wypełnienie formularza na stronie "ewybory.msz.gov.pl" trwa mniej niż trzy minuty. A do rejestracji potrzebny jest paszport albo dowód osobisty, z którym w dniu głosowania przyjdziemy do wybranej przez nas komisji wyborczej. Na rejestrację czas jest do północy, ale jak mówią konsulowie, lepiej nie czekać do ostatniej chwili - zaznacza korespondent "Faktów" TVN z Londynu Maciej Woroch.

CZYTAJ TAKŻE: Oddech eurosceptyków na plecach i niepewna przyszłość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę 

Po dopełnieniu formalności zostanie czas na przyjrzenie się tym, którzy w wyborach startują. - Sprawdzić social media, sprawdzić działania tych osób, na które chcemy zagłosować, no i zobaczyć, czy ten głos nasz będzie faktycznie dobrze oddany, a później sprawdzać te osoby - mówi Anna Jurek z kampanii "Dziewczyny do Polityki".

Bo to przecież my decydujemy, kto dostanie mandat zaufania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS