Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia

02.06.2020 | Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia
02.06.2020 | Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.06.2020 | Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnieniaMarek Nowicki | Fakty TVN

Farmaceuci mają dostać nowe uprawnienia. Będą mogli wypisywać recepty i prowadzić leczenie - w wąskim i bardzo szczegółowo opisanym zakresie. Ma to odciążyć lekarzy, których w Polsce jest zdecydowanie za mało.

Obecnie w aptekach stoimy przy okienku, kupujemy lekarstwa i wychodzimy. Jednak to ma się zmienić. Pojawią się krzesła, bo apteka będzie też "poradnią medyczną". Klienci będą mogli usiąść na chwilę, żeby skonsultować z farmaceutą przyjmowane leki.

Jak tłumaczy Małgorzata Gałązka-Sobotka z Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, takie rozwiązanie może spowodować wydłużenie pobytu pacjentów w aptekach. - Wyszlibyśmy tylko i wyłącznie z prostej usługi dostarczenia farmaceutyku, a weszlibyśmy w poradę farmaceutyczną - wyjaśnia.

Teraz farmaceuta może tylko udzielać porad handlowych, na przykład zaproponować tańszy lek.

- Możemy zaproponować zamiennik leku, natomiast nie mamy pełnego wglądu w historię choroby pacjenta - tłumaczy Justyna Łukaszewska, kierownik apteki "Gemini" w Gdańsku.

Zmiany dla farmaceutów i pacjentów

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, nad którym pracuje Sejm, przewiduje wprowadzenie opieki farmaceutycznej w aptekach.

Dzięki komputerowemu wglądowi w historię choroby pacjenta, za jego zgodą, farmaceuta będzie mógł zaproponować zmianę leku lub nawet jego wycofanie. To bardzo ważna zmiana, bo co czwarty pacjent przyjmuje za dużo tabletek - tych na receptę i bez.

- Osoby starsze uwielbiają kupować suplementy diety. Jesteśmy jednym z gigantów światowych, jeśli chodzi o ilość zażywanych parafamaceutyków i suplementów diety. Jak to wszystko dodamy, to mamy polipragmazję, która szkodzi zdrowiu człowieka - zwraca uwagę prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej w aptekach ma wspomóc zapracowanych lekarzy, których w Polsce brakuje.

Już teraz w karetkach lekarzy zastąpili ratownicy medyczni. Recepty mogą wystawiać pielęgniarki, dokumentację wypełnią sekretarki medyczne, a za przygotowanie operacji będą odpowiadać asystenci lekarza.

- Farmaceuta nie odbiera kompetencji lekarzowi rodzinnemu czy pielęgniarce w Zespole Podstawowej Opieki Zdrowotnej, tylko współdzieli te kompetencje - tłumaczy dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Model europejski

W Europie opiekę farmaceutyczną wprowadziły już między innymi Wielka Brytania, Holandia, Austria i kraje skandynawskie. Z danych zebranych przez firmę IQVIA, która monitoruje rynek medyczny, wynika, że przeglądanie w wymienionych powyżej krajach przez farmaceutów leków, jakie przyjmują pacjenci, spowodowało zmniejszenie liczby wizyt w szpitalach aż o 16 procent.

- Powołujemy się na badania ogólne. Płatnik, który finansuje system opieki farmaceutycznej w tych krajach, również prowadzi tego typu badania, więc to są oficjalne informacje, które można tam znaleźć - mówi Michał Pilkiewicz, autor raportu IQVIA.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS