Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Źródło:
Fakty TVN
Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy
Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy
Marek Nowicki/Fakty TVN
Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razyMarek Nowicki/Fakty TVN

Armia Putina atakuje w Ukrainie nie tylko tam, gdzie się toczą walki, ale także tam, gdzie udzielana jest pomoc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obliczyła, że przychodnie i szpitale od lutego 2022 roku były atakowane przez Rosje niemal dwa tysiące razy. 

Rosja od dwóch lat niszczy systematycznie nie tylko ukraińskie siły zbrojne i krytyczną infrastrukturę, ale też ochronę zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia obliczyła, że przychodnie i szpitale od początku inwazji 24 lutego 2022 roku były atakowane przez wojska Putina niemal dwa tysiące razy. 

W zeszłym miesiącu świat obiegły dramatyczne zdjęcia zniszczonego specjalistycznego szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie. Tego samego dnia, tylko że kilka godzin później, rosyjskie rakiety spadły także na klinikę położniczo-ginekologiczną.

ZOBACZ TAKŻE: Polak w Donbasie: Rosjanie polują na personel medyczny

- Jesteśmy świadkami rażącego lekceważenia podstawowych zasad prawa humanitarnego - ocenił dr Emanuele Bruni, kierownik ds. globalnych zagrożeń zdrowotnych w Biurze Krajowym WHO w Ukrainie. - Tracimy współpracowników: przedstawicieli służby zdrowia, pielęgniarki, lekarzy, ratowników medycznych - powiedział dr Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie.

Szpitale i medycy pod ostrzałem

Z powodu wojny nie wiemy dokładnie, ilu dotąd zginęło w Ukrainie pracowników ochrony zdrowia, ale wystarczy zapytać kogoś stamtąd, żeby przekonać się, jak dramatycznie wielkie muszą to być straty. - Znam już wśród moich kolegów, znajomych, ponad 20 osób, które zginęły. Na początku wojny zginął lekarz otolaryngolog, z którym pracowałem kiedyś w szpitalu w Kijowie. On zginął podczas pracy na bloku operacyjnym - wyznaje Mykola Szpakowski, chirurg z Fundacji Centrum Polsko-Ukraińskie.

ZOBACZ TAKŻE: Gdy Rosjanie uderzyli, oni robili wszystko, by pomóc dzieciom. "To nic bohaterskiego"

Dwa lata temu zginął personel i pacjenci szpitala w Mariupolu. Zdjęcia zniszczonej placówki obiegły wtedy cały świat. W ciszy jednak giną ludzie w dziesiątkach innych szpitali. Nie sposób wymienić i pokazać wszystkich. Atakowane są również szpitale psychiatryczne i pediatryczne. Trudno się zatem dziwić, że ochrona zdrowia w Ukrainie stała się mobilna - pacjenci i personel ciągle uciekają.

Niektórzy muszą na dalsze leczenie wyjechać za granicę, inni na stałe przeprowadzają się do schronów i piwnic. - Wielu naszych kolegów medyków zginęło i pewnie jeszcze zginie, dlatego służby medyczne, które pracują na Ukrainie, walczą nie tylko z potencjalną śmiercią pacjenta, ale także z widmem własnej śmierci - zwraca uwagę Damian Duda, ratownik pola walki, członek Fundacji "W międzyczasie". Dlatego tak ważne jest wciąż stałe wsparcie z Polski. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS