Powstała pierwsza komisja, która ma wyjaśnić sprawę z filmu "Tylko nie mów nikomu"

20.05.2019 | Powstała pierwsza komisja, która ma wyjaśnić sprawę z filmu "Tylko nie mów nikomu"
20.05.2019 | Powstała pierwsza komisja, która ma wyjaśnić sprawę z filmu "Tylko nie mów nikomu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.05.2019 | Powstała pierwsza komisja, która ma wyjaśnić sprawę z filmu "Tylko nie mów nikomu"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W komisji są dwie osoby świeckie i jeden kościelny prawnik. W poniedziałek spotkali się na pierwszym posiedzeniu. Na prośbę kardynała Kazimierza Nycza mają wyjaśnić sprawę księdza Dariusza Olejniczaka: dlaczego pomimo wyroku prowadził rekolekcje z dziećmi. Pierwsze odpowiedzi mają już być w środę.

To pierwsza reakcja władzy kościelnej na ujawnione przez braci Sekielskich przykłady nadużyć wobec dzieci. Warszawska komisja w poniedziałek zaczęła prace, ale są one tajne.

- Komisja się zebrała, pracuje - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Kardynał Nycz powołał komisję, bo w filmie "Tylko nie mów nikomu" bracia Sekielscy ujawnili, że w jego diecezji ksiądz Dariusz Olejniczak prowadził rekolekcje dla dzieci mimo wyroku za molestowanie dziewczynek i sądowego zakazu pracy z dziećmi.

Komisja ma sprawdzić, jak mogło do tego dojść. Czy zawiniła kuria warszawska, kościelne procedury, czy też może ktoś księdza Olejniczaka krył.

- To jest komisja zewnętrzna. Po to, by sędzia nie był sędzią we własnej sprawie - tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński z archidiecezji warszawskiej.

"Szybkość i dokładność"

W skład komisji wchodzi dwóch świeckich, prof. Paweł Wojda i mec. Michał Stępniewski, i jeden kościelny prawnik, ks. dr hab. Marek Stokłosa. Pierwsze wnioski mają przedstawić już w środę.

- Film pokazał, że coś nie gra. Do końca, jako ludzie Kościoła, nie wiemy, co nie gra. Takie komisje, mam nadzieję, że będzie ich więcej, w poszczególnych diecezjach, mogą dać tę bardzo cenną odpowiedź - uważa Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Komisja ma zbadać wszystkie działania kurii i przejrzeć wszystkie dokumenty. - Szybkość i dokładność. Szybkość, czyli to nie może być praca w nieskończoność, dokładność, to nie może być wynik powierzchowny - podkreśla ks. Przemysław Śliwiński.

- To jest próba przyłożenia plastra na wielką ranę - komentuje teolog Jarosław Makowski. Jego zdaniem reakcja kardynała Nycza jest spóźniona. Jednocześnie dostrzega, że reakcja warszawskiego hierarchy jest wyjątkiem, a nie regułą.

- Widać, że problem jest głębszy. Że problem domaga się nie tylko powołania komisji w poszczególnych diecezjach, ale właśnie komisji państwowej - dodaje Makowski.

Jedyna taka komisja

We Wrocławiu żadna komisja nie powstała - mimo, że w filmie pojawiają się oskarżenia wobec dwóch hierarchów o tuszowanie pedofilii i przenoszenie księdza z parafii do parafii.

Od 2017 roku obowiązuje przepis, że każdy, kto ma informacje o popełnionym czynie pedofilskim i ich nie ujawni, podlega karze więzienia do 3 lat. - Nie ma to najmniejszego znaczenia, kiedy został popełniony czyn pedofilski, o którym mam zawiadomić - mówi karnista z UJ Mikołaj Małecki.

Oznacza to jedno: jeśli ktoś wie o tym przestępstwie, popełnionym nawet dawno temu, musi zawiadomić prokuraturę. - Ten przepis penalizuje niezawiadomienie o wiedzy, którą mam aktualnie. W tym przepisie nie chodzi o karalność czynu pedofilskiego, który został popełniony w przeszłości, ale o to, że ktoś aktualnie ma wiedzę o tym czynie z przeszłości i aktualnie o nim nie zawiadamia - tłumaczy Mikołaj Małecki.

Nie wiadomo, ilu hierarchów wystąpiło z takimi zgłoszeniami. Ani nuncjusz apostolski, ani wysoki dyplomata z Watykanu, który był w poniedziałek w Polsce, nie chcieli mówić o sytuacji polskiego Kościoła po ujawnieniu przypadków pedofilii. Sami biskupi mówią o tym niepewnie i z obawami.

- Problemem jest to, że ofiarami się nie zajęto - mówi gliwicki biskup Jan Kopiec. Jego zdaniem hierarchowie powinni ponieść odpowiedzialność "proporcjonalnie do zaniedbania". O odpowiedzialności także hierarchów ma w środę dyskutować Rada Stała Episkopatu Polski.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS