Trwają testy systemów antydronowych. "Zderzenie się z dronem w powietrzu może doprowadzić do katastrofy"

Źródło:
Fakty TVN
Trwają testy, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskim niebie. "Zderzenie się z dronem w powietrzu może doprowadzić do katastrofy"
Trwają testy, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskim niebie. "Zderzenie się z dronem w powietrzu może doprowadzić do katastrofy"
Paweł Szot/Fakty TVN
Trwają testy, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskim niebie. "Zderzenie się z dronem w powietrzu może doprowadzić do katastrofy"Paweł Szot/Fakty TVN

Drony znalazły się na celowniku. To już od dawna są nie tylko zabawki i niewinne hobby. Teraz na wojnie drony są skuteczną bronią, a w powietrzu mogą być poważnym zagrożeniem. Po serii ostatnich incydentów bardziej niż pilny stał się system antydronowy dla cywilnych lotniskach. Na Okęciu jest w fazie testów. 

Drony znalazły się na celowniku. Istnieją specjalne urządzenia, które potrafią je unieszkodliwić. - Uruchomienie urządzenia trwa około pięć sekund. Wciskamy spust i automatycznie dron jest odcięty od sygnału. Dzięki czemu dron ląduje, jak utraci te sygnały, lub możemy też odesłać drona do miejsca, z którego wystartował - mówi Radosław Turczyniak z firmy Hertz Systems.

Podobnego sprzętu używa między innymi Służba Więzienna i ochrona gazoportu w Świnoujściu. Niebawem może też trafić na cywilne lotniska. - Specjalny algorytm odróżnia tutaj wykryte drony od innych obiektów latających, na przykład od ptaków, i precyzyjnie alarmuje, pokazując na mapach cyfrowych - wyjaśnia Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes firmy "Hertz New Technologies".

System tego typu ma być testowany jeszcze w czerwcu na warszawskim Okęciu. To efekt serii incydentów z udziałem dronów. W maju piloci samolotów rejsowych co najmniej cztery razy zgłaszali znajdujące się niebezpiecznie blisko niezidentyfikowane statki powietrzne. W ciągu ostatnich siedmiu lat podobnych zgłoszeń było ponad pół tysiąca. - Zderzenie się z dronem w powietrzu może doprowadzić do katastrofy. Wyobraźmy sobie, że taki dron rozbije przednią szybę samolotu, uszkodzi pilota - tłumaczy Jarosław Gniazdowski, pilot-instruktor, Aeroklub Ziemi Lubuskiej.

Naukowcy opracowują specjalne drony do obserwacji dzikich zwierząt
Naukowcy opracowują specjalne drony do obserwacji dzikich zwierząt

Systemowe zamieszanie

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planowała zakup radarów do identyfikacji dronów. Jednak - jak ustalił portal tvn24.pl - w lutym postępowanie wstrzymano. Na posiedzeniu sejmowej podkomisji do spraw transportu lotniczego szefowa PAŻP tłumaczyła, że to z powodu unijnych przepisów. - Nie wstrzymałam, tylko zamieniłam w trzy dni technologię, z uwagi na wytyczne Komisji Europejskiej - wyjaśnia Anita Oleksiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dodaje też, że projekt jest cały czas przygotowywany i niebawem zostanie ogłoszony.

Do żadnego z majowych incydentów nie doszło na terenie lotniska, a na podejściu - kilka, a nawet kilkadziesiąt kilometrów od pasa startowego. Jednak zdaniem szefa Urzędu Lotnictwa Cywilnego na świecie to właśnie porty lotnicze odpowiadają za systemy antydronowe. - Te systemy w lotnictwie cywilnym są instalowane realnie tylko i wyłącznie w obszarze lotnisk. Nie ma jakiegoś magicznego systemu, który by pokrywał całą przestrzeń powietrzną - przekonuje Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Dron już dawno przestał być niewinną zabawką - także w świetle przepisów. - Każdy musi posiadać podstawowe uprawnienia, natomiast można je posiąść bardzo łatwo. Ponieważ jest to kwestia godziny przeklikania tak naprawdę na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego i już ta osoba czy dziecko ma podstawową świadomość tego, co wolno - mówi Tomasz Siwy, ekspert do spraw dronów, Akademia Prodron. Policja wciąż szuka pilotów dronów, które ostatnio zakłócały lądowania samolotów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS