Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi Puźniki

Źródło:
Fakty TVN
Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi Puźniki
Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi Puźniki
Paweł Szot/Fakty TVN
Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi PuźnikiPaweł Szot/Fakty TVN

Puźniki to wieś w zachodniej części Ukrainy. Miejsce, gdzie mają się odbyć pierwsze od lat ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Rozpoczną się wiosną. Kiedy dokładnie? To będzie zależało od pogody. Przygotowania do misji już trwają, i to po obu stronach.

Zbigniew Szczupaczyński jest jednym z ostatnich żyjących świadków masakry Polaków we wsi Puźniki na przedwojennych kresach Rzeczypospolitej.

- Tu już się wszystko pali. Ja już widzę, jak tam kilka banderowców z tymi pochodniami - wspomina Zbigniew Szczupaczyński, świadek masakry w Puźnikach.

Miał 14 lat, gdy w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku miejscowość zaatakował oddział ukraińskich nacjonalistów. - Mówią, że zamordowano 70 osób, ale to mówią. Natomiast mnie się wydaje i cały czas byłem pewny, bo byłem przy pochówku, że tam jest więcej osób - mówi Zbigniew Szczupaczyński.

Jak będą wyglądać ekshumacje w Puźnikach?

To właśnie w Puźnikach mają się odbyć pierwsze od lat ekshumacje ofiar tak zwanej rzezi wołyńskiej. Przeprowadzi je 30-osobowy zespół polskich naukowców, którym zgodnie z ukraińskim prawem będą towarzyszyć miejscowi specjaliści.

- Ze strony ukraińskiej, myślę, że będzie kilka osób jako obserwatorów z tej międzyresortowej komisji, bo tak to się odbywało w poprzednich latach też, ale będzie to po prostu polska ekshumacja - komentuje Maciej Dancewicz z Fundacji "Wolność i Demokracja".

Prace mają ruszyć wiosną w miejscu, gdzie dwa lata temu archeolodzy zlokalizowali dwa masowe groby.

- My te groby planujemy w tej chwili otworzyć i przeprowadzić badania. Następnie zidentyfikować ofiary, aby mogły spocząć już z godnością w grobach prawdopodobnie na tym samym cmentarzu - przekazuje prof. Andrzej Ossowski, szef misji ekshumacyjnej w Puźnikach z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski o ekshumacjach: ministerstwo otrzymało ode mnie upoważnienie

Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego gromadzą próbki DNA krewnych puźniczan, które pomogą w identyfikacji zwłok.

Archeolog Olaf Popkiewicz, który 14 lat temu kierował podobnymi ekshumacjami na Wołyniu, twierdzi, że mimo upływu 80 lat specjaliści nie będą mieć problemu z rekonstrukcją tragicznych wydarzeń.

- Oddziały UPA po prostu nie miały amunicji, były oddziałami partyzanckimi typowo, więc z powodu braku amunicji wykonywano egzekucje właśnie obuchami siekier, więc tutaj w tym przypadku uszkodzenia kości czaszki będą bardzo dobrze widoczne i każdy antropolog będzie w stanie zidentyfikować przyczynę zgonu - wskazuje Olaf Popkiewicz, archeolog, szef misji ekshumacyjnej na Wołyniu w 2011 roku.

Ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej. Nie ma jeszcze konkretnej daty, ale padają pierwsze zapewnienia
Ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej. Nie ma jeszcze konkretnej daty, ale padają pierwsze zapewnieniaPaweł Szot/Fakty TVN

Trwają prace polsko-ukraińskiego międzyrządowego zespołu

Pracuje polsko-ukraiński międzyrządowy zespół. Polska złożyła w sumie 15 wniosków o zgodę na ekshumacje. Ukraińcy podobne prace chcą prowadzić w Polsce.

- Ale to nie jest jeden za jeden, czy coś za coś. Chodzi o to, żeby uruchomić ten proces, który był, niestety, na pauzie - mówi Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy w Polsce.

Wołyń i ekshumacje od lat dzielą Warszawę i Kijów. Są wykorzystywane w wewnętrznych politycznych sporach po obu stronach granicy.

- Jeżeli to nie politycy, tylko społeczeństwo ukraińskie, czyli Ukraińcy, normalni Ukraińcy, zwykli ludzie mieliby o tym decydować, to ta sprawa byłaby już dawno rozwiązana - ocenia Karolina Romanowska ze Stowarzyszenia "Pojednanie polsko-ukraińskie".

Między 1943 a 1945 rokiem na przedwojennych kresach Rzeczypospolitej z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii zginęło od 60 do 150 tysięcy Polaków. Część Ukraińców podważa te liczby, podkreślając, że UPA była organizacją antysowiecką, a nie antypolską.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS