Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?

01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie przeżyliśmy piekła wojny, nie powinniśmy więc oceniać ludzkich postaw i sumień. Ale mamy prawo poznać każdą prawdziwą historię. I na pewno nie każda zasługuje na tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Przysługuje on wyłącznie bohaterom.

W czasach wojny nie można żądać heroizmu. Jest on dany wybranym, tak jak tysiącom Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- Heroizm Sprawiedliwych w moim przekonaniu znika, jeśli usiłuje się przedstawić cały naród jako bohaterski - mówi Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W tamtych czasach byli sprawiedliwi, ale byli i tacy, którzy zachowali się podle.

"Od pomocy po mordowanie"

- Spectrum postaw społeczeństwa polskiego wobec Żydów jest szerokie i rozciąga się od pomocy, heroicznej działalności, przez obojętność. To ta masa największa pewnie pozostała obojętna temu, co się dzieje, po przypadki najgorsze, czyli denuncjacje, wydawanie, mordowanie - podkreśla dr Michał Trębacz, kierownik Działu Naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Anna Bikont napisała książkę o Irenie Sendlerowej. Powoli w archiwach odkrywała jej niesamowitą odwagę i poświęcenie, ale odkryła także, że Sendlerowa - teraz sztandarowy przykład osoby, która pomagała Żydom - była wyjątkiem wśród Polaków a nie regułą. I Sendlerowa dokładnie o tym wiedziała.

- Ona nigdy nie mówiła, że chodzi o Żydów, gdy chciała jakąś pomoc, ale w szerszym kręgu to bała się donosów i cały czas słyszała, sama mówiła, że słyszy jak ludzie mówili, że to "dobrze jak się Żydki palą". - podkreśla Anna Bikont, dziennikarka i autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu". Odkryła ona wiele wstrząsających historii.

Dramatyczne historie

- Tajne komplety. Koleżanka z profesorskiej rodziny, gdzie te komplety się odbywają, mówi do trzeciej dziewczynki: wiesz co ona jest Żydówką, to chodź wydać ją gestapo i poprosimy, by dali nam za to jej zegarek - dodaje Bikont.

Bo historia relacji polsko-żydowskich w czasach zagłady ma także ponure barwy.

- Na prowincji, poza dużymi miastami, na trzech Żydów wychodzących z getta, by się ukrywać przez lata, statystycznie dwie osoby przynajmniej ginęły. Były albo zadenuncjowane przez sąsiadów albo zabite przez sąsiadów Polaków - zaznacza dr Agnieszka Haska z Centrum Badań nad zagładą Żydów.

Za mord w Jedwabnem, gdzie z inspiracji Niemców Polacy zabili Żydów w stodole, przepraszał 11 lipca 2017 roku warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.

Nazwiska w Yad Vashem świadczą o wielkiej sile człowieczeństwa w czasach pogardy. Ale nawet Irena Sendlerowa mówi swoim przyjaciołom, że boi się, że "zostanie parawanem".

- Za parawanem sprawiedliwych można wiele rzeczy ukryć, a wielkość narodu polega na tym, że pokazać, że z bohaterów jesteśmy dumni, ale oznacza też, że umiemy uznać podłość i małość rodaków - uważa Zbigniew Nosowski.

Jak zmierzyć się z problemem?

Oficjalna linia rządzącej partii jest inna niż ta kościelna: mówmy wyłącznie o tych, którzy ratowali Żydów. Unikajmy rozmowy o tych, którzy obojętnością lub wrogością przyczyniali się do ich śmierci.

Bo narodowa fałszywa duma, lub narodowe ego nie pozwala na pokazywanie negatywnego obrazu Polaka. Zmierzenie się z faktem, że Polacy nie byli wyłącznie aniołami nie jest łatwe, ale można próbować.

- Zajmować się nie sobą a pomordowanymi, na tym to polega, na empatii - mówi Anna Bikont.

Dlatego tym łatwiej powinno się udać zmierzyć z trudną historią. Ale tylko wtedy, gdy więcej będzie w tym zadumy nad milionami zagazowanych i zamordowanych ofiar, niż politycznej walki o wizerunek.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS