Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?

01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie przeżyliśmy piekła wojny, nie powinniśmy więc oceniać ludzkich postaw i sumień. Ale mamy prawo poznać każdą prawdziwą historię. I na pewno nie każda zasługuje na tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Przysługuje on wyłącznie bohaterom.

W czasach wojny nie można żądać heroizmu. Jest on dany wybranym, tak jak tysiącom Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- Heroizm Sprawiedliwych w moim przekonaniu znika, jeśli usiłuje się przedstawić cały naród jako bohaterski - mówi Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W tamtych czasach byli sprawiedliwi, ale byli i tacy, którzy zachowali się podle.

"Od pomocy po mordowanie"

- Spectrum postaw społeczeństwa polskiego wobec Żydów jest szerokie i rozciąga się od pomocy, heroicznej działalności, przez obojętność. To ta masa największa pewnie pozostała obojętna temu, co się dzieje, po przypadki najgorsze, czyli denuncjacje, wydawanie, mordowanie - podkreśla dr Michał Trębacz, kierownik Działu Naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Anna Bikont napisała książkę o Irenie Sendlerowej. Powoli w archiwach odkrywała jej niesamowitą odwagę i poświęcenie, ale odkryła także, że Sendlerowa - teraz sztandarowy przykład osoby, która pomagała Żydom - była wyjątkiem wśród Polaków a nie regułą. I Sendlerowa dokładnie o tym wiedziała.

- Ona nigdy nie mówiła, że chodzi o Żydów, gdy chciała jakąś pomoc, ale w szerszym kręgu to bała się donosów i cały czas słyszała, sama mówiła, że słyszy jak ludzie mówili, że to "dobrze jak się Żydki palą". - podkreśla Anna Bikont, dziennikarka i autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu". Odkryła ona wiele wstrząsających historii.

Dramatyczne historie

- Tajne komplety. Koleżanka z profesorskiej rodziny, gdzie te komplety się odbywają, mówi do trzeciej dziewczynki: wiesz co ona jest Żydówką, to chodź wydać ją gestapo i poprosimy, by dali nam za to jej zegarek - dodaje Bikont.

Bo historia relacji polsko-żydowskich w czasach zagłady ma także ponure barwy.

- Na prowincji, poza dużymi miastami, na trzech Żydów wychodzących z getta, by się ukrywać przez lata, statystycznie dwie osoby przynajmniej ginęły. Były albo zadenuncjowane przez sąsiadów albo zabite przez sąsiadów Polaków - zaznacza dr Agnieszka Haska z Centrum Badań nad zagładą Żydów.

Za mord w Jedwabnem, gdzie z inspiracji Niemców Polacy zabili Żydów w stodole, przepraszał 11 lipca 2017 roku warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.

Nazwiska w Yad Vashem świadczą o wielkiej sile człowieczeństwa w czasach pogardy. Ale nawet Irena Sendlerowa mówi swoim przyjaciołom, że boi się, że "zostanie parawanem".

- Za parawanem sprawiedliwych można wiele rzeczy ukryć, a wielkość narodu polega na tym, że pokazać, że z bohaterów jesteśmy dumni, ale oznacza też, że umiemy uznać podłość i małość rodaków - uważa Zbigniew Nosowski.

Jak zmierzyć się z problemem?

Oficjalna linia rządzącej partii jest inna niż ta kościelna: mówmy wyłącznie o tych, którzy ratowali Żydów. Unikajmy rozmowy o tych, którzy obojętnością lub wrogością przyczyniali się do ich śmierci.

Bo narodowa fałszywa duma, lub narodowe ego nie pozwala na pokazywanie negatywnego obrazu Polaka. Zmierzenie się z faktem, że Polacy nie byli wyłącznie aniołami nie jest łatwe, ale można próbować.

- Zajmować się nie sobą a pomordowanymi, na tym to polega, na empatii - mówi Anna Bikont.

Dlatego tym łatwiej powinno się udać zmierzyć z trudną historią. Ale tylko wtedy, gdy więcej będzie w tym zadumy nad milionami zagazowanych i zamordowanych ofiar, niż politycznej walki o wizerunek.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS