Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?

01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie przeżyliśmy piekła wojny, nie powinniśmy więc oceniać ludzkich postaw i sumień. Ale mamy prawo poznać każdą prawdziwą historię. I na pewno nie każda zasługuje na tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Przysługuje on wyłącznie bohaterom.

W czasach wojny nie można żądać heroizmu. Jest on dany wybranym, tak jak tysiącom Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- Heroizm Sprawiedliwych w moim przekonaniu znika, jeśli usiłuje się przedstawić cały naród jako bohaterski - mówi Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W tamtych czasach byli sprawiedliwi, ale byli i tacy, którzy zachowali się podle.

"Od pomocy po mordowanie"

- Spectrum postaw społeczeństwa polskiego wobec Żydów jest szerokie i rozciąga się od pomocy, heroicznej działalności, przez obojętność. To ta masa największa pewnie pozostała obojętna temu, co się dzieje, po przypadki najgorsze, czyli denuncjacje, wydawanie, mordowanie - podkreśla dr Michał Trębacz, kierownik Działu Naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Anna Bikont napisała książkę o Irenie Sendlerowej. Powoli w archiwach odkrywała jej niesamowitą odwagę i poświęcenie, ale odkryła także, że Sendlerowa - teraz sztandarowy przykład osoby, która pomagała Żydom - była wyjątkiem wśród Polaków a nie regułą. I Sendlerowa dokładnie o tym wiedziała.

- Ona nigdy nie mówiła, że chodzi o Żydów, gdy chciała jakąś pomoc, ale w szerszym kręgu to bała się donosów i cały czas słyszała, sama mówiła, że słyszy jak ludzie mówili, że to "dobrze jak się Żydki palą". - podkreśla Anna Bikont, dziennikarka i autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu". Odkryła ona wiele wstrząsających historii.

Dramatyczne historie

- Tajne komplety. Koleżanka z profesorskiej rodziny, gdzie te komplety się odbywają, mówi do trzeciej dziewczynki: wiesz co ona jest Żydówką, to chodź wydać ją gestapo i poprosimy, by dali nam za to jej zegarek - dodaje Bikont.

Bo historia relacji polsko-żydowskich w czasach zagłady ma także ponure barwy.

- Na prowincji, poza dużymi miastami, na trzech Żydów wychodzących z getta, by się ukrywać przez lata, statystycznie dwie osoby przynajmniej ginęły. Były albo zadenuncjowane przez sąsiadów albo zabite przez sąsiadów Polaków - zaznacza dr Agnieszka Haska z Centrum Badań nad zagładą Żydów.

Za mord w Jedwabnem, gdzie z inspiracji Niemców Polacy zabili Żydów w stodole, przepraszał 11 lipca 2017 roku warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.

Nazwiska w Yad Vashem świadczą o wielkiej sile człowieczeństwa w czasach pogardy. Ale nawet Irena Sendlerowa mówi swoim przyjaciołom, że boi się, że "zostanie parawanem".

- Za parawanem sprawiedliwych można wiele rzeczy ukryć, a wielkość narodu polega na tym, że pokazać, że z bohaterów jesteśmy dumni, ale oznacza też, że umiemy uznać podłość i małość rodaków - uważa Zbigniew Nosowski.

Jak zmierzyć się z problemem?

Oficjalna linia rządzącej partii jest inna niż ta kościelna: mówmy wyłącznie o tych, którzy ratowali Żydów. Unikajmy rozmowy o tych, którzy obojętnością lub wrogością przyczyniali się do ich śmierci.

Bo narodowa fałszywa duma, lub narodowe ego nie pozwala na pokazywanie negatywnego obrazu Polaka. Zmierzenie się z faktem, że Polacy nie byli wyłącznie aniołami nie jest łatwe, ale można próbować.

- Zajmować się nie sobą a pomordowanymi, na tym to polega, na empatii - mówi Anna Bikont.

Dlatego tym łatwiej powinno się udać zmierzyć z trudną historią. Ale tylko wtedy, gdy więcej będzie w tym zadumy nad milionami zagazowanych i zamordowanych ofiar, niż politycznej walki o wizerunek.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS