Rekordowe temperatury i rekordowa liczba utonięć. Tragiczny bilans lata nad wodą

02.09.2018 | Rekordowe temperatury i rekordowa liczba utonięć. Tragiczny bilans lata nad wodą
02.09.2018 | Rekordowe temperatury i rekordowa liczba utonięć. Tragiczny bilans lata nad wodą
Maciej Cnota | Fakty TVN
02.09.2018 | Rekordowe temperatury i rekordowa liczba utonięć. Tragiczny bilans lata nad wodąMaciej Cnota | Fakty TVN

Tegoroczne wakacje były wyjątkowo upalne i wyjątkowo tragiczne nad wodą. Było więcej ofiar niż przed rokiem i więcej akcji ratunkowych.

Choć kończą się wakacje, to pogoda nie daje powodów do narzekań. W niedzielę w Trójmieście zarówno powietrze jak i woda miały powyżej dwudziestu stopni Celsjusza. Takiego lata nie było od dawna.

Podsumowanie tego sezonu letniego jest wyjątkowe. Tak samo jak pogoda przez cztery ostatnie miesiące. Za nami wielotygodniowe maratony ze słońcem i temperaturami powietrza, które przekraczały nawet trzydzieści pięć stopni w cieniu. Nadbałtyckie plaże przeżywały oblężenie.

- To był rekordowy sezon. Porównując do zeszłego sezonu, kiedy mieliśmy gorszą pogodę i niższe temperatury wody, można powiedzieć, że teraz biliśmy rekordy ludzi na plaży - twierdzi Michał Skibiński, ratownik gdańskiego WOPR.

Długie okresy wyjątkowo wysokich temperatur zaczęły się już w kwietniu. Był on o prawie pięć stopni cieplejszy niż zazwyczaj i najcieplejszy od ponad dwustu lat. Podobnie było w maju i przez całe wakacje. To było najcieplejsze lato w Polsce od końcówki XVIII wieku.

- Jeśli utrzyma się ten wzrostowy trend to niewykluczone, że również wejdziemy w strefie klimatu śródziemnomorskiego lub w strefę bardzo zbliżonego do tego klimatu - uważa Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk tvnmeteo.pl.

Najgorszy był sierpień

Im lepsza pogoda tym więcej osób wypoczywających nad wodą i więcej niebezpiecznych sytuacji, które wymagały interwencji ratowników wodnych.

Najgorszy był sierpień. W Polsce, po raz pierwszy od lat, utonęło ponad sto osób. W czasie czterech ciepłych miesięcy życie w wodzie straciło ponad 300 osób. Czyli 10 procent więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Przez dwa ostatnie miesiące było zaledwie osiem dni, kiedy w Polsce nikt nie utonął. Rekordowo tragiczna była pierwsza połowa sierpnia, kiedy jednego dnia w wodzie zginęło aż czternaście osób. Część z nich na niestrzeżonych kąpieliskach. W Darłówku morze zabrało trójkę nastoletniego rodzeństwa.

- Gdyby ludzie wybierali miejsca strzeżone, to tych zdarzeń mielibyśmy mniej. Cały czas mamy poszukiwania dzieci na plaży, cały czas mamy "przygody" z osobami po alkoholu - stwierdza ratownik sopockiego WOPR Maciej Dziubich.

Zdaniem synoptyków - wysokie temperatury nie znikną wraz z końcem wakacji. Jeszcze przez parę tygodni lato będzie nie tylko w kalendarzu.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS