Tomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznych

Źródło:
Fakty TVN
Tomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznych
Tomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznych
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Tomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznychJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Tomasz Kozłowski przygotowuje się do rekordowego skoku na spadochronie z wysokości 45 kilometrów. Spadając, pokona barierę dźwięku. Nie chodzi tylko o niezwykły wyczyn. Kozłowski chce zebrać pieniądze na pomoc dla uchodźców wojennych i klimatycznych.

Tomasz Kozłowski, ratownik górski, skoczek spadochronowy, psycholog i inicjator akcji "Jump for the planet" chce skoczyć z wysokości 45 kilometrów w celach charytatywnych. - To jest, oczywiście, rekord, ale nie chodzi mi o to, aby pobić rekord, ale aby zwrócić uwagę ludzi na całym świecie na los uchodźców wojennych i klimatycznych - wyjaśnia.

Zanosi się zatem na skok o globalnym zasięgu. - Wspiera mnie Richard Branson, byłem na Karaibach na jego wyspie i tam poznałem też ludzi z przemysłu kosmicznego, więc to pociągnęło za sobą dalsze kroki. Byłem w domu u człowieka, który stworzył Star Trek i tym samym mam dostęp do ludzi z Hollywood. Tam jest bardzo dużo ludzi, którzy się w to angażują - zdradza Kozłowski.

Planeta, dotykana przez kataklizmy, staje się coraz mniej przyjazna dla ludzi. To ma być skok ratunkowy, który ma otworzyć spadochron i oczy. Przyćmi też wszystkie poprzednie wyczyny. - Jeżeli się czegoś boję, to znaczy, że tam po drugiej stronie są najlepsze rzeczy na świecie i tam trzeba iść - wyznaje mężczyzna.

- Myślę, że takim dominującym uczuciem będzie uczucie ulgi, bo musi mieć świadomość, że to nie jest bułka z masłem, tylko projekt, który wiąże się z określonym ryzykiem - zwraca uwagę Bartosz "Dragon" Staśkiewicz, instruktor spadochronowy i pilot.

Brzezinski: Potrzeby uchodźców pozostają niezwykle duże. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla UkrainyTVN24

Przygotowania wchodzą w ostatnią fazę

Kozłowski będzie ubrany w 130-kilogramowy skafander. Spadając, pokona barierę dźwięku. W ramach przygotowań skacze w tandemie - skakał już ponad pół tysiąca razy.

Cel akcji to zebrać pieniądze na domy dla uchodźców i wyrównać szanse. - Większość uchodźców to są dzieci i to jest niezwykłe. Moja prawie siedmioletnia córka może sobie biegać po lotnisku i mieć czas z fajnymi ludźmi, a tamte dzieci się tułają - zwraca uwagę Kozłowski. - Mój tato skacze ze spadochronem i chce zrobić skok z kosmosu. Ja bym chciała skakać z moim tatą, ale nie chcę skoczyć z kosmosu, tylko chcę przepłynąć cały świat - mówi Anna Kozłowska, córka Tomasza Kozłowskiego.

Przygotowania wchodzą w ostatnią fazę. Za rok skok Polaka będą mogli zobaczyć wszyscy ludzie na całej planecie i dać coś od siebie.

- To, że zobaczę kosmos, jest jakąś nagrodą dla mnie. Pieniądze są ostatnią rzeczą, które są dla mnie ważne, ale w tym wypadku robię to dla pieniędzy. Dla pieniędzy, z których nie chcę ani jednego centa. Im więcej będziemy mieli pieniędzy, tym większej grupie ludzi pomożemy - podkreśla inicjator akcji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS