Tomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznych

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Tomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznych
Tomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznych
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Jarosław Kostkowski/Fakty TVNTomasz Kozłowski skacze z wysokości 45 kilometrów na rzecz uchodźców wojennych i klimatycznych

Tomasz Kozłowski przygotowuje się do rekordowego skoku na spadochronie z wysokości 45 kilometrów. Spadając, pokona barierę dźwięku. Nie chodzi tylko o niezwykły wyczyn. Kozłowski chce zebrać pieniądze na pomoc dla uchodźców wojennych i klimatycznych.

Tomasz Kozłowski, ratownik górski, skoczek spadochronowy, psycholog i inicjator akcji "Jump for the planet" chce skoczyć z wysokości 45 kilometrów w celach charytatywnych. - To jest, oczywiście, rekord, ale nie chodzi mi o to, aby pobić rekord, ale aby zwrócić uwagę ludzi na całym świecie na los uchodźców wojennych i klimatycznych - wyjaśnia.

Zanosi się zatem na skok o globalnym zasięgu. - Wspiera mnie Richard Branson, byłem na Karaibach na jego wyspie i tam poznałem też ludzi z przemysłu kosmicznego, więc to pociągnęło za sobą dalsze kroki. Byłem w domu u człowieka, który stworzył Star Trek i tym samym mam dostęp do ludzi z Hollywood. Tam jest bardzo dużo ludzi, którzy się w to angażują - zdradza Kozłowski.

Planeta, dotykana przez kataklizmy, staje się coraz mniej przyjazna dla ludzi. To ma być skok ratunkowy, który ma otworzyć spadochron i oczy. Przyćmi też wszystkie poprzednie wyczyny. - Jeżeli się czegoś boję, to znaczy, że tam po drugiej stronie są najlepsze rzeczy na świecie i tam trzeba iść - wyznaje mężczyzna.

- Myślę, że takim dominującym uczuciem będzie uczucie ulgi, bo musi mieć świadomość, że to nie jest bułka z masłem, tylko projekt, który wiąże się z określonym ryzykiem - zwraca uwagę Bartosz "Dragon" Staśkiewicz, instruktor spadochronowy i pilot.

Brzezinski: Potrzeby uchodźców pozostają niezwykle duże. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla UkrainyTVN24

Przygotowania wchodzą w ostatnią fazę

Kozłowski będzie ubrany w 130-kilogramowy skafander. Spadając, pokona barierę dźwięku. W ramach przygotowań skacze w tandemie - skakał już ponad pół tysiąca razy.

Cel akcji to zebrać pieniądze na domy dla uchodźców i wyrównać szanse. - Większość uchodźców to są dzieci i to jest niezwykłe. Moja prawie siedmioletnia córka może sobie biegać po lotnisku i mieć czas z fajnymi ludźmi, a tamte dzieci się tułają - zwraca uwagę Kozłowski. - Mój tato skacze ze spadochronem i chce zrobić skok z kosmosu. Ja bym chciała skakać z moim tatą, ale nie chcę skoczyć z kosmosu, tylko chcę przepłynąć cały świat - mówi Anna Kozłowska, córka Tomasza Kozłowskiego.

Przygotowania wchodzą w ostatnią fazę. Za rok skok Polaka będą mogli zobaczyć wszyscy ludzie na całej planecie i dać coś od siebie.

- To, że zobaczę kosmos, jest jakąś nagrodą dla mnie. Pieniądze są ostatnią rzeczą, które są dla mnie ważne, ale w tym wypadku robię to dla pieniędzy. Dla pieniędzy, z których nie chcę ani jednego centa. Im więcej będziemy mieli pieniędzy, tym większej grupie ludzi pomożemy - podkreśla inicjator akcji.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS