Tomasz Brzeski wygrał walkę o życie, teraz walczy o powrót do formy

23.09.2017 | Tomasz Brzeski wygrał walkę o życie, teraz walczy o powrót do formy
23.09.2017 | Tomasz Brzeski wygrał walkę o życie, teraz walczy o powrót do formy
Robert Jałocha | Fakty TVN
23.09.2017 | Tomasz Brzeski wygrał walkę o życie, teraz walczy o powrót do formyRobert Jałocha | Fakty TVN

Pół roku po dramatycznym wypadku w Tatrach, Tomasz Brzeski, jeden z najlepszych polskich skialpinistów, wraca do domu i podejmuje walkę już nie o sportowe trofea, lecz o powrót do życia. Przeszedł właśnie rekonstrukcję zdeformowanej czaszki. Wkłada wielki wysiłek w rehabilitację, która przynosi rezultaty.

Najstarsza córka Tomasza Brzeskiego nie daje za wygraną. Siostrom i mamie obiecała, że nauczy tatę uśmiechu, który rodzina pamięta jeszcze sprzed wypadku. - Tata zawsze, zarażał uśmiechem. Ten obecny na razie nie działa u niego tak jak kiedyś, wiec staram się u niego obudzić te mięśnie, które nie działają – mówi córka Tomasza Brzeskiego, Ewa.

Sportowiec jest już po zabiegu rekonstrukcji czaszki. Decyzja o kolejnej operacji kosztowała jednak bardzo wiele łez. - Ciężko było po prostu puścić go na tę salę - opowiada żona pana Tomasza, Agnieszka.

Za tymi emocjami, krył się przede wszystkim strach. Od dramatycznego wypadku podczas Pucharu Polski w Skialpiznie minęło zaledwie 6 miesięcy. Wtedy lekarze walczyli o życie, teraz ważą się losy tego, jak będzie ono wyglądać.

Walka o powrót do formy

- Wiedziałam, że to jest potrzebny krok, że bez tego on nigdy nie będzie mógł wrócić do tego, co najbardziej kocha - mówi żona pana Tomasza. Sam zaczyna już o tym mówić.

- Każdy, kto trenuje i ma kontuzję wie, że jest to ciężki okres dla sportowca. Kto go przetrwa, pójdzie do przodu na 100 procent, a ten, kto się podda podczas rehabilitacji, to też się podda, jeśli chodzi o wyczyn sportowy - mówi Tomasz Brzeski.

Poddać na pewno się nie zamierza. Żona i trzy córki widzą ogromny postęp. Dzięki rehabilitacji, rodzina może być razem w domu.

- Te najbliższe osoby są najważniejsze. Nie kumpel z Krakowa czy z Warszawy, tylko familia jest najważniejsza - żona, dzieci - mówi Tomasz Brzeski. I to właśnie ich obecność, może zdecydować o największym zwycięstwie w życiu.

- On widzi, że robi to dla kogoś, nie tylko dla siebie, ale też dla nas - mówi żona Tomasza Brzeskiego.

Zobacz materiał "Faktów" o początkach rehabilitacji pana Tomasza

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS