"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

Źródło:
Fakty TVN
"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"
"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Jeśli polityków zapytać, jaki to będzie rok, to wielu odpowie: rok wyborczy. Z całą pewnością kampania prezydencka zdominuje polityczną rzeczywistość w najbliższych miesiącach, a może i dłużej. Pierwsze akordy poznaliśmy już w prekampanii. Jednocześnie pojawiają się pytania, czy PiS zmieni swojego kandydata. 

Tak profesor Antoni Dudek, historyk i były członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, mówi o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

- Ja mam, że tak powiem, większą wiedzę o tym człowieku z racji tego, że miałem związek z Instytutem Pamięci Narodowej, gdzie on swoją karierę zaczynał. (...) To jest człowiek niezwykle niebezpieczny, co mówię, jako człowiek obserwujący polską politykę od ponad 30 lat. Jest to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej. I mówię to z pełnym przekonaniem i odpowiedzialnością - podkreśla prof. Antoni Dudek, historyk i były członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: "Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Antoni Dudek często krytykuje Donalda Tuska i rządzącą koalicję, ale w sprawie kandydata PiS-u mówi nawet ostrzej niż politycy Koalicji Obywatelskiej.

- Jeśli obserwujemy jego przeszłość, jego kontakty, jego przyjaciół, to pozostawia bardzo wiele punktów zapytania co do tego, jak on się będzie zachował, gdyby przypadkiem wygrał te wybory - komentuje Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany, Koalicji Obywatelskiej.

"Fakty" TVN poprosiły o komentarz szefa sztabu Karola Nawrockiego. Do czasu przygotowania tego materiału nie zareagował.

Rywal Karola Nawrockiego przedstawił orędzie noworoczne, które można nazwać streszczeniem programu. Mówił ogólnie o planach odbudowy wspólnoty i konkretnie o planach budżetu na obronę.

- Chciałbym, żeby w 2026 roku ten budżet był jeszcze wyższy, abyśmy osiągnęli poziom pięciu procent PKB przeznaczonego na wojsko. Wierzę, że osiągniemy w tej kwestii porozumienie ponad podziałami politycznymi - mówił Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Trzaskowski: Zwracam się do pana Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?
Trzaskowski: Zwracam się do pana Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?TVN24

PiS zmieni swojego kandydata?

Karol Nawrocki w internetowym wystąpieniu - jednym z ostatnich - mówił o historii, powstaniu wielkopolskim i Ignacym Paderewskim. - Chwała temu wielkiemu muzykowi i wirtuozowi, ojcowi polskiej niepodległości - mówił na nagraniu kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Wpadka językowa nie na żywo - tylko w nagranym, opisanym i zmontowanym wystąpieniu świadczy nie tylko o kandydacie, ale także jego sztabie, dlatego ciągle w PiS-ie są nieoficjalne spekulacje i obawy, czy nie trzeba będzie zmienić kandydata.

- Nie ma żadnej mowy o wymianie kandydata. Ja wiem, że wielu tak spekulowało, ale ja od samego początku mówię, że nie będzie żadnej zmiany kandydata - zapewnia Zbigniew Bogucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Duda w swoim noworocznym orędziu mówił o wyborach prezydenckich, ale nie wsparł wprost żadnego kandydata. Bardzo wprost skrytykował rząd. - Skupiono się na pogłębianiu podziałów i wzmacnianiu konfliktów. Doprowadzono do chaosu w wymiarze sprawiedliwości i braku bezpieczeństwa prawnego Polaków, a tym samym do osłabienia polskiej demokracji - podkreślił w orędziu prezydent.

Z kolei premier na ostatnim posiedzeniu rządu w 2024 roku nawiązywał do końca obecnej prezydentury.

- Będziemy na swoich barkach, na polskich barkach, dźwigać odpowiedzialność za Europę przez pierwsze pół roku. W Polsce w tym czasie będzie trwała kampania prezydencka. Będziemy ciągle jeszcze, przynajmniej do lipca, tkwili w tym systemie prawa i bezprawia równocześnie. To, o czym przed chwilą mówiłem, ale damy sobie z tym radę - zapewniał Donald Tusk.

ZOBACZ TEŻ: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Chaos w polskim wymiarze sprawiedliwości zaczął Andrzej Duda, który na początku prezydentury nie zaprzysiągł trzech legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W tym roku jego prezydentura się kończy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

Pozostałe wiadomości

Kilka dni temu mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak bardzo wzrosła w Polsce liczba przeszczepów nerek. Okazuje się, że także wątroby, choć tym razem nie w Krakowie, a w Warszawie. W szpitalu przy ulicy Banacha dokonuje się ich już najwięcej na świecie od zmarłych dawców. Coraz więcej też od żywych, bo wątrobę, choć jest jedna, można podzielić.

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Źródło:
Fakty TVN

- Jeśli coś nie jest sądem, to dlaczego do tego ma się stosować administracja rządowa? - tak do orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN w sprawie pieniędzy dla PiS odniósł się szef kancelarii premiera. Ostateczną decyzję w tej sprawie za kilka dni ma podjąć minister finansów, ale trudno w rządzie znaleźć kogoś, kto by widział powód, by pieniądze wypłacić. 

Politycy czekają na ruch ministra finansów. "Ile trzeba ukraść, żeby po prostu zostało to ukarane?"

Politycy czekają na ruch ministra finansów. "Ile trzeba ukraść, żeby po prostu zostało to ukarane?"

Źródło:
Fakty TVN

W końcu zrobiło się biało, śnieg spadł między innymi na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, Śląsku, Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. Warunki na drogach zmieniły się w kilka chwil na niebezpieczne. Zima atakuje - czekają nas mrozy.

"Była wichura, jak wjeżdżałem do Szczecinka". IMGW ostrzega przed silnym mrozem

"Była wichura, jak wjeżdżałem do Szczecinka". IMGW ostrzega przed silnym mrozem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Płaca minimalna wyraźnie w górę - od stycznia wynosi 4666 złotych brutto. Z pozoru to dobra informacja, jednak nie dla wszystkich. Dla przedsiębiorców oznacza to wzrost kosztów prowadzenia biznesów, które częściowo zostaną przerzucone na konsumentów. To rodzi zaś ryzyko wzrostu inflacji.

Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

- Nie ma podstaw do tego, żeby minister finansów podejmował jakąkolwiek decyzję - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odniósł się w ten sposób do przyjęcia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego komitetu PiS, realizującego tym samym decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Zdaniem Safjana treść uchwały PKW w tej sprawie to "prawnicze kuriozum".

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech opozycyjna partia TISZA rzuca wyzwanie Fideszowi Viktora Orbana. W kontekście spadających notowań rządu lider opozycji Peter Magyar wzywa do przedterminowych wyborów. Jak pokazują ostatnie sondaże, partie Fidesz i TISZA idą łeb w łeb. W tym samym czasie machina propagandowa Orbana stara się przedstawić opozycyjnego polityka jako marionetkę brukselskich elit.

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS