"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

Źródło:
Fakty TVN
"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"
"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Jeśli polityków zapytać, jaki to będzie rok, to wielu odpowie: rok wyborczy. Z całą pewnością kampania prezydencka zdominuje polityczną rzeczywistość w najbliższych miesiącach, a może i dłużej. Pierwsze akordy poznaliśmy już w prekampanii. Jednocześnie pojawiają się pytania, czy PiS zmieni swojego kandydata. 

Tak profesor Antoni Dudek, historyk i były członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, mówi o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

- Ja mam, że tak powiem, większą wiedzę o tym człowieku z racji tego, że miałem związek z Instytutem Pamięci Narodowej, gdzie on swoją karierę zaczynał. (...) To jest człowiek niezwykle niebezpieczny, co mówię, jako człowiek obserwujący polską politykę od ponad 30 lat. Jest to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej. I mówię to z pełnym przekonaniem i odpowiedzialnością - podkreśla prof. Antoni Dudek, historyk i były członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: "Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Antoni Dudek często krytykuje Donalda Tuska i rządzącą koalicję, ale w sprawie kandydata PiS-u mówi nawet ostrzej niż politycy Koalicji Obywatelskiej.

- Jeśli obserwujemy jego przeszłość, jego kontakty, jego przyjaciół, to pozostawia bardzo wiele punktów zapytania co do tego, jak on się będzie zachował, gdyby przypadkiem wygrał te wybory - komentuje Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany, Koalicji Obywatelskiej.

"Fakty" TVN poprosiły o komentarz szefa sztabu Karola Nawrockiego. Do czasu przygotowania tego materiału nie zareagował.

Rywal Karola Nawrockiego przedstawił orędzie noworoczne, które można nazwać streszczeniem programu. Mówił ogólnie o planach odbudowy wspólnoty i konkretnie o planach budżetu na obronę.

- Chciałbym, żeby w 2026 roku ten budżet był jeszcze wyższy, abyśmy osiągnęli poziom pięciu procent PKB przeznaczonego na wojsko. Wierzę, że osiągniemy w tej kwestii porozumienie ponad podziałami politycznymi - mówił Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Trzaskowski: Zwracam się do pana Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?
Trzaskowski: Zwracam się do pana Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?TVN24

PiS zmieni swojego kandydata?

Karol Nawrocki w internetowym wystąpieniu - jednym z ostatnich - mówił o historii, powstaniu wielkopolskim i Ignacym Paderewskim. - Chwała temu wielkiemu muzykowi i wirtuozowi, ojcowi polskiej niepodległości - mówił na nagraniu kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Wpadka językowa nie na żywo - tylko w nagranym, opisanym i zmontowanym wystąpieniu świadczy nie tylko o kandydacie, ale także jego sztabie, dlatego ciągle w PiS-ie są nieoficjalne spekulacje i obawy, czy nie trzeba będzie zmienić kandydata.

- Nie ma żadnej mowy o wymianie kandydata. Ja wiem, że wielu tak spekulowało, ale ja od samego początku mówię, że nie będzie żadnej zmiany kandydata - zapewnia Zbigniew Bogucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Duda w swoim noworocznym orędziu mówił o wyborach prezydenckich, ale nie wsparł wprost żadnego kandydata. Bardzo wprost skrytykował rząd. - Skupiono się na pogłębianiu podziałów i wzmacnianiu konfliktów. Doprowadzono do chaosu w wymiarze sprawiedliwości i braku bezpieczeństwa prawnego Polaków, a tym samym do osłabienia polskiej demokracji - podkreślił w orędziu prezydent.

Z kolei premier na ostatnim posiedzeniu rządu w 2024 roku nawiązywał do końca obecnej prezydentury.

- Będziemy na swoich barkach, na polskich barkach, dźwigać odpowiedzialność za Europę przez pierwsze pół roku. W Polsce w tym czasie będzie trwała kampania prezydencka. Będziemy ciągle jeszcze, przynajmniej do lipca, tkwili w tym systemie prawa i bezprawia równocześnie. To, o czym przed chwilą mówiłem, ale damy sobie z tym radę - zapewniał Donald Tusk.

ZOBACZ TEŻ: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Chaos w polskim wymiarze sprawiedliwości zaczął Andrzej Duda, który na początku prezydentury nie zaprzysiągł trzech legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W tym roku jego prezydentura się kończy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS