Teraz to PiS skarży za granicą na Polskę. Mateusz Morawiecki przekonuje, że jednak jest różnica

Źródło:
Fakty TVN
Teraz to PiS skarży za granicą na Polskę. Mateusz Morawiecki przekonuje, że jednak jest różnica
Teraz to PiS skarży za granicą na Polskę. Mateusz Morawiecki przekonuje, że jednak jest różnica
Jacek Tacik/Fakty TVN
Teraz to PiS skarży za granicą na Polskę. Mateusz Morawiecki przekonuje, że jednak jest różnicaJacek Tacik/Fakty TVN

Kiedy Rafał Trzaskowski trzy lata temu mówił amerykańskim kongresmenom o sytuacji w naszym kraju, politycy PiS mówili, że donosi na Polskę. Beata Szydło przekonywała w Brukseli, że polskie sprawy powinniśmy załatwiać w polskim domu. Wynoszenie ich na zewnątrz dla prezesa PiS-u było zdradą stanu. Teraz role się odwróciły i to PiS skarży na Polskę za granicą, ale Mateusz Morawiecki przekonuje, że to coś innego, bo PiS nie wzywa do "nałożenia sankcji".

- Mamy prawo, a nawet obowiązek, głośno za granicą mówić, jak deptane są prawa tutaj u nas w Polsce - podkreśla Mateusz Morawiecki. Trudno byłoby się z tym argumentem nie zgodzić, gdyby nie padły - w innym czasie - kontrargumenty. - Nie ma nic gorszego, zwracam się do posłów Platformy, niż donosić na własną ojczyznę za granicę - podkreślał Mateusz Morawiecki w 2023 roku. Podobne słowa padły też trzy lata wcześniej. - Ich strategię pamiętacie: ulica i zagranica. To była ich strategia - zaznaczał Morawiecki w 2020 roku. W polityce punkt widzenia zależy w dużej mierze od punktu siedzenia, a Morawiecki siedzi teraz w ławach opozycyjnych. Stąd zmiana narracji i języka - zarówno polskiego na angielski, jak i polskiego na - do tej pory znienawidzony - niemiecki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie PiS skarżyli się wiceszefowej KE w sprawie mediów publicznych. Wręczyli jej pismo

- Pan widzi różnicę pomiędzy postępowaniem wcześniej rządzących a teraz obecnie rządzących? To jest przepaść. My robiliśmy to wszystko zgodnie z polską konstytucją i ustawami - przekonuje Zbigniew Kuźmiuk z PiS. Zupełnie inaczej przez ostatnich osiem lat widziała to zagranica, czyli Bruksela. - Bruksela doskonale wie, co się stało i co się działo przez ostatnie lata w wymiarze sprawiedliwości i brakiem uczciwego państwa i zawłaszczaniem państwa polskiego. Widzieli to, dlatego między innymi nie mogliśmy otrzymać pieniędzy unijnych - zaznacza Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polska. PiS od razu, gdy straciło władzę, postanowiło politycznie urabiać urzędników unijnych w Brukseli, ale też na przykład w Polsce, i to w budynku Sejmu - podczas wizyty Very Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej.

Tusk: jestem trochę zawstydzony, że Morawiecki przyjechał do Brukseli, aby z Orbanem uczestniczyć w dwuznacznej grze
Tusk: jestem trochę zawstydzony, że Morawiecki przyjechał do Brukseli, aby z Orbanem uczestniczyć w dwuznacznej grzeTVN24

PiS odcina się od poprzedniej opozycji

Z punktu widzenia PiS-u to jednak gigantyczne nieporozumienie, bo Bruksela dopiero teraz odblokowuje unijne fundusze zamrożone za łamanie praworządności w czasach rządu Mateusza Morawickiego. Na to PiS ma gotową odpowiedź.

- My nie wzywamy tak jak posłowie Platformy Obywatelskiej, żeby na Polskę nałożyć sankcje. Nie. My nie wzywamy o uchwalenie rezolucji w Parlamencie Europejskim przeciwko Polsce - podkreśla Morawiecki. PiS - tak to chce widzieć - po prostu dzieli się informacjami. - Prawo i Sprawiedliwość robi to, co każdy robiłby na naszym miejscu. W sposób obiektywny informuje o tym, że w Polsce łamane jest prawo - twierdzi Janusz Cieszyński z PiS.

Gdy w ławach rządowych zasiadało PiS, prezes partii miał ugruntowane stanowisko w sprawie informowania zagranicy. - To jest czysty zamach stanu. To jest czysta zdrada stanu - alarmował Jarosław Kaczyński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS