Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"

Źródło:
Fakty TVN
Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"
Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Alternatywny świat PiS-u kieruje się swoimi zasadami. Tam prawo nie oznacza wcale sprawiedliwości, w sądach są swoi sędziowie, a w partii są święte krowy. W świecie PiS politycy rządzą w prokuraturze, partyjny interes rządzi w publicznych mediach.

Staramy się ze sobą rozmawiać - tak prokurator generalny Adam Bodnar opisuje swoje relacje z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim. Dariusz Barski to kolega Zbigniewa Ziobry i za czasów Zbigniewa Ziobry nie krytykował decyzji przełożonego. Teraz Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie w sprawie odwołania z delegacji ponad stu prokuratorów. Według działu prasowego - autorzy z nazwiska nie są wskazani - spowoduje to negatywne i nieodwracalne skutki prawne. Prokurator generalny jest pewien, że odwołanie kogoś z delegacji do Prokuratury Krajowej czy regionalnej to nic groźnego, a tylko oszczędność. - Prokuratorzy zostają w systemie. Oni dalej są prokuratorami - podkreśla Adam Bodnar.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS walczy o utrzymanie partyjnej propagandy

Dwie rzeczywistości w prokuraturze to i tak jeszcze nic w porównaniu z dwiema rzeczywistościami w Sądzie Najwyższym w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W kontekście Kamińskiego warto jeszcze przypomnieć "gest Kozakiewicza", który pokazał na sali plenarnej Sejmu. Zobaczyć tę sytuację mogli wszyscy, ale nie widział jej prezes Jarosław Kaczyński, który wprost mówi o "manipulacji".

- Małe dzieci mylą fikcję z rzeczywistością. To się nazywa mitomania przejściowa. W Prawie i Sprawiedliwości mamy już do czynienia z mitomanią polityczną. Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą - skomentowała Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

Po utracie władzy PiS wskazało nawet kogoś, kogo uznaje za prezesa TVP - telewizji, której po zmianach przeprowadzonych przez obóz Donalda Tuska Prawo i Sprawiedliwość też zdaje się - przynajmniej w obecnym kształcie - nie uznawać. - To jest tak, jakby połowa Kapitolu napadła na drugi Kapitol, na drugą połowę Kapitolu. To nie jest jakiś atak z zewnątrz. To jest atak ubrany w pseudoformy formalnych, normalnych władz państwowych. I to jest dlatego groźniejsze - powiedział profesor Andrzej Rychard, socjolog z PAN.

Komentarze po konferencji prezesa PiS. "Znajomi mogą do siebie dzwonić o każdej porze dnia i nocy"
Komentarze po konferencji prezesa PiS. "Znajomi mogą do siebie dzwonić o każdej porze dnia i nocy"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Alternatywne systemy

W państwie według PiS-u ciągle istnieje nawet podkomisja Antoniego Macierewicza i obowiązuje jej raport. PiS prowadzi także swoją politykę zagraniczną. W niej Unia i Niemcy nie są sojusznikami, są wrogami.

- Stworzyli alternatywny system sądowniczy, alternatywny system mediów publicznych, alternatywny system zarządzania majątkiem państwowym. Stworzyli drugą Rzeczpospolitą w ramach tej, którą mamy - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS