Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"

Źródło:
Fakty TVN
Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"
Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Tak wygląda świat według PiS. "Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Alternatywny świat PiS-u kieruje się swoimi zasadami. Tam prawo nie oznacza wcale sprawiedliwości, w sądach są swoi sędziowie, a w partii są święte krowy. W świecie PiS politycy rządzą w prokuraturze, partyjny interes rządzi w publicznych mediach.

Staramy się ze sobą rozmawiać - tak prokurator generalny Adam Bodnar opisuje swoje relacje z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim. Dariusz Barski to kolega Zbigniewa Ziobry i za czasów Zbigniewa Ziobry nie krytykował decyzji przełożonego. Teraz Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie w sprawie odwołania z delegacji ponad stu prokuratorów. Według działu prasowego - autorzy z nazwiska nie są wskazani - spowoduje to negatywne i nieodwracalne skutki prawne. Prokurator generalny jest pewien, że odwołanie kogoś z delegacji do Prokuratury Krajowej czy regionalnej to nic groźnego, a tylko oszczędność. - Prokuratorzy zostają w systemie. Oni dalej są prokuratorami - podkreśla Adam Bodnar.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS walczy o utrzymanie partyjnej propagandy

Dwie rzeczywistości w prokuraturze to i tak jeszcze nic w porównaniu z dwiema rzeczywistościami w Sądzie Najwyższym w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W kontekście Kamińskiego warto jeszcze przypomnieć "gest Kozakiewicza", który pokazał na sali plenarnej Sejmu. Zobaczyć tę sytuację mogli wszyscy, ale nie widział jej prezes Jarosław Kaczyński, który wprost mówi o "manipulacji".

- Małe dzieci mylą fikcję z rzeczywistością. To się nazywa mitomania przejściowa. W Prawie i Sprawiedliwości mamy już do czynienia z mitomanią polityczną. Oni kłamią nawet, kiedy nie muszą - skomentowała Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

Po utracie władzy PiS wskazało nawet kogoś, kogo uznaje za prezesa TVP - telewizji, której po zmianach przeprowadzonych przez obóz Donalda Tuska Prawo i Sprawiedliwość też zdaje się - przynajmniej w obecnym kształcie - nie uznawać. - To jest tak, jakby połowa Kapitolu napadła na drugi Kapitol, na drugą połowę Kapitolu. To nie jest jakiś atak z zewnątrz. To jest atak ubrany w pseudoformy formalnych, normalnych władz państwowych. I to jest dlatego groźniejsze - powiedział profesor Andrzej Rychard, socjolog z PAN.

Komentarze po konferencji prezesa PiS. "Znajomi mogą do siebie dzwonić o każdej porze dnia i nocy"
Komentarze po konferencji prezesa PiS. "Znajomi mogą do siebie dzwonić o każdej porze dnia i nocy"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Alternatywne systemy

W państwie według PiS-u ciągle istnieje nawet podkomisja Antoniego Macierewicza i obowiązuje jej raport. PiS prowadzi także swoją politykę zagraniczną. W niej Unia i Niemcy nie są sojusznikami, są wrogami.

- Stworzyli alternatywny system sądowniczy, alternatywny system mediów publicznych, alternatywny system zarządzania majątkiem państwowym. Stworzyli drugą Rzeczpospolitą w ramach tej, którą mamy - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS