Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"

Źródło:
Fakty TVN
Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"
Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Minister Przemysław Czarnek przed wyborami rozdaje uczelniom tekturowe czeki i na nowych zasadach rozdaje punkty za publikacje naukowe. Chce zmienić zasady przyjmowania grantów, żeby przeznaczyć je na "odkrywanie prawdy".

Minister edukacji i nauki w najbliższych dniach ma rozdać uczelniom czeki. Na w sumie 300 milionów złotych. Na razie na tekturze. - Na pewno w tej chwili obserwujemy wyraźny spadek, jeśli chodzi o nakłady na szkolnictwo wyższe i wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego - twierdzi Aneta Trojanowska, wiceprezeska Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dofinansowania potrzebuje też rozdzielające granty wśród naukowców Narodowe Centrum Nauki, które - wbrew protestom - minister Czarnek chciałby jeśli nie zlikwidować, to przynajmniej gruntownie zreformować, aby pieniądze "przeznaczyć na odkrywanie prawdy". - Badania, które będą prowadzone, będą prowadzone w tematach takich, które wydają się być wygodne dla władzy, a skoro wydają się być wygodne dla władzy, to niekoniecznie są wolne - ostrzega dr hab. Magdalena Musiał-Karg, prodziekan do spraw badań i rozwoju na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pytania o jakość edukacji za rządów ministra Czarnka
Pytania o jakość edukacji za rządów ministra CzarnkaTVN24

"Dramatyczne, destrukcyjne"

Jak minister rozumie "prawdę", to pokazał, atakując prof. Barbarę Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Polskiej Akademii Nauk. Zaatakował ją za wnioski z jej badań na temat roli niektórych Polaków w trakcie zagłady. - Ja nie będę finansował na większą skalę instytutu, który utrzymuje tego rodzaju ludzi, którzy po prostu obrażają Polaków - przekazał Czarnek na antenie TVP. - Bardzo ważne jest, żeby móc zachować pełną autonomię uczelni, uczelnię jako taką oazę wolności słowa, wymiany poglądów - podkreśla dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", redaktorka naczelna magazynu edukacyjnego "Perspektywy". - Coraz częściej osoby z uczelni wyższych stawiają pytanie, czy to jest moje miejsce i te osoby zaczynają odchodzić. To jest coś, co jest dramatyczne, destrukcyjne. Nie tylko uderza w uczelnie, ale w istocie trochę później uderzy w to, jaka jest gospodarka, jakie jest społeczeństwo - mówi dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Na pewno minister Czarnek nie zapunktuje zmianą punktacji za publikacje w czasopismach naukowych, bo te znane na całym świecie zrównał z polskimi, niszowymi, ale katolickimi. Dla przykładu punkty za publikacje w istotnym dla medyków "The Lancet" warte są tyle samo, ile punkty za publikacje w "Studiach z Prawa Wyznaniowego" wydawanego przez KUL, czyli uczelnię, na której Czarnek wykłada. - Nie da się zaprzeczyć, że taka zmiana priorytetyzacji publikacji polskich naukowców powoduje, że rola nauki polskiej będzie mniejsza. To jest paradoksalnie bardzo antypatriotyczny ruch - uważa profesor Dariusz Jemielniak, Akademia Leona Koźmińskiego, wiceprezes PAN.

Nie ma uczelni bez studentów. Wśród tych są być może przyszli geniusze, ale wielu musi zrezygnować z nauki, bo nie ma dla nich miejsc w akademikach, a na wynajem mieszkania ich nie stać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS