Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"

Źródło:
Fakty TVN
Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"
Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Tak wygląda polska nauka za czasów Czarnka. "Widać wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Minister Przemysław Czarnek przed wyborami rozdaje uczelniom tekturowe czeki i na nowych zasadach rozdaje punkty za publikacje naukowe. Chce zmienić zasady przyjmowania grantów, żeby przeznaczyć je na "odkrywanie prawdy".

Minister edukacji i nauki w najbliższych dniach ma rozdać uczelniom czeki. Na w sumie 300 milionów złotych. Na razie na tekturze. - Na pewno w tej chwili obserwujemy wyraźny spadek, jeśli chodzi o nakłady na szkolnictwo wyższe i wyraźną pauperyzację środowiska akademickiego - twierdzi Aneta Trojanowska, wiceprezeska Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dofinansowania potrzebuje też rozdzielające granty wśród naukowców Narodowe Centrum Nauki, które - wbrew protestom - minister Czarnek chciałby jeśli nie zlikwidować, to przynajmniej gruntownie zreformować, aby pieniądze "przeznaczyć na odkrywanie prawdy". - Badania, które będą prowadzone, będą prowadzone w tematach takich, które wydają się być wygodne dla władzy, a skoro wydają się być wygodne dla władzy, to niekoniecznie są wolne - ostrzega dr hab. Magdalena Musiał-Karg, prodziekan do spraw badań i rozwoju na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pytania o jakość edukacji za rządów ministra Czarnka
Pytania o jakość edukacji za rządów ministra CzarnkaTVN24

"Dramatyczne, destrukcyjne"

Jak minister rozumie "prawdę", to pokazał, atakując prof. Barbarę Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Polskiej Akademii Nauk. Zaatakował ją za wnioski z jej badań na temat roli niektórych Polaków w trakcie zagłady. - Ja nie będę finansował na większą skalę instytutu, który utrzymuje tego rodzaju ludzi, którzy po prostu obrażają Polaków - przekazał Czarnek na antenie TVP. - Bardzo ważne jest, żeby móc zachować pełną autonomię uczelni, uczelnię jako taką oazę wolności słowa, wymiany poglądów - podkreśla dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", redaktorka naczelna magazynu edukacyjnego "Perspektywy". - Coraz częściej osoby z uczelni wyższych stawiają pytanie, czy to jest moje miejsce i te osoby zaczynają odchodzić. To jest coś, co jest dramatyczne, destrukcyjne. Nie tylko uderza w uczelnie, ale w istocie trochę później uderzy w to, jaka jest gospodarka, jakie jest społeczeństwo - mówi dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Na pewno minister Czarnek nie zapunktuje zmianą punktacji za publikacje w czasopismach naukowych, bo te znane na całym świecie zrównał z polskimi, niszowymi, ale katolickimi. Dla przykładu punkty za publikacje w istotnym dla medyków "The Lancet" warte są tyle samo, ile punkty za publikacje w "Studiach z Prawa Wyznaniowego" wydawanego przez KUL, czyli uczelnię, na której Czarnek wykłada. - Nie da się zaprzeczyć, że taka zmiana priorytetyzacji publikacji polskich naukowców powoduje, że rola nauki polskiej będzie mniejsza. To jest paradoksalnie bardzo antypatriotyczny ruch - uważa profesor Dariusz Jemielniak, Akademia Leona Koźmińskiego, wiceprezes PAN.

Nie ma uczelni bez studentów. Wśród tych są być może przyszli geniusze, ale wielu musi zrezygnować z nauki, bo nie ma dla nich miejsc w akademikach, a na wynajem mieszkania ich nie stać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS