Tak się bawią wybrańcy PiS. "Doszło do zbezczeszczenia tego miejsca"

Źródło:
Fakty TVN
Tak się bawią wybrańcy PiS. "Doszło do zbezczeszczenia tego miejsca"
Tak się bawią wybrańcy PiS. "Doszło do zbezczeszczenia tego miejsca"
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Tak się bawią wybrańcy PiS. "Doszło do zbezczeszczenia tego miejsca"Jan Błaszkowski/Fakty TVN

Dwa lata temu - w 78. rocznicę masakry w Michniowie - prezydent Andrzej Duda uroczyście otworzył Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Tego samego dnia - już mniej oficjalnie - w sali muzealnej przy alkoholu imprezowali ówcześni pracownicy mauzoleum. Byli to Grzegorz Rykowski i Katarzyna Jedynak, którzy potem znaleźli zatrudnienie w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także Bartosz Bętkowski, radny PiS w powiecie skarżyskim i syn marszałka Andrzeja Bętkowskiego. W poniedziałek Bartosz Bętkowski złożył wypowiedzenie z pracy w Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie.

Michniów to wieś w województwie świętokrzyskim, w której w dniach 12-13 lipca 1943 roku Niemcy spalili i zamordowali ponad 200 jej mieszkańców. Stała się symbolem losu tysiąca innych wsi w całej Polsce, podobnie potraktowanych przez okupantów.

- W regionie świętokrzyskim Michniów jest takim miejscem szczególnym, ja nie boję się tego określenia, wręcz świętym - mówi Ryszard Koziej, historyk, lokalny dziennikarz. W 78. rocznicę masakry Andrzej Duda uroczyście otworzył w Michniowie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Tego samego dnia w sali muzeum przy alkoholu imprezowali ówcześni pracownicy Mauzoleum. Byli to Grzegorz Rykowski i Katarzyna Jedynak, którzy potem znaleźli zatrudnienie w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także Bartosz Bętkowski, radny PiS w powiecie skarżyskim. W poniedziałek złożył on wypowiedzenie z pracy w Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie.

CZYTAJ TAKŻE: Libacja w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Wśród uczestników radny PiS

- To jest syn marszałka (Andrzeja Bętkowskiego - przyp. red.), który odpowiada za to mauzoleum w pewien sposób, bo to podlega pod urząd marszałkowski - tłumaczy Krzysztof Soczewiński, lokalny dziennikarz, telewizja stv.pl. To on upublicznił filmik, na którym muzealnicy świetnie bawią się w mauzoleum, a sąsiedztwo masowego grobu im nie przeszkadza.

- Doszło do zbezczeszczenia tego miejsca - podkreśla Marzena Okła-Drewnowicz, KKW Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska. - To jest pokazanie prawdziwego oblicza, że patriotyzm tam jest tylko dla PiS-u na pokaz, a po godzinach już jest impreza - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL, Trzecia Droga. Na filmie szczególnie rozluźniona wydaje się być Katarzyna Jedynak. Jej przełożony - marszałek świętokrzyski - poszedł na urlop. Wcześniej wydał oświadczenie, w którym potępił libację i zapowiedział wyciągniecie konsekwencji wobec podwładnych. - Zero alkoholu w jakichkolwiek muzeach, w miejscach upamiętniających polskich bohaterów - podkreśla Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Suwerenna Polska, KW PiS.

"Nie będę komentował wydarzeń sprzed dwóch lat"

Na deklaracjach potępienia na razie się kończy, bo syn marszałka, Bartosz Bętkowski, sam się zwolnił z pracy i żadnej kary nie poniesie. - Po okresie wypowiedzenia nie będzie pracownikiem mauzoleum - mówi dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora. Przyznaje też, że mógł go zwolnić dyscyplinarnie, ale w sądzie "by pewnie nie wygrał". Przez trzy miesiące jeszcze syn marszałka będzie otrzymywał wynagrodzenie.

Dwoje wysokich urzędników samorządowych - Grzegorz Rykowski i Katarzyna Jedynak - może spać spokojnie, bo gdy pili, nie podlegali jeszcze bezpośrednio marszałkowi, tylko dyrektorowi muzeum, któremu teraz już nie podlegają. - Ja w tej sprawie naprawdę nie mam już nic do dodania. Nie będę komentował wydarzeń sprzed dwóch lat - przekazuje Grzegorz Rykowski, kierownik Oddziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Dla opozycji to nie kończy sprawy. - Mogło też tam dojść do znieważenia pomnika. Konsekwencje tej popijawy, tego, co tam się wydarzyło, powinny być jak najdotkliwsze, ku przestrodze - apeluje Marzena Okła-Drewnowicz, Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Soczewiński

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS