Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta

Źródło:
Fakty TVN
Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta
Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Tabletka "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydenta "dzień po". Ponad 50 procent Polaków źle ocenia weto prezydentaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

W sondażu dla "Faktów" i TVN24 ponad połowa Polaków nie zgadza się z decyzją prezydenta dotyczącą weta do ustawy, która pozwalała na sprzedaż bez recepty tabletki "dzień po". Dobrze decyzję Andrzeja Dudy ocenia 43 procent badanych. Rząd teraz ma "plan B", zgodnie z którym 15-letnia dziewczyna kupi tabletkę bez obecności rodziców, ale po konsultacji z farmaceutami i wystawieniu recepty farmaceutycznej.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pomysł na to, co zrobić, by mimo weta prezydenta recepta na tabletkę "dzień po" od lekarza nie była potrzebna. To właśnie farmaceuci są "planem B" resortu.

Jak wyjaśnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pacjentką, która przyjdzie do apteki i poprosi o tabletkę antykoncepcji awaryjnej, zajmie się farmaceuta - nie może to być technik, musi być to magister. W osobnym pomieszczeniu przeprowadzi z nią krótki wywiad i gdy nie będzie przeciwwskazań, wypisze receptę farmaceutyczną i od razu będzie mógł sprzedać lek. Jednak nie częściej niż raz na miesiąc dla danej kobiety.

Czytaj więcej: Leszczyna o propozycji w sprawie tabletki "dzień po": to nie tylko ułatwienie dostępu, ale też program edukacyjny

- Żeby to było dyskretne i nie było krępujące - wskazuje farmaceutka Katarzyna Barton. - Żeby było to proste, żeby było łatwe, żeby wyszła uspokojona - dodaje Renata Kulig-Nowicka, inna farmaceutka.

- Przy tej usłudze farmaceutycznej nie będzie wymagana obecność rodzica - podkreśla Leszczyna.

Choć ministra mówi, że to już dogadane, to farmaceuci będą chcieli, by brak wymaganej zgody rodzica wpisano wyraźnie do rozporządzenia, które teraz jest w konsultacjach. - My będziemy składali swoją poprawkę - zapowiada Marek Tomków, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Kobiety nie dostaną recepty w każdej aptece - tylko w tej, która podpisze z Narodowym Funduszem Zdrowia dobrowolną umowę. Ten na zachętę zapłaci 50 złotych od każdej konsultacji.

Buda pytany, na czym polega tabletka "dzień po": niech pani redaktor pyta o to fachowców
Buda pytany, na czym polega tabletka "dzień po": niech pani redaktor pyta o to fachowcówTVN24

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Ministerstwo jednak przyznaje, że pomysł z farmaceutami to nie jest rozwiązanie idealne. - Jest jedynym możliwym i zgodnym z prawem do czasu wyboru nowego prezydenta. Prezydenta, dla którego prawa kobiet, czyli prawa człowieka, będą prawdziwą, a nie tylko deklaratywną wartością - zauważa ministra zdrowia.

W sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 51 procent pytanych źle oceniło decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie weta do ustawy, która pozwalała na sprzedaż bez recepty tabletki "dzień po". Decyzję głowy państwa poparło 43 procent. Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 6 procent pytanych.

Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24"Fakty" TVN i TVN24

- Od wielu miesięcy w całej debacie dotyczącej antykoncepcji awaryjnej było mnóstwo mitów. Wypowiedzi dotyczące szkodliwości działania antykoncepcji awaryjnej, tego, że młode osoby będą jadły tabletki jak cukierki i tego, że to jest bomba hormonalna, to wszystko ma ogromne znaczenie, tym bardziej jeżeli mówi to głowa państwa - zwraca uwagę Marcelina Kurzyk, koordynatorka działań edukacyjnych i poradnictwa Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

Polska na szarym końcu

Polska zajmuje ostatnie miejsca w rankingach zdrowia reprodukcyjnego, także dlatego, że państwo nie dba o edukację seksualną swoich obywateli. - Antykoncepcja awaryjna w żaden sposób nie zastąpi regularnej antykoncepcji ani też edukacji seksualnej - zaznacza profesor Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

Do edukacji szykują się sami farmaceuci. Przeszkolą siebie, by później tłumaczyć działanie antykoncepcji awaryjnej i zwykłej kobietom w swoich aptekach.

- Będziemy mieli przygotowane specjalne materiały, które będziemy mogli też wręczyć pacjentce i poinformować ją o tym, jak to powinno działać - wyjaśnia prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Listę aptek, w których od 1 maja będzie dostępna tabletka "dzień po", udostępnią NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN