Trzeci konkurs na członków Komitetu Monitorującego środki z KPO. Dwa poprzednie anulowano

07.11.2022 | Trzeci konkurs na członków Komitetu Monitorującego środki z KPO. Dwa poprzednie anulowano
07.11.2022 | Trzeci konkurs na członków Komitetu Monitorującego środki z KPO. Dwa poprzednie anulowano
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
07.11.2022 | Trzeci konkurs na członków Komitetu Monitorującego środki z KPO. Dwa poprzednie anulowanoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Kto będzie pilnował wydawania pieniędzy z KPO, jeżeli te w końcu do Polski trafią? W specjalnym komitecie mają być przedstawiciele rządu, ale też członkowie organizacji pozarządowych. Okazuje się, że rząd ogłasza właśnie trzeci nabór. Poprzednie dwa zostały anulowane.

Jeżeli w końcu pieniądze z KPO popłyną do Polski, to nad ich prawidłowym wydawaniem ma czuwać Komitet Monitorujący składający się w większości z przedstawicieli rządu, a także z przedstawicieli samorządu oraz niezależnych organizacji pozarządowych. - Niezależność członków Komitetu, niezależność przedstawicieli organizacji pozarządowych jest po to właśnie, aby w sytuacji naruszeń, te zgłoszenia, z poziomu członków komitetu, były rzeczywiście wnoszone - wyjaśnia Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Komitet to jeden z kamieni milowych, od osiągnięcia których zależy wypłata pieniędzy z KPO. Rząd zobowiązał się do jego powołania do 30 czerwca. Obecnie rząd informuje, że komitet powstał 4 sierpnia. - Do tej pory jego (komitetu - przyp. red.) skład nie został ani zaakceptowany, ani podany do wiadomości publicznej - mówi senator Bogdan Klich z PO. - My chcielibyśmy poznać, na jakim to jest etapie, kto to ustala, kto to zatwierdza, kto to rekomenduje, kto tam się znalazł już - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

W ramach kontroli poselskiej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej politycy Platformy sprawdzili, o co chodzi w tej sprawie. Odkryli, że rząd unieważnił już dwa konkursy na wybór niezależnych członków Komitetu Monitorującego, bo - jak twierdzą politycy opozycji - rządowi nie spodobali się ci, którzy konkurs wygrali. - Dzisiaj okazało się, że nawet wtedy, jeśli chcesz być członkiem Komitetu Monitorującego z ramienia organizacji pozarządowych, to musisz być z PiS-u - mówi Izabela Leszczyna z PO.

Kolejne konkursy

Pierwszy nabór do komitetu odbył się w czerwcu. Komisja konkursowa wybrała trzy organizacje, w tym Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych. Konkurs anulowano bez podania przyczyn i przy zaskoczeniu organizacji biorących w nim udział. - Nie może to wyglądać w ten sposób, że środowisko organizacji pozarządowych będzie wybierane przez stronę rządową - uważa Karolina Dreszer-Smalec.

Rząd ogłosił drugi konkurs dla przedstawicieli niezależnych od władzy członków komitetu, który ma badać prawidłowość wydawania unijnych funduszy. W tym przypadku wybór również został anulowany. Protesty złożyło trzech uczestników konkursu: Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej związana z Ordo Iuris, Fundacja Klaster Innowacji Społecznych związana z Partią Republikańską oraz Fundacja imienia Bolesława Pobożnego, która do tej pory zrealizowała jeden projekt.

Co w tej sytuacji robi rząd? W październiku ogłosił trzeci nabór dla organizacji pozarządowych i obniżył kryteria naboru. Opozycja przekonuje, że rząd chce tak wybrać Komitet Monitorujący, by nikt nie patrzył mu na ręce.

Próby skontaktowania się z przedstawicielami rządu w tej sprawie nie powiodły się - ministerstwo funduszy nie odpowiedziało na żadne pytania dotyczące trzech naborów. Resort przekazał jedynie, że teraz zgłosiło się 12 organizacji i trwa ich weryfikacja.

Nie wiadomo, kiedy nabór się zakończy i kiedy powstanie komitet, który miał być powołany do końca czerwca.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS